Nenechte si ujít v týdnu od 18. do 24. dubna 2011

192_big
Těsně před velikonočními svátky si může vyrazit třeba na slavnostní prezentaci doplněného vydání knihy Karla Hvížďaly nebo se vydat do Brna za Ivou Pekárkovou a její netradičně nazvanou knihu. A co se třeba trochu bát na večeru věnovanému detektivkám…


Hostem letošního Festivalu spisovatelů bude i americký spisovatel Don DeLilla a vy se s ním můžete osobně setkat  na autogramiádě. Tento autor bývá označován přízviskem „bard televizního věku“. A to především díky námětům svých knih. Pyšní se také řadou prestižních ocenění, mezi ty významější patří National Book Award, American Book Award a loňská cena PEN/Saula Bellowa za přínos americké próze.
Autogramiáda amerického spisovatele Dona DeLilla se koná v Praze, v Paláci knih Neoluxor v pondělí 18. dubna 2011 od 14 hodin.

V Praze ještě zůstaneme, bude se tu křtít doplněné vydání knihy Karla Hvížďaly Tachles, Lustig, knižního rozhovoru s Arnoštem Lustigem. Rozhovor představuje nedávno zesnulého významného spisovatele. V bilančním rozhovoru vedeném od května do července 2010, a dále od října 2010 do ledna 2011, v době jeho těžké nemoci, vypráví nejen o době prožité v lágrech, o tom, co znamená být Židem v XXI. století, ale i o svých kamarádech Otu Pavlovi, Ludvíku Aškenázym a pilotu Josefu Plačkovi. Hovoří o učení kreativního psaní na americké univerzitě ve Washingtonu, o svých láskách a roli erotiky a sexu v životě. Oproti původnímu vydání má toto vyznání dvou spisovatelů o 60 stran více.
Křest doplněného vydání úspěšné knihy Karla Hvížďaly Tachles, Lustig se uskuteční v úterý 19. dubna 2011 od 17 hodin, v Paláci knih Luxor v Praze.

Další pozvánka letí do Brna. Iva Pekárková představí v dubnu v knihkupectví Barvič a Novotný  svou nejnovější knížku fejetonů Málo černý varlata. Iva Pekárková si v této knize vypůjčila si (nebo, jak on říká, ukradla) oči svého přítele K., nedokonale počeštěného Nigérijce. Je to počtení plné humoru, ale snad každý příběh otevírá leckteré „drsnější“ téma k zamyšlení, nutí čtenáře prskat smíchy a občas taky vzteky. Kniha je doplněna třemi povídkami z barevného Londýna.
Představení knihy Ivy Pekárkové Málo černý varlata se koná v Brně, v knihkupectví Barvič a Novotný, ve středu 20. dubna 2011 od 17 hodin.

Máte rádi detektivky? Chcete se trochu bát? Pak právě pro vás je určen literární večer, který pod příznačným názvem Vražda!!! aneb Detektivky ve světle aktuálních statistických propočtů pořádá Ústřední knihovna v Praze. Hosty večera jsou spisovatelka Inna Rottová a herec Jiří Ornest. Večer je uspořádán ve spolupráci se Společností Agathy Christie, Českou společností Sherlocka Holmese a nakladatelstvím Tympanum.
Literární večer věnovaný detektivnímu žánru pod názvem Vražda!!! proběhne ve středu 20. dubna 2011 od 18 hodin v oddělení pro děti a mládež Ústřední knihovny v Praze, na Mariánském náměstí.

Významnému klasikovi Williamu Shakespearovi je věnována další pozvánka. V Praze se uskuteční křest dvou knih William Shakespeare: Dvanáct nejlepších her. Dvousvazkový soubor dvanácti her Williama Shakespeara je výběrem toho nejlepšího z jeho dramatické tvorby. První svazek zahrnuje hry napsané a hrané v první polovině Shakespearova života v době vlády královny Alžběty I., tedy v období vrcholné renesance. Druhý svazek nás přenáší do druhé poloviny autorovy tvorby, do počátků baroka. Pevný řád světa se v jeho hrách rozpadá a autor nahlíží do nitra svých postav.
Slavnostní křest dvou knih s názvem William Shakespeare: Dvanáct nejlepších her se koná v Praze, v Paláci knih Luxor, ve čtvrtek 21. dubna 2011 od 16 hodin.

A na závěr nebude chybět pozvánka na výstavu. Tentokrát pro fanoušky detektivního žánru pořádá Moravská zemská knihovna v Brně výstavu Případ pro literaturu – Současná německy psaná detektivka. Výstavu, kterou připravil Goethe-Institut, nabízí seznámení s aktuální literární scénou Německa a Rakouska v oblasti kvalitní detektivky. Výstava představí 17 německy píšících autorů detektivního žánru a jejich nejvýznamnější tituly.
Výstava Případ pro literaturu – současná německy psaná literatura potrvá do 29. dubna 2011.

Tak co, vybrali jste si? Zkuste se také podívat do našeho kalendáře akcí, kde najdete ještě více literárních akcí z celé naší republiky.

Doporučení:
Share

Napsat komentář