Příběh Karla Gotta na CD

Gott_Ceskoslovensky pribeh_uvodni
Demystifikující portrét jedinečného umělce Karla Gotta byl vyhlášen Knihou roku v rámci ceny Magnesia Litera 2022. Zvítězil rovněž v kategorii publicistika a vychutnat si ho můžete i v podobě audioknihy.

Říkal to písní. Písní, která dojímala i rozdělovala… První nezávislé shrnutí umělecké kariéry Karla Gotta (1939–2019) vykročilo na nelehkou cestu, protože zpěvák si legendu o své osobě úzkostlivě aranžoval a dirigoval. Přední hudební publicista Pavel Klusák byl proto někdy nucen až investigativně stopovat pěvcovy první krůčky z dílen ČKD na pódia pražských tanečních lokálů, jeho výstřelky, nedokončená studia na konzervatoři a angažmá v divadle Semafor, jež bylo epicentrem kulturního vzdoru let šedesátých. Rozbor proměny nadějné hvězdy v kantilénového interpreta ideologicky nezávadného šlágru se detailně zabývá i Gottovým údajně veleúspěšným turné v Las Vegas a okolnostmi jeho „cvičné emigrace“ do SRN (1971), která tuto proměnu – za pragmatického dohledu strůjců jeho úspěchu – zásadně ovlivnila. V celoživotním úsilí o nekonfliktní, zdánlivě apolitický kult osobnosti si však dvaačtyřicetinásobný vítěz lidové ankety o Zlatého slavíka nepřipouštěl, že jeho postoje společnost také výrazně polarizují.

 

Gott

Československý příběh
Autor: Pavel Klusák
Čtou: Vasil Fridrich, Jan Cina, Jana Plodková, Pavel Klusák

Délka: 10 h 49 m
Vazba: CD
Formát: mp3
ISBN: 8594169484495
Doporučená cena: 439 Kč

Audioknihu Gott vydalo nakladatelství OneHotBook.

Poslechněte si také ukázku.

 

O autorovi

Pavel Klusák (1969), hudební publicista z umělecké rodiny, vystudoval bohemistiku na FF UK a scenáristiku na DAMU. Soustavně reflektuje současnou hudbu, především její nezávislé proudy v podmínkách dominance streamovacích platforem (Co je nového v hudbě, 2018). V minulosti pracoval v časopisech TýdenRespekt a v příloze Orientace deníku Lidové noviny, nyní jeho texty otiskují zejména aktualne.cz a Deník N. Uplatnil se rovněž jako hudební dramaturg Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Badatelský zájem o provázanost popkultury s totalitním režimem zúročil např. v seriálech pro Český rozhlas (Vášeň a zradaPodivný showbyznys). Je autorem encyklopedií 101 největších alb pop-music (2006) a Uvnitř banánu (2020). Gottovskému kultu osobnosti zasvětil i scénář filmové mystifikace Vynález krásy (1994) a podcast Gotťák (od 2021). Kvalitativní protipól dobových hudebních snah zmapoval ve filmovém dokumentu Hudba Zdeněk Liška (2017).

Zdroj informací: OneHotBook


Nakladatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti. Audiokniha v podání OneHotBook není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeGott (Audiokniha)
Československý příběh

Klusák, Pavel

OneHotBook, 2023

Napsat komentář