Nenechte si ujít do konce roku 2019

nenechte_si_ujit
Vánoce a konec roku už jsou doslova za dveřmi. Jestli si chcete od všudypřítomného shonu na chvíli odpočinout, máte před svátky ještě několik příležitostí. Můžete zajít například na besedu a autogramiádu známého youtubera Kovyho, který vydal knížku pohádek, nebo na autorské čtení Aleše Palána.

Kromě toho se můžete stavit na autorské čtení Blanky Solařové-Calibaba či navštívit večer plný poezie v Pardubicích. A nebude chybět ani další LiStOVáNí.

Začneme autorským čtením spisovatele a publicisty Aleše Palána. Koná se v pondělí 16. prosinceKnihovně města Hradce Králové od 17.00. Aleš Palán je autorem či spoluautorem více než dvou desítek knih, a za průvodce brněnským Bronxem Brnox dokonce získal Magnesii Literu. Určitě ale také znáte jeho knihu Raději zešílet v divočiněkterá vypráví o svérázných samotářích ze Šumavy. Letos pak vydal román Miss Exitus, který čtenářům přibližuje prostředí hospicu. Autorské čtení Aleše Palána je součástí projektu Spisovatelé do knihoven.

pondělí 16. prosince se podíváme do ostravského Centra PANT, kde se od 20.30 uskuteční scénické čtení LiStOVáNí. Tentokrát se můžete těšit na listování knížkou Losos v kaluži, která vypráví o Báře, které se změní život v okamžiku, kdy jí umře babička. Jak ale později zjistí, smrtí nic nekončí, ale naopak začíná. V LiStOVáNí se můžete těšit na nefalšovanou dámskou jízdu, číst budou Pavla Dostálová, Věra Hollá a sama autorka knihy Markéta Lukášková.

BrněKnihovně Jiřího Mahena se v pondělí 16. prosince uskuteční autorské čtení Blanky Solařové-Calibaba z její nové knížky Šílená Češka v Dubaji: Deník učitelky, manželky a vlastenky. Autorka žila od počátku devadesátých let v Kanadě, poté v Saudské Arábii a Bahrajnu. Nyní bydlí a pracuje v Dubaji. A právě současný život popisuje ve své knize. Úryvky z knihy přečte návštěvníkům v Brně, budete tak mít skvělou příležitost knížku více poznat a třeba tak získáte tip na poslední vánoční dárky. Čtení začíná v 17.00 v Mahenově památníku.

Nyní by měli zbystřit všichni milovníci nedávné historie. V literární kavárně Knihkupectví AcademiaPraze se totiž v pondělí 16. prosince uskuteční slavnostní uvedení knihy Čekisté: Orgány státní bezpečnosti v evropských zemích sovětského bloku 1944–1989. Jedná se o první soubor základních informací o činnosti komunistických bezpečnostních složek ve střední a východní Evropě. Knihu uvedou její editoři Pavel ŽáčekŁukasz KamińskiPetr Blažek. Křest začíná v 17.00.

V úvodu zmíněného youtubera Karla Kovy Kováře můžete příští týden vidět hned na dvou místech. Svoji knihu totiž přijede představit v úterý 17. prosince do brněnského Knihkupectví Královo pole a ve středu 18. prosince do Knihkupectví Plaza v Plzni. Jeho knížka nazvaná iPohádka rozhodně není tradiční pohádkou, jak ji všichni známe. Vypráví totiž o tom, co se stane, když se pohádkové království připojí k internetu. Království vládne král Bořivoj III. Připojený a chtěl by provdat svoji dceru Amálii. Nebude to ale tak jednoduché, protože nad královstvím začne kroužit drak. Víc o knížce vám už ale poví sám Kovy, akce v Brně i v Plzni začínají v 17.00.

pátek 20. prosince se v Krajské knihovně v Pardubicích sejdou hlavně milovníci poezie. Od 18.00 se ve sklepení knihovny uskuteční již tradiční pořad plný autorského čtení a hudby Poezie pod klenbou. Tentokrát se můžete těšit na literátku Lucii Mokrou, výtvarnici Jitku Píšovou a fotografa Luďka Vojtěchovského, kteří během večera představí společnou knížku Ticho. Rozhodně půjde o příjemný večer, během kterého se krásně naladíte na sváteční atmosféru, která je doslova za dveřmi.

A na závěr nahlédneme i do nového roku. Ve čtvrtek 2. ledna 2020 přijede do Městské knihovny v Praze básník Jan Škrob. Akce se koná v Domu čtení na ulici Ruská a uskuteční se v rámci projektu Spisovatelé do knihoven. Jan Škrob je často označován jako jeden z nejtalentovanějších autorů mladé generace. Debutoval básnickou sbírkou Pod dlažbou, kterou příznivě přijali jak čtenáři, tak kritici. V roce 2018 pak vydal svoji druhou sbírku Reál a v témže roce získal i prestižní cenu Drážďanská cena lyriky. Akce začíná v 18.00, tak přijďte zahájit nový rok pěknou literární akcí.

Tipy na další literární události najdete v našem Kalendáři akcí.

Přejeme vám, ať máte klidné a pohodové Vánoce a nový rok plný inspirativního čtení.

Doporučení:
Share

Napsat komentář