Zahrajte si o tragické osudy Čechoslováků ze SSSR

cechoslovaci-v-gulagu-perex
Začtěte se do příběhů dvanácti Čechoslováků a jejich rodin, na jejichž příkladu si můžete připomenout události z 20. až 50. let minulého století. Tehdy padlo sovětskému totalitnímu režimu za oběť stovky tisíc lidí, na což bychom neměli zapomínat.

Vražedná demonstrace moci

Kniha se věnuje téměř neznámé historii represí vůči občanům Československa a Čechům žijícím na území Sovětského svazu ve 20. až 50. letech minulého století. Na tragických životních osudech dvanácti Čechoslováků a jejich rodinných příslušníků a přátel demonstruje zvůli sovětské totalitní moci, která nemilosrdně likvidovala či k otrocké práci bezohledně využívala i domnělé odpůrce režimu. Desetitisíce nevinných a často náhodně vybraných lidí se tak octly v soukolí nenasytného molochu v podobě provázané sítě trestně pracovních táborů – neblaze proslulého systému zvaného Gulag.

V jednotlivých kapitolách zasazených do kontextu klíčových dějinných událostí kniha nejprve nastiňuje represe v meziválečném období formování sovětského režimu, násilné kolektivizace a tzv. velkého teroru, jemuž padlo v Sovětském svazu za oběť 700 000 lidí, včetně přes 1000 popravených krajanů a tisíců dalších pronásledovaných. Dále si všímá osudů uprchlíků z okupovaného Československa pro roce 1939. Zvolené příběhy zde reprezentují osudy okolo desítky tisíc běženců zejména z oblasti Podkarpatské Rusi, ale i z českých zemí a Slovenska, kteří byli v průběhu druhé světové války v Sovětském svazu obviněni z ilegálního překročení hranice, špionáže či protisovětských aktivit a využiti k otrocké práci. Třetí kapitola demonstruje příklady perzekuce našich občanů po roce 1945. Jde zejména o ty případy, kdy byli předem vytipovaní jedinci z již osvobozeného Československa násilně odvlečeni do SSSR, aby zde byli souzeni a vězněni. Represím byli vystaveni i ti, kteří se ocitli na sovětském území na základě poválečné výměny obyvatelstva mezi Sovětským svazem a Československem.

Kniha vychází jako společná publikace České televize a Ústavu pro studium totalitních režimů vydaná ke stejnojmennému třídílnému dokumentu natočenému k 100. výročí bolševické revoluce v Rusku.

 

Čechoslováci v Gulagu

Autoři: Jaroslav Formánek, Adam Hradilek, Jan Dvořák

Vydalo: nakladatelství Edice České televize
Počet stran: 256
Vazba: pevná bez přebalu
Vydáno: 10/2017
ISBN: 978-80-7404-235-5

Přečtěte si více o knize Čechoslováci v Gulagu, kterou do soutěže věnovala společnost Knihcentrum.

logo-Knihcentrum

Knihcentrum.cz je internetové knihkupectví, které nabízí sci-fi, detektivky, thrillery, fantasy, učebnice, kuchařky, pohádky, průvodce, knihy pro děti a mládež a levné knihy.

 

Vyhrajte knihu Čechoslováci v Gulagu

Ve 20. až 50. letech minulého století se Sovětský svaz rozhodl demonstrovat svou moc takovým způsobem, že statisíce lidí na to doplatily svými životy. Někteří z nich byli během represí popraveni, jiní byli odesíláni do sítě trestně pracovních táborů – gulagů. Na příkladu dvanácti občanů Československa si brutálnost této doby můžete připomenout v kontextu klíčových dějinných událostí.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Čechoslováci v Gulagu vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Čechoslováci v Gulagu
probíhá od 16. do 22. září 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 knihy Čechoslováci v Gulagu

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeČechoslováci v Gulagu

Dvořák, Jan – Formánek, Jaroslav – Hradilek, Adam

Edice České televize, 2017

Zahrajte si o tragické osudy Čechoslováků ze SSSR - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. humhejova napsal:

    Dobrý den,
    dnes 2.10.18 dorazila výhra Čechoslováci v Gulagu.
    Děkuji
    Humhejová

Napsat komentář