Příběh o hledání pravdy

cerne-jazyky
Ať se děje cokoliv, nesmíte ztratit tvář. Tím se řídí lidé na Tchaj-wanu a výjimkou není ani hlavní hrdina Bao. Když ale smrtelně onemocní jeho manželka a syn se rozhodne sejít se svým strýcem, rodinná tajemství a křivdy začínají vyplouvat na povrch.

Příběh o hledání pravdy a vlastního místa v dějinách, odehrávající se na Tchaj-wanu.
Tchajwanec Bao se snaží mít celý život pevně v rukou. Má skvělou kariéru, děti s prestižními školami, a dokonce se zdá, že jej netíží ani nefunkční vztah s bývalou manželkou Sedrikou. Na Tchaj-wanu je přece hlavní neztratit tvář — ať se děje cokoli.
Vše se však náhle změní, když Sedrika onemocní nevyléčitelnou chorobou a syn David se rozhodne sejít se strýcem Taem, s nímž se Bao rozhádal údajně kvůli dědictví. Vrstvy nevyřčených rodinných křivd a lží se od té chvíle postupně drolí a zásadně mění životy všech v Baově okolí. Nic není takové, jak se zdá, a nic nedopadne tak, jak by si hrdinové románu přáli.
V Baově charakteru a příběhu jeho rodiny se odráží osud těžce zkoušené země a traumata předků, sahající hluboko do minulosti. Román Černé jazyky ukazuje vratkost našich představ o hodnotách, jako jsou pravda, povinnost, čest či láska, a nesmírnou obtížnost se navenek opravdově a upřímně projevit.

Ukázka z knihy

K chanizaci (počínšťování) místního obyvatelstva docházelo průběžně. Čínští kupci se na západě Tchaj-wanu sporadicky usazovali od nepaměti a v průběhu sedmnáctého století došlo k několika masovým přistěhovaleckým vlnám především z jihočínských provincií. To začalo proměňovat demografický ráz ostrova. Čínské nářečí z provincie Fu-ťien se na jihu Tchaj-wanu izolovaně vyvinulo v dodnes živý jazyk – tchajwanštinu. Ta je však pro většinu mluvčích standardní čínštiny, jichž je v současnosti drtivá převaha, nesrozumitelná. (str. 12)

Černé jazyky

Autorka: Dita Táborská

Počet stran: 279
Vazba: vázaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-275-0689-7
Doporučená cena: 349 Kč

 

Knihu Černé jazyky vydalo nakladatelství Host.
Dva z vás mohou vyhrát knihu v naší soutěži do 24. listopadu!

O autorce

Dita Táborská (nar. 1981) vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala externě pro Českou televizi a Český rozhlas, působila na politickém a tiskovém oddělení izraelského velvyslanectví a v roce 2009 nastoupila na české ministerstvo zahraničních věcí. V letech 2009–2012 pracovala na českém velvyslanectví v Ulánbátaru a od roku 2018 působí na zastupitelském úřadě ČR v Tchaj-peji. V roce 2017 vydala románovou prvotinu Malinka, v níž rozpracovává téma přijetí dítěte do rodiny. Po ní následovala kniha Běsa, která Malinku časově i tematicky rámuje.

Zdroj informací: Host


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeČerné jazyky

Táborská, Dita

Host, 2021

Napsat komentář