Životní cesta Květy Fialové

Posledni denik Kvety Fialove
Květa Fialová sice už několik let nežije, přesto na ni mnoho z nás stále vzpomíná. Excelovala na filmových plátnech a divadelních prknech a zároveň to byla žena mnoha tváří. Ponořte se do deníku herečky, za kterým stojí její zpovědník a přítel.

Květa Fialová. Pro některé charismatická dáma se zvláštním tajemstvím v očích, pro jiné jízlivá komentátorka s kousavým humorem, pro další pokorná žena, se kterou se život nemazlil a ona přesto dokázala stárnout s elegancí a noblesou. Co z toho je vlastně pravda? Jaká byla jedna z nejoblíbenějších českých hereček ve skutečnosti?
Herec Josef Kubáník prožil v bezprostřední blízkosti Květy Fialové čas od září 2008 až do jejího odchodu o devět let později. Měl možnost poznat ji velmi zblízka, stali se přáteli i zpovědníky. A o tom, co nikomu neřekla, co nosila v sobě až do posledních dnů, ale nechtěla si to s sebou odnést na věčnost, vypráví tato kniha.

Více o knize

„Když jsme knihu na začátku září, kdy by se paní Fialová dožila 90. narozenin, uváděli na trh, předpokládali jsme, že budou čtenáře zajímat historky ze zákulisí a vzpomínky na přitažlivé prostředí světa divadla a filmu,“ říká Josef Kubáník, autor knihy, herec a blízký přítel Květy Fialové. „Sám jsem si ale tajně přál, aby je ještě víc oslovila druhá část. Tedy ta, ve které popisuji závěr života paní Květy. A to se také stalo. Den co den dostávám dopisy a maily, ve kterých čtenáři píší, jak je vylíčení těch událostí zasáhly. Kniha vznikla právě proto, aby lidé věděli, jak bolestné mohou být odchody velkých hvězd i co u toho zažívají lidé okolo nich. A že starat se o naše nejbližší v jejich stáří bývá někdy těžké, ale dá se to zvládnout,“ je přesvědčen Josef Kubáník.

Josef Kubanik s Kvetou Fialovou 1

Jeho kniha mapuje poslední tři roky života slavné české herečky. Přináší ale úplně jiný portrét, než jaký lidé doposud znali. Květu Fialovou nepředstavuje jako éterickou vílu, ale jako racionální ženu. A občas i jako nenápadnou manipulátorku s jejím smutným, téměř tříletým odcházením z tohoto světa. A právě to čtenáře, jak se ukazuje, zasahuje nejvíc.

Josef Kubanik s Kvetou Fialovou

„Knížku Poslední deník Květy Fialové jsem přečetla ohromená úžasem z té upřímnosti a otevřenosti, s jakou Josef odchod herecké legendy přibližuje. Měla jsem zároveň předima osudy všech těch seniorů, které znám a jejichž blízkým mohou stránky hodně pomoct,“ prozradila Taťána Gregor Brzobohatá, zakladatelka nadace Krása pomoci.

A podobně knihu vnímají i další. „Několik hodin po dočtení knížky jsem chodil po pokoji a nemohl se z té síly vzpamatovat. Tento titul bude rozhodně patřit mezi ty, ke kterým se budu často vracet. Jsem vám za jeho napsání vděčný,“ vzkázal autorovi například třiačtyřicetiletý Marek Fornůsek.

Josef Kubanik
Zdroj informací a fotografií: TZ

Ukázka z knihy

28. února 2015
Mluvím se Zuzkou, říká mi, jak je to s Květou těžké. Pořád dokola ji musí zvedat, polohovat, měnit, stále dokola. Včera už to sestřička nevydržela a řekla Květě, že je to vůči Zuzce nefér. Květa se trošku lekla, naštvala se, ale zklidnila. Zuzka jede pro kamaráda Pepíčka Lose, který Květě něco upekl.  Za hodinu mi Květa volá. „Přišla za mnou Zuzanka s nějakým kamarádem.“ Říkám, že je to Pepíček Los, kterého přece moc dobře zná, Květa říká, že asi ano. Ptám se jí, co by jí, až přijedu, udělalo radost. Nechce odpovídat.
Během dne mi potom ještě asi čtyřikrát volá. Hovory jsou pořád stejné o tom, že je v kleci, potřebuje, aby někdo přišel a pomohl jí. Večer se scházím s Janem Přeučilem a jeho Evou. Ptají se na Květu, moc ji pozdravují.

4. září 2016
Jedeme popřát Květě se Zuzkou, Vláďou, Markem. Beru dvě lahve sektu, další pak Marek, Zuzka nakoupila jídlo, dorty. „Z tolika jídla jsem v šoku,“ říká Květa. Je to hezké odpoledne, jsme s Květou skoro do půl sedmé. Není úplně ve své kůži, pořád se ptá, kde je, co tam dělá, proč není doma, kdy bude hrát, co je za den. Ví ale, že má narozeniny, a tak jí říkáme, že to je nejdůležitější a že je musíme společně oslavit.
V jednu chvíli se ptá i na manžela Pavla. Když jí Zuzka odpoví, že Pavel je už na nebesích, je překvapená. Pak Zuzce říká, že má dceru Zuzanku.
Je ale pořád i ironická. Když jí říkám, že umřela paní Čáslavská, pokyvuje hlavou: „Nojo, sportem ku zdraví.“

Poslední deník Květy Fialové

Autor: Josef Kubáník

Počet stran: 384
Vazba: vázaná
Formát: 160×230 mm
ISBN: 978-80-907309-7-7
Doporučená cena: 398 Kč

 

Knihu Poslední deník Květy Fialové vydalo Nakladatelství Zeď.

O autorovi

Josef Kubáník vystudoval zlínskou Vyšší odbornou školu umění, dramatický ateliér. Působil v Městském divadle Zlín a od roku 1999 je v angažmá Slováckého divadla. Zároveň zde působí také jako jeho tiskový mluvčí. Je držitelem cen Slovácký Oskar a Největší z pierotů.
Zdroj informací: Slovácké divadlo
Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePoslední deník Květy Fialové

Kubáník, Josef

Nakladatelství Zeď, 2019

Napsat komentář