Život a kariéra herečky Aleny Vránové

Alena Vranova_uvodni
Knížka věnovaná loňskému životnímu jubileu herečky Aleny Vránové zahrnuje rozhovor s ní o jejím životě a názorech, přehled jejích nejvýznamnějších rolí a vyjádření pětapadesáti jejích kolegů a známých.

Česká herečka Alena Vránová se zapsala do srdcí několika generací diváků jako Pyšná princezna. Krasomila ji proslavila a nespravedlivě zastínila její další role, přestože divadelní, filmová, televizní a rozhlasová kariéra Aleny Vránové je mnohem bohatší, úctyhodnější a pestřejší. V knize najde čtenář vstupní rozhovor s Alenou Vránovou o jejím životě, práci a názorech, v němž nechybí ani její pověstný sarkasmus. Následuje pestrá mozaika vzpomínek, pozdravů a poklon pětapadesáti jejích přátel a kolegů. Další část textu tvoří stručný přehled nejvýznamnějších divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí této nezaměnitelné herečky. Název volně parafrázuje slavnou prózu Haliny Pawlowské a není zvolen náhodou: připomíná jednu ze stěžejních filmových rolí Aleny Vránové, a zejména přesně vystihuje její pohled na svět i sebe sama. Kniha je věnována významnému životnímu jubileu Aleny Vránové.

 

Alena Vránová

… a díky za všechna ta moje nová rána!
Autor: Jakub Horváth

Počet stran: 307
Vazba: vázaná
Formát: 135×190 mm
ISBN: 978-80-7492-561-0
Doporučená cena: 350 Kč

Knihu Alena Vránová vydalo nakladatelství Galén.

 

O autorovi

Jakub Horváth se narodil v roce 1981 a pochází z muzikantské rodiny. Absolvoval obor hra na trubku na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, byl také posluchačem oddělení skladby. V roce 2017 absolvoval bakalářské studium oboru sdružená uměnovědná studia pod Ústavem hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se publikační činnosti se zaměřením na hudbu, film a divadlo. Externě spolupracoval s Týdeníkem Rozhlas a s Hudebními rozhledy. Obě periodika, která existovala bezmála sto let jako nedílná součást české kulturní scény, byla však v letech 2021 a 2022 zrušena. Pro Týdeník Rozhlas zpracoval jak titulové rozhovory, tak rozhovory do kulturní rubriky a do rubriky Téma. Pro Hudební rozhledy realizoval řadu interview a zpracoval medailony k nedožitým výročím Richarda Kubernáta, Ferdinanda Havlíka, Luďka Hulana, Karla Velebného a Pavla Husičky. Je autorem knižního portrétu Když se řekne Jiřina Bohdalová, který vyšel v roce 2016 v nakladatelství Motto. V současné době spolupracuje s magazínem OSA – Autor In. Pravidelně moderuje besedy pro pražské senior kluby, kam si nejčastěji zve přední české herce. Vyučuje hře na klavír a na klávesy v ZUŠ Kralupy nad Vltavou, v DDM hl. m. Prahy a v Cool Music Clubu Praha. Působí jako varhaník v kostele u svatého Norberta a klavírista v restauraci U Císařů.

 

O Aleně Vránové

Česká herečka Alena Vránová se narodila 30. července 1932 v Praze. Navštěvovala Dismanův dětský rozhlasový soubor, s nímž koncertovala po válce i v Británii, a v dětských rolích vystupovala na pražských profesionálních jevištích. V roce 1953 absolvovala DAMU, dva roky hrála v oblastním divadle v Benešově, od r. 1955 v pražském Divadle ABC, s nímž přešla r. 1962 do Městských divadel pražských, kde setrvala až do r. 1993. Hostovala ve Viole (Duel), v Činoherním klubu (Nebezpečné vztahy) a věnovala se také interpretaci monodramat (Lásko má, ty nevíš, Médea 87, Páni mají radši blondýnky). V letech 1997–2016 působila v Divadle Ungelt. Ztvárnila řadu stěžejních rolí ve filmu i v televizi, přičemž se hned zpočátku navždy zapsala do srdcí a paměti malých i velkých diváků jako princezna Krasomila v jednom z nejúspěšnějších českých filmů všech dob, pohádce Pyšná princezna (1952). Hojně se uplatňuje také v rozhlase a dabingu. V sedmdesátých letech vyučovala literárně-dramatický obor na LŠU Štítného v Praze 3. Je laureátkou Ceny Thálie 1997 za roli Gertrudy Matthewsové v inscenaci Divadla Ungelt Bouřlivé jaro, Ceny Thálie 2016 za celoživotní mistrovství v činohře, Ceny Františka Filipovského 1996 za celoživotní mistrovství v dabingu a Ceny Františka Filipovského 2008 za dabing Margaret Rutherfordové (slečna Jane Marplová) ve filmu To je vražda, řekla. Na 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 1997 získala Cenu za nejoblíbenější českou filmovou princeznu. Patří k nejvýraznějším hereckým osobnostem českého divadla i filmu v celé historii.

Zdroj informací: nakladatelství Galén


Nakladatelství Galén vzniklo v roce 1993 se záměrem profilovat se jako odborný nakladatelský dům v oblasti medicíny. Během téměř dvacetiletého fungování bylo vydáno téměř 2000 publikací, ediční záměr se navíc rozšířil i do jiných oblastí. Díky kvalitě své produkce se Galén stal partnerem Karlovy univerzity pro řadu koedičních titulů, získal mnohá ocenění svých publikací a vytvořil oceňovanou standardní autorsko-redakčně-polygrafickou kvalitu jednotlivých publikací.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeAlena Vránová
… a díky za všechna ta moje nová rána!

Horváth, Jakub

Galén, 2022

Napsat komentář