Kapka

Militka_Kapka
Říká se: „Nemusí pršet, hlavně když kape.“ Nikdo se nestará o to, co by mělo kapat a jak moc. Když začne opravdu hodně kapat, je otázkou, zda je lépe stát na dešti, nebo pod okapem…

Není kapka jako kapka. Mohou se od sebe velmi lišit.
Máma řekne: „Přidej tam kapku soli. A přilej kapku vody, nebo se omáčka připálí, je moc hustá.“
Táta prohlásí: „Mámo, chtělo by to něco kapku ostřejšího, nebudeme přece připíjet tímhle čajíčkem.“
Budoucí zeť právě pronesl chvějícím se hlasem žádost o ruku jejich dcery. Máma podá z malého baříku láhev bez viněty. Po přípitku táta pronese: „Tohle je kapku jiná kvalita,“ a zakucká se. „Mámo, tahle várka se nám extra povedla! Jen pro ostré hochy.“
Manželka olízla: „Na mne je to kapku moc ostré.“
A máme tu kapek, že by z toho už mohla vzniknout louže, pokud by se jednalo pokaždé o tekutinu.
„Slivovice je kapalina!“ poučuje otec. „Pije se po kapkách, protože je vzácná!“
„Jo, tak si to pamatuj,“ říká jeho žena. „Já si dnes nedám ani kapku, stačilo,“ přistrčí skleničku manželovi. „Je moc silná. Vloni se povedla líp,“ špitne a mizí mu z očí. Běží do kuchyně pro polévku. Cítila předem, že se přítel dcery dnes vyjádří. Proto nachystala slavností oběd – hovězí vývar s játrovými knedlíčky.
„A hlavní chod?“ ptá se táta jejich Aničky, budoucí nevěsty.
„Svíčková, co jiného?“ vítězně září máma.
Po obědě se jdou budoucí novomanželé projít.
„Musím ty knedlíky kapku rozchodit,“ naříká Anička zvaná Eny. „S takovou se za chvilku nevejdu do kalhot.“
„To vůbec nevadí. Můžeš ještě kapku přidat,“ plácne ji smyslně po zadku její nastávající. „Aspoň se neomlátím, když mám touhu se pomazlit,“ směje se smyslně a skolí ji v novém bytě na postel.
„Neblázni, co když otěhotním. Dneska jsem si zapomněla vzít prášek,“ vzdychne Anička.
„Nevadí, chceme přece velkou rodinu.“
„S takovou se za chvíli do tohohle bytu nevejdeme. Měli bychom kapku zvolnit,“ prohlásí Anička za pár hodin slastně se protahujíc.
Marek ji doprovodí zpátky domů: „Škoda, že ještě nefunguje topení. Mohli bychom tam přespat,“ plácne ji zase smyslně po zadku.
„Ještě toho trochu. Jak tě znám, vůbec bychom nespali,“ koukne na něho nestydatýma očima.
Druhý den hned v sedm hodin ráno vyzvání telefon.
„Haló, kdo volá?“ zeptá se čilý hlas matky.
„Tady správce domu. Ve vašem novém bytě je potopa. Hned přijeďte, nebo nechám vyrazit dveře. Nemáme od vás klíče.“
„Pane bože, co se stalo?“
„Nevím, zjistíme vše až u vás.“
„Budeme tam hned.“
„Kdo to byl?“ ptá se rozespalý otec. „Ani v sobotu nenechají člověka vyspat.“
Manželka mu vylíčí problém: „Taky by mohl být kapku milejší.“
„Kdo?“
„No správce, co volal.“
„Jo, dneska je každý nejchytřejší. Udělej snídani.“
„Máme přijet hned,“ namítá máma.
„Snad se nezblázní. O jednu kapku víc nebo míň nikoho nezachrání. Snad nechceš, abych odcházel ráno z domu hladový. To až řeknu v práci, Fanda bude konečně rád, že jsi mu nekývla na sňatek. Celá léta na mne kouká, jako kdybych ho podrazil.“
„A ne snad,“ usmívá se blaženě manželka.
„Teď kapku přeháníš,“ plácne ji po zadku a pustí se do snídaně.
Za půl hodiny se vydají do nového bytu. Dcera se přidá, aby viděla, o co jde. Otevřou domovní dveře jejího nového bydliště a zůstanou jako omráčení. Na chodbě po kotníky ve vodě se brouzdají k výtahu.
„Kdepak, na výtah zapomeňte. Voda a elektrika se nesnášejí. Musel jsem vypnout jističe pro celý dům. Všichni někam spěchají a nadávají. Každý musí pěšky.“
Vydají se tedy pěšky do jedenáctého patra. Cestou potkávají spoustu lidí jdoucích dolů. Všichni se tváří naštvaně.
„To je kvůli vám, tahle polízanice?“ ptají se někteří.
„Je to prasárna, co si ti mladí dneska dovolí,“ vztekají se starší.
Jiní zarytě mlčí a šlapou.
„Nebydlíte kapku vysoko?“ ptá se dýchavičně máma.
„Výtahem jsme tam za chvilku,“ namítá Eny. Po značné chvíli dorazí skupinka k bytu. Po otevření dveří všechny zaplaví voda.
Za majitelkou nového bytu a jejími rodiči jdou opraváři.
„To je strašné,“ pláče Anička pozorujíc spoušť.
„Jo, paninko, když se kapka ke kapce vine, mnohdy se podařené dílo zničí,“ filozofuje dělník.
Dcera s matkou, promočené až na kůži, usedavě pláčou. Táta nedbá na nepohodlí a vrhne se s řemeslníky do práce: „Nejdřív bych prošťouchl odpady,“ zavelí otec. Své vůdčí schopnosti vypěstované v zaměstnání nezapře.
„Jo, právě jsem to chtěl navrhnout,“ kývne řemeslník.
„Tak fajn. A vy, cácorky, utíkejte domů, ať nenastydnete,“ velí otec dál.
Vrátí se domů až odpoledne: „Nikde není ani kapka. Všechno jde na vrub instalatérům. Neměli utaženou hadici od ruční sprchy.“
Kýchne a utře kapku u nosu do rukávu.


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány VilmaSára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2 – Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3 – Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5 – Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. Váchala – Travička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhnešVelké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Napsat komentář