Probuzení

Militka_Probuzeni
Přežít smrt drahého partnera je těžkou životní zkouškou. Někdo se z ní nevzpamatuje po celý zbytek života. Zůstane z něj jen částečná osobnost, jakou býval dřív. Je nutné vyvinout maximální úsilí, aby se vrátil plnohodnotný člověk posílený o těžkou zkoušku. Zároveň si v sobě nese bohatství drahé osoby. Pokud se tohle podaří, další život je snesitelný. Naši drazí by na nás mohli být hrdí.

Otázkou je, kolik času zabere, než se tohle může povést.
U každého je tomu jinak. Nechávat věci jen plynout, čekat, že to jednou přebolí, a bude líp, není nejlepším řešením.
Přiznávám, že jsem se silně rvala. Proplakala spoustu hodin, přitom však stále hledala cestu, nějakou skulinu, jak zase najít sama sebe.
Doufám, že se mi to podařilo. Ještě neuplynulo mnoho času od toho strašného okamžiku. Moje úsilí bylo tak silné, že jsem patrně čas hodně popohnala.
Není dobré nechat věci plynout, aby samy určovaly, jaká bytost se z nás stane a kdy.

Po dvou měsících žalu je toho všeho najednou moc. Nechci zůstat ve fázi litování se. Ležet bezbranně na krovkách jako někdo, kdo si zvykl na tuto pozici, saje z blízkých lítost a soucit a nic pro zlepšení své situace nedělá.
Pokud mám dál žít bez svého partnera, musím najít svou cestu dalším životem. Nestačí mi jen uvařit, najíst se, vyspat a uklidit. Potřebuji vizi, mít důležitý cíl, kam budu směřovat. Těžko se hledá bez partnera, se kterým jste žili skoro půl století a byli spolu tak úzce spjati jako my dva.
Jedna věc tu je. Moje psaní. Ale dokážu to na takové úrovni jako před tím osudným dnem? Dokážu psát bez něho? Byl mou oporou i v tomto uměleckém oboru, radil mi jako můj první čtenář i kritik, spolupracovali jsme.
Nezbývá než to zkusit sama, i za cenu, že to nepůjde. Možná zničím už rozepsaný román. Ale kdo nic nezkusí, nic nezkazí.
Jeden přítel mi napsal, že bude důležité, zda najdu kuráž psát dál. Kuráž by byla. Kvalita se posoudí, až něco napíšu. Pokud se do toho nepustím, nevznikne nic. Tím nic nezkazím. Ale je tomu skutečně tak? Nezkazím si tím zbytek života?
Začínám opatrně, malými krůčky. Psaní mě vždycky bavilo, mám naději, že se chuť dostaví. Hlavně aby se uvolnila fantazie, získala svou potřebnou lehkost, napětí i příběh.
Potřebuji protřepat svá křidélka, osušit, protáhnout a lehce prolétnout, aby mne vznesla do světa fantazie. Musím trénovat, abych se udržela v této oblasti přístupné jen pro pár vyvolených. Zatím jsou moje brčka promáčená solí a vodou, moje slzy působí katastrofu. Bude trvat, než se mi podaří je osušit, protřepat, zbavit všech nánosů a balastu z bahna, ve kterém se máchají.
Snažím se, co mi síly stačí, ale pořád je to málo.
Po jednom větším nářku jsem se probrala a vzpomněla si na důležitou příhodu. Kdysi jsem odjela z Prahy do Brna za svým kamarádem režisérem z Divadla na Provázku, aby mi pomohl nastudovat jeden zajímavý monolog pro divadlo jedné herečky.
Začali jsme pracovat a já vůbec netušila, jak na to.
Ze zoufalství jsem volala manželovi do Prahy, že to nedokážu, vůbec netuším, jak hrát, jak se textu zmocnit. Manžel chvíli poslouchal a pak řekl: „Vykašli se na to, přijeď domů. Tak to prostě dělat nebudeš.“
Pro mne jeho slova byla velkou útěchou.
Nastalo uklidnění, zapomněla jsem na svou osobnost, jako když člověk opravdu relaxuje třeba u moře a vůbec na nic nemyslí. Jen mu je dobře. A vtom se stal zázrak. „Tohle je cesta!“ zaznělo mé velké poznání.
Na další zkoušce uvolnění způsobilo, že začal z ničeho fungovat text a pokyny režiséra. Ukázali mi směr, kudy se vydat. A role se zrodila.
V zoufalé situaci mi před nádhernou fotkou mého zesnulého manžela tato příhoda vytanula na mysli. Pláč ustal a já žasla, jakou cestu mi manžel nabídl.
Skutečně to funguje!
Zatím ještě píšu trošku opatrně, ale už celé kapitoly. Určitě jsem našla skulinu a vracím se ke svému kumštu. Pouštím se i do psaní románu, o který mi jde. Povídky o svých těžkých psychických stavech mě podržely a zároveň očišťovaly.
Povedlo se mi vytvořit velmi zajímavou obálku pro můj nový román. Mám z ní velkou radost. To značí, že kus ledu uvnitř, kterým zamrzly mé city, se rozpouští a už ho moc nezbývá. Jen se musím připravit na nečekané a možná silnější reakce žalu, který hned tak neodezní.
Budeš mi navždy chybět. Nikdy na Tebe nezapomenu. A tím vlastně budeš žít dál. Mám Tě všude kolem sebe, v sobě, v každé myšlence. Dál mi radíš se psaním. Co víc si můžu přát. Snad jen uslyšet tvůj hlas, cítit tvou vůni, tvé vroucí objetí, pohlazení, pomazlení. Ale to už bych chtěla příliš.
Dokonce jsem našla odvahu a kývla doktorce na lázně. Chci jet do Janských Lázní, kde jsme byli jedinkrát spolu. Doufám, že tam budeš se mnou.


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány VilmaSára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2 – Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3 – Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5 – Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. Váchala – Travička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhnešVelké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

 

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Napsat komentář