Získejte příběh nesnadné cesty do vysněné Evropy

ulice-zlodeju-perex
Vydejte se s osmnáctiletým Lachdarem na cestu za splněním jeho snu o cestě do Španělska. Nebude to jednoduché a mladík bude muset překonat množství nástrah spojených nejen se střetem evropského způsobu života a tím, co znal z Maroka.

Sen o svobodě a životě v Evropě

Ulice zlodějů vypráví o asi osmnáctiletém chlapci Lachdarovi, který se narodil v marockém městě Tangeru. Poté co je načapán nahý se svou sestřenicí, je vyhozen z domova. Chvíli se potlouká po městě, až se přidá ke Sdružení za šíření myšlenek koránu, tedy islamistům, kde je už jeho kamarád Básam, s kterým sedává nad Gibraltarskou úžinou a sní o holkách, svobodě a životě v Evropě. Ve Sdružení prodává islamistické knížky, Korán apod., ale baví ho číst detektivky a klasická arabská literatura. I díky nim utíká z hrozivé reality. Na pozadí všeho probíhají demonstrace v Egyptě, Arabské jaro je v plném proudu.

Jednoho dne se Lachdar s Básamem seznámí v Tangeru se dvěma španělskými studentkami. Do jedné z nich se Lachdar zamiluje a ještě víc než předtím se chce dostat do Španělska, do Barcelony, aby mohl být své lásce nablízku. Tím začíná jeho iniciační cesta. Nakonec se mu horko těžko povede (pracuje jako námořník na trajektu do Evropy, potom pomáhá v pohřební službě v Algeciras) dostat do Španělska. Prostřednictvím všemožných profesí, kterými musí hlavní hrdina projít, aby se dostal k vytouženému cíli, sledujeme i politické a sociální okolnosti měst a zemí, v nichž se zrovna nachází. Chudoba, nesvoboda, násilí, touha po normálním životě narážející na příkazy a zákazy víry na marocké straně, deziluze, marnost, nedostatek práce a nenaplněné představy na straně evropské.

 

Ulice zlodějů

Autor: Mathias Énard

Vydalo: nakladatelství Kniha Zlín
Překlad: Erik Lukavský
Počet stran: 344
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 11/2017
ISBN: 978-80-747-3621-6

Přečtěte si více o knize Ulice zlodějů, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Kniha Zlín patřící pod společnost Albatros Media. A nezapomeňte si stáhnout ukázku.

KnihaZlin_AlbatrosMedia

Nakladatelství Kniha Zlín vzniklo roku 2004. Od té doby se v rámci svých edic FLEET, TRACK, NEEWIT, WALT a TEMA snaží nabízet čtenářům to nejkvalitnější, co se v současné době objevuje na (nejen) evropském knižním trhu. Kniha Zlín vydává také původní díla českých autorů, poezii a literaturu faktu. Pozornost věnuje též literátům spojeným se zlínským regionem.

Albatros Media, a.s. je mediální společnost nabízející pod značkami samostatných nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Edika, Egmont, Fragment, Kniha Zlín, Management Press, Motto, Plus, XYZ a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů – knih, e-knih a audioknih.

 

Ukázka z knihy

Nouredin se smutně usmál. Tyhle věci se možná vyřeší až časem. Důležité je, co teď s tebou. Bassam mi řekl, že jsi zbožný, seriózní, pracovitý a že máš rád knihy, je to tak? Přesně tak. Ach, totiž co se týče knih, zadrmolil jsem.
Za pět minut jsem byl přijat jako knihkupec Sdružení pro Šíření myšlení koránu; dali mi malinkatý pokoj, který vedl do dvora, a plat. Žádný hrnec zlata, ale přece jen drobné kapesné. Nemohl jsem se z toho vzpamatovat. Vřele jsem šejkovi Nouredinovi poděkoval, čekal jsem, že to něco nepředpokládaného zhatí. Skutečný zázrak. Dali mi předem pár dirhamů, abych si koupil šaty a boty; Bassam šel se mnou. Byl hrdý a celou dobu se usmíval. Říkal jsem ti to, řekl, říkal jsem ti, že jsem našel řešení. Vidíš, že chodit do mešity k něčemu je, říkal. (str. 17)

 

Vyhrajte knihu Ulice zlodějů

Když osmnáctiletého Lachdara vyhodí rodina z domu, chvíli se potlouká po městě, dokud ho nenapadne zajít za kamarádem Básamem, který je členem Sdružení za šíření myšlenek koránu. Dostane zde místo jako prodavač knih, ale často spolu s přítelem sedává nad Gibraltarskou úžinou a spřádá plány o cestě za svobodou. Poté, co se zamiluje do španělské studentky, je jeho touha ještě silnější a Lachdar se rozhodne, že je čas jít za svým srdcem a splnit si sny.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Kniha Zlín patřícím pod společnost Albatros Media vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Ulice zlodějů vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Ulice zlodějů
probíhá od 21. listopadu do 4. prosince 2017.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 romány Ulice zlodějů

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeUlice Zlodějů

Énard, Mathias

Kniha Zlín, 2017

Napsat komentář