Povídková tvorba Janet Frameové

Snehulaku snehulaku laguna
Čeští čtenáři mají příležitost seznámit se s originální a oceňovanou tvorbou novozélandské autorky Janet Frameové. Psaní ji zachránilo – před vydáním povídek totiž měla kvůli zdravotním problémům podstoupit lobotomii…

Kniha představuje českému čtenáři nejznámější novozélandskou spisovatelku Janet Frameovou. Kniha obsahuje novelu Sněhuláku, sněhuláku a i soubor 24 povídek Laguna.
Čtyřiadvacet povídek bylo napsáno na konci čtyřicátých let 20. století. V roce 1951, v době jejího prvního vydání, žila Janet Frameová v „péči“ novozélandských psychiatrických léčeben, neboť u ní diagnostikovali schizofrenii.
Tato její prvotina získala nejprestižnější novozélandské literární ocenění The Hubert Church Prose Award za rok 1951.
V polovině 50. let jí na londýnské klinice sdělili, že schizofrenií netrpěla – je jen extrémně uzavřenou ženou. Frameová se pak na sedm let usadila v Británii. Je autorkou 11 románů, pěti povídkových sbírek a knihy veršů.
Jak říká ve své slavné autobiografii: „Moje psaní mě zachránilo“. Z autorčiny autobiografické trilogie vychází též film Anděl u mého stolu. Film získal na MFF Benátkách roku 1990 Zvláštní cenu poroty a cenu FIPRESCI.
Obraznost její prózy má říz poezie, avšak necílí jen k estetickému účinku, hledá smysl, nevyhýbá se ironii, odloupává vrstvy nucených fasád – vytržení smyslů, jež je toho výsledkem, je přesto prosto ega či sebelítosti. Frameová umí čarovat z vod dětského světa, naznačit význam drobným detailem, svůj příběh vyřezává s mistrnou pečlivostí a on proto plyne, plyne k nepředvídanému.

Ukázka z knihy

Lidé žijí na zemi, a zvířata a ptáci, ryby zase v moři, jenže my moře nedobydem, táhne nás to zpátky do oblak, anebo zůstáváme a stáváme se tím, co chtěli jsme dobýt, a jediné, nač si vzpomínám, je naše poslední plynutí dovnitř a ven, dovnitř a ven, prahneme po jediném místě taženi na jiné, zdivočelí přísliby bílým ptákům a jasně rudým rybám a plážím, opuštěným a znovu vytouženým.
Já moře nikdy nedobyl. Na zem jsem sletěl o půlnoci a ráno už mi ze sněhu udělali lidskou postavu.
„Sněhulák, Sněhulák,“ řekla moje stvořitelka.

Můžete si přečíst pokračování naší ukázky.

Sněhuláku, sněhuláku / Laguna

Autorka: Janet Frameová
Přeložil: Denis Molčanov

Počet stran: 280
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7272-041-5
Doporučená cena: 388 Kč

 

 

Knihu Sněhuláku, sněhuláku / Laguna vydalo nakladatelství Dauphin.

O autorce

Janet FrameovaJanet Frameová (1924–2004) je nejznámější spisovatelka Nového Zélandu, autorka třinácti románů (včetně dvou pohrobků), věhlasné třísvazkové autobiografie (zfilmované další významnou Novozélanďankou Jane Campionovou pod názvem Anděl u mého stolu), tří povídkových, dvou básnických sbírek, držitelka mnoha prestižních literárních i civilních ocenění, včetně Ceny Commonwealthu za román The Carpathians (1989). Laguna je její prvotina.

Zdroj informací a fotografie: Dauphin


2_1_dauphinDauphin ve francouzštině, jazyce básníků, znamená delfín či mladý následník trůnu. Knihy, které byly následníkovi předkládány, byly označeny latinským nápisem ad usum delphini –  určeno dauphinu. V antické mytologii pak delfín převážel vyvolené na Ostrov Blaženosti. Nakladatelství Dauphin by chtělo na tyto tradice navázat – domnívají se, že i kvalitní četbou je možno ostrovů Blaženosti dosíci.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSněhuláku, sněhuláku / Laguna

Frameová, Janet

Dauphin, 2019

Napsat komentář