Ďábel v líbezné krajině

mauthausen-perex
Koncentrační tábory vznikly jako nástroj vyvražďování osob nejen židovského původu. Jedním z nich byl i Mauthausen, kde končili odbojáři a důležití čeští představitelé. Součástí knihy o tomto táboru jsou i autentické výpovědi, fotografie a dobové materiály.

Ďábel v líbezné krajině – i tak se dá nazvat jeden z největších komplexů koncentračních táborů v Evropě za druhé světové války. Navzdory tomu bývá často zastiňován jinými, „většími a hrůznějšími“ tábory smrti. Publicista a novinář Václav Vlk se proto v této knize komplexně a obsáhle zabývá tímto opomíjeným místem nacistického řádění – koncentračním táborem Mauthausen.
Autor v knize shrnuje historii tábora a věnuje se Čechům vězněným v táboře. Mauthausen totiž sloužil krom dalšího i jako likvidační koncentrační tábor pro elity českého národa a odbojáře. V táboře zemřelo 294 statečných odpůrců nacismu, kteří pomáhali mimo jiné skupině Anthropoid, mezi nimi například i rodina Josefa Valčíka. U místní „Zdi nářků“ pak zahynul český písničkář Karel Hašler.
Dále se autor v knize podrobně zabývá fungováním tábora, jeho vedením, dalšími pobočnými tábory a celkově jeho významem v době druhé světové války i po ní. Kniha je navíc doplněna mnoha autentickými výpověďmi včetně úvah autora, jehož otec byl členem odbojových skupin V boj a Předvoj. Unikátní publikaci doprovází velké množství fotografií a dobových materiálů.

Ukázka z knihy

Než však začneme líčit noc hrůzy, je nutno zmínit i ty statečné lidi, kteří ani v tomto pekle neztratili lidskost. Mají na „Zdi nářků“ svoji pamětní desku. Smutné je, že jsou u nás naprosto zapomenuti i dva úžasní lékaři, prof. Josef Podlaha z Brna a Polák  dr. Wladyslaw Czaplinski. Téměř nikdo je u nás však nezná, nikdo se o nich ve škole neučil  a neučí, nikdo o nich nenatáčí filmy. Nikomu tedy nemohou být vzorem. (str. 207)

Doporučujeme

Pokud se o tuto problematiku zajímáte, můžete sáhnout po dalších publikacích:

zobrazit info o knize     zobrazit info o knize     zobrazit info o knize     zobrazit info o knize

Mauthausen

Ďábel v líbezné krajině
Autor: Václav Vlk

Počet stran: 432
Vazba: vázaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-271-0299-0
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Mauthausen vydalo nakladatelství Cosmopolis.

O autorovi

Václav Vlk se narodil v Praze, vyučil se provozním chemikem, poté studoval na SVVŠ, Ped. fak. UK a Institutu řízení. Živil se jako dělník, mistr, učitel, vedoucí DS, vedoucí provozu tepelných zařízení a od roku 1988 působí v soukromém sektoru. Píše odborné i populární články do tisku – Chatař, Domov, Lidová demokracie, Naší přírodou, Bydlení a další. V 90. letech se podílel na přípravě televizního pořadu Receptář, který se týkal tématu vytápění. Spolupracuje s časopisy „Kachelofen und Kamin“, „Baubiologie und Oekologie“. Je členem E F A -Europäische Feuerstätten Arbeitsgemeinschaft e.V. Je autorem celé řady odborných i populárních knižních titulů a tématu války se už věnoval například v knize Krvavé dozvuky války.

Zdroj informací: nakladatelství Cosmopolis


Nakladatelství Cosmopolis vzniklo na jaře roku 2015 a je součástí zavedeného nakladatelského domu Grada. Logo značky v sobě zahrnuje hned několik významů: hřbety stojících knih, živoucí město a rytmus. Přináší tak svým čtenářům knihy z celého světa, zahraniční i českou beletrii všech žánrů, a současně drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů (od detektivek a thrillerů přes humor až po čtení pro ženy) ilustruje také motto redakce: knihy všech barev.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMauthausen
Ďábel v líbezné krajině

Vlk, Václav

Cosmopolis, 2019

Napsat komentář