Čtyři postavy, dvě staletí, jeden cit

Smuky-po-baronce-Levetzow
Co mají společného dva páry, které prožívají milostná dobrodružství? Výjimečnou kolekci šperků z českého granátu, která propojuje hrdiny napříč staletími. Příběh odehrávající se na historickém pozadí doplňuje odborný text o špercích.

Novela v sobě sjednocuje dvojí příběh lásky. Jednoho milostného vztahu z těch nejproslulejších a jednoho milostného vztahu takzvaně obyčejného, běžného. Jaký je však mezi nimi rozdíl? Každý je prožíván intenzivně, každý je pro své účastníky osudový. Ulrike von Levetzow a Johan Wolfgang Goethe, hydroložka Doris Lévecová a redaktor a fotoreportér Libor Výmarský.
A navíc, oba vztahy, které od sebe dělí téměř dvě stě let, jsou zvláštním způsobem propojeny prostřednictvím výjimečné kolekce šperků z českého granátu patřících kdysi Ulrice von Leventzow. Zde autor Karel Fryč rozvíjí na historickém pozadí příběh vyfabulovaný, ale svou podstatou věčný, originální i běžný zároveň, zkrátka příběh lásky.
„Lidský život, zdá se, je zejména dnes příliš dlouhý na jedinou lásku. Ale je zatraceně krátký na to, abychom svým citům rozuměli víc než naši předchůdci.
Budiž za lásku nebe velebeno, řekli by shodně i Johann Wolfgang i Ulrike i Doris i Libor i každý z těch, kdo si ji vzájemně darovali, byť i pouhý jeden jediný den.” píše autor v závěru knihy.
Závěr knihy je doplněn odborným textem historika a archeologa Jiřího Šlajsny z Oblastního muzea a galerie v Mostě o historii unikátní kolekce šperků baronky Theodore Ulrike Sophie von Levetzow, která patří k jedné z nejkrásnějších ukázek středoevropské šperkařské práce 1. poloviny 19. století. Jejich unikátnost však nespočívá pouze v nádheře zlatnické práce či ve spojení s poslední múzou nesmrtelného Johanna Wolfganga Goetha, ale především v unikátním souboru 469 mimořádně velkých českých granátů.

Ukázka z knihy

Většinou to nestojí ani za prostor na mé paměťové kartě, ale jak jinak by se lidi za plotem nebo ti, kteří se do jeho blízkosti ani nedostali, jak jinak by se dozvěděli, co se bude napřesrok nosit za klóbrce, které barvy či krémy budou stoprocentně in nebo která budoucí nebo minulá star do sebe cpala chlebíčky s takovou vehemencí, že si pocintala košili i zevnitř, a která si v  tom spěchu, hihihihi, zapomněla podprsenku. Je jich odhadem několik stovek, snobů i smyšlených i doopravdických vyslanců států, produktů, značek, segmentů i ideologií. Jen několik stovek oproti statisícům a miliónům normálních lidí, kteří nereprezentují nic. (str. 13)

Šmuky po baronce z Levetzow

Čtyři postavy, dvě staletí, jeden cit
Autor: Karel Fryč

Počet stran: 152
Vazba: brožovaná
Formát: 120×170 mm
ISBN: 978-80-88349-01-3
Doporučená cena: 249 Kč

 

Knihu Šmuky po baronce z Levetzow vydalo nakladatelství Cattacan.


Nakladatelství Cattacan vzniklo v roce 2016 a navázalo na nakladatelství Ecce liber (název Ecce liber se stal jeho mottem; nakladatelství patřilo mezi činnosti firmy FKP Consulting, která vznikla v roce 2004 a věnovala se především kulturním aktivitám a jejich propagaci). Jedná se o malé nakladatelství vzniklé z chuti vydávat sice málo, ale zato jen hezké knížky. Je otevřeno všem žánrům a oblastem literatury, ať už jde o beletrii nebo literaturu faktu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŠmuky po baronce z Levetzow
Čtyři postavy, dvě staletí, jeden cit

Fryč, Karel

Cattacan, 2019

Napsat komentář