V souladu s přírodou

Tipy_Encyklopedie sobestacnosti_Kniha o nadeji
Dnes vám představíme dvě přínosné knihy, které vám pomohou efektivně hospodařit, ušetřit za energie a najít naději v náročné době plné pohrom a krizí – to vše hezky v souladu s přírodou.

V dnešní době, kdy ceny energií prudce stoupají, čtenáři obzvláště ocení třetí díl oblíbené Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století, který vás připraví právě na to, jak efektivně hospodařit s energiemi.

Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století 3. díl

Energie, stavby, řemesla, komunity
Autorka: Eva Hauserová (ed.)

Počet stran: 392
Vazba: vázaná
Formát: 140×208 mm
ISBN: 978-80-7684-060-7
Doporučená cena: 429 Kč

Knihu Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století 3. díl vydalo nakladatelství Triton.

Třetí díl oblíbené Encyklopedie soběstačnosti poskytuje základní přehled o tom, jak efektivně hospodařit s energiemi, jak vybírat nejvhodnější moderní energetická řešení pro domácnost, dům i dopravu a také jak dlouhodobě vynakládat za energie méně peněz a ušetřit. Autoři vás dále seznámí se současným stavem stavebních technologií. Nabízejí orientační přehled různých metod a postupů přírodního i klasického stavění, používaných materiálů a novinek, to vše s důrazem na udržitelnost, ekologickou šetrnost a zdravé prostředí objektů. Seznámíte se s legislativou týkající se stavění a rekonstrukcí a získáte rady, jak jednat s úřady. V knize najdete i cenné zkušenosti a příklady z praxe a tipy, na koho se při plánování a realizaci různých řešení obracet. Třetí svazek Encyklopedie soběstačnosti rovněž představuje možnosti drobného domácího podnikání s mnoha konkrétními příklady a prověřenými radami z praxe. Závěr je věnován stručnému přehledu metod a postupů, po kterých můžete sáhnout při spolupráci v nehierarchických lidských společenstvech. Na sepsání se podílel kolektiv autorů, kteří jsou odborníky v jednotlivých oblastech a kterým jsou vesměs blízká ekologická řešení šetřící zdroje naší planety a prospívající jak přírodě, tak zdraví lidí.

 

Ukázka z knihy

Daleko největší podíl energie potřebné na provoz stavby připadá v našich klimatických podmínkách na vytápění. Celkovou energetickou účinnost stavby tedy ovlivňuje především její tepelná bilance.
Nízkoenergetický dům má roční spotřebu tepla na vytápění nižší než 70 kWh/m² plochy u rodinného domu a 55–70 kWh/m² plochy u bytového domu. U pasivního domu je roční spotřeba tepla na vytápění menší než 15 kWh/m² plochy (v ČR menší než 20 kWh/m²) a celková spotřeba energie (teplá voda, domácí spotřebiče atd.) menší než 33 kWh/m² plochy.
Rozlišujeme ještě plusové a aktivní domy, což jsou úsporné stavby, které v ročním souhrnu vyrobí více vlastní elektrické energie, než kolik jí spotřebují. Většinou se jedná o pasivní domy s velkou plochou fotovoltaických kolektorů, kde je možné prodávat přebytky elektřiny. Obvykle mají tyto domy doplňkový zdroj elektrické energie, kterým pokrývají svoji spotřebu ve dnech s nepříznivými podmínkami slunečního svitu. Pokud nejsou napojeny na síť, jsou nazývány ostrovní domy a přebytečná energie obvykle zůstává nevyužita. S rozvojem elektromobilů však bude možné lépe využít i tyto přebytky. (str. 30)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorce

Eva Hauserová je česká novinářka, spisovatelka, překladatelka, feministka. Mimo psaní povídek a románů se zabývala tvorbou televizních scénářů zaměřených na ekologii a ženy, např. televizní pořady Nedej seŽenský hlasABCDEkologieZpátky pod doškyVybydlená planeta. Postupně se stala členkou STUŽ, Obce spisovatelů, českého PEN klubu, Českého spolku skeptiků Sisyfos a sdružení Permakultura CS. Byla častou účastnící Parconů a s organizací Československý fandom úzce spolupracovala. Je autorkou knih Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století: Rodinná zahrada a Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století 2.díl.

Informace byly čerpány ze stránek internetového knihkupectví Kosmas.

 

O nakladatelství

Nakladatelství Triton působí na českém knižním trhu již od roku 1991 a počtem vydaných titulů se každoročně řadí mezi 6–10 největších knižních nakladatelství v republice. Specializuje se především na knihy odborné lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické, jakož i na učebnice pro VŠ studenty, beletrii, sci-fi a literaturu faktu.

————————————————

Žijeme v nelehkých časech všelijakých krizí a katastrof, ať už se jedná o epidemii koronaviru nebo o přírodní pohromy způsobené globálním oteplováním. Jak si v takové době zachovat naději? S tím poradí Kniha o naději od zkušené Jane Goodallové.

Kniha o naději

Průvodce přežitím v těžkých dobách
Autoři: Jane Goodallová, Douglas Abrams
Přeložil: Martin Kupka

Počet stran: 256
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 135×208 mm
ISBN: 978-80-7670-086-4
Doporučená cena: 318 Kč

Knihu Kniha o naději vydalo nakladatelství Kazda.

Jane Goodallová, světoznámá přírodovědkyně a průkopnice výzkumu chování zvířat, se už desítky let neúnavně věnuje také ochraně ohrožených živočišných druhů. Již jako třiadvacetiletá se současná ikona mladých ochránců přírody vydala do afrického Gombe, aby si splnila svůj sen a studovala tam život divokých zvířat, zejména šimpanzů. V Knize o naději čerpá z moudrosti celého svého života, který zasvětila přírodě, a pomáhá nám pochopit, jak si zachovat naději i tváří v tvář pandemiím, válkám a hrozícím ekologickým katastrofám. V důvěrném rozhovoru s Douglasem Abramsem poutavě vypráví o svých cestách po celém světě, průkopnickém výzkumu a neutuchajícím aktivismu. Její bohaté zkušenosti nám mohou pomoci lépe porozumět krizím, jimž v současnosti čelíme. Jane a Doug společně nastiňují jedinou možnou cestu vpřed – začít opět věřit v budoucnost. Protože naděje existuje, i když se někdy zdá být nedosažitelná. Můžeme ji najít například v přírodě – a v naší vlastní odolnosti.

 

Ukázka z knihy

Klimatická změna nepředstavuje něco, co nás může ohrozit až v budoucnosti. Dopadá na nás už nyní v podobě měnícího se podnebí: ledovce tají, mořská hladina stoupá, přibývá hurikánů, tornád a tajfunů s katastrofálními následky. Celý svět postihují daleko větší záplavy, stejně tak nás sužuje sucho a ničivé požáry. Poprvé v historii jsme zaznamenali požáry za polárním kruhem.
Nejspíš vás napadne: „Jane se dožila téměř devadesáti let. Pokud si uvědomuje, co se na světě odehrává, jak je možné, že je i přesto schopná psát o naději? Patrně se stala obětí vlastního zbožného přání a nedokáže se vyrovnat se skutečností.“
Dokážu čelit realitě a připouštím, že mě často přepadají deprese. V takových dnech si myslím, že úsilí mnoha lidí, kteří bojují za sociální i environmentální spravedlnost, potýkají se s rasovými předsudky a nenasytností, je předem odsouzené k nezdaru. (str. 9–10)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorech

Britská antropoložka, bioložka a ekoložka Jane Goodallová (* 1934) se o zvířata zajímala už v dětství. Proslula tím, že v africkém pralese v Gombe studovala život a chování šimpanzů ve volné přírodě. Jejich výzkumu a ochraně přírody se věnuje celý život a patří mezi největší odborníky na chování primátů. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové (The Jane Goodall Institute), jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je autorkou řady knih a studií, např. Důvod k naději, a o jejím pozoruhodném životě vznikají filmy i dokumenty.
Douglas Abrams píše pro New York Times, založil literární agenturu Idea Architects, která má vizionářům pomáhat vytvářet moudřejší, zdravější a spravedlivější svět.

Zdroj informací: nakladatelství Kazda

 

O nakladatelství

Nakladatelství Kazda přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Zaujaly vás dnešní užitečné tipy? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeEncyklopedie soběstačnosti pro 21. století 3. díl
Energie, stavby, řemesla, komunity

(ed.), Eva Hauserová

Triton, 2022

zobrazit info o knizeKniha o naději
Průvodce přežitím v těžkých dobách

Goodallová, Jane - Abrams, Douglas

Kazda, 2022

Napsat komentář