Román o hrůzách války

Zimni muzi
Dva hlavní hrdinové žijí normální a spokojený život, dokud se moci nechopí Adolf Hitler. Bez vlastního rozhodnutí se musí podílet na zvěrstvech, se kterými vnitřně nesouhlasí, ale nejsou schopni se proti nim postavit. Ocitají se v začarovaném kruhu…

Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih.
K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů.
Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení.
Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.

Ukázka z knihy

Gerhard přejel očima po vyprázdněné aule. Přednáška proběhla podle plánu. Přesto po ní nebyl dobře naladěný jako obyčejně. Došel si do kabinetu pro kabát a pak na kole pomalu šlapal hamburskými ulicemi. Z Edmund-Siemers-Allee, kde se nacházela univerzita, odbočil na Dammtordamm. (str. 25)

Zaujala vás kniha? Tak se podívejte na další ukázku.

Ohlasy na knihu

Zimní muži jsou velmi slibný debut.

- Arbejderen

Jesper Bugge Kold skvěle ukazuje, jak se i z úplně obyčejných lidí mohou stát váleční zločinci.

- Kristelig Dagblad

Jesper Bugge Kold se – s využitím své obdivuhodné znalosti dějin a válečných reálií – snaží odhalit mechanismy hrůz páchaných nacisty za války.

- Berlingske

Zimní muži

Román o hrůzách války
Autor: Jasper Kold
Přeložila: Michaela Weberová

Počet stran: 376
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7565-170-9
Doporučená cena: 348 Kč

Knihu Zimní muži vydalo nakladatelství Jota.

O autorovi

Jesper Bugge Kold pracoval jako novinář a nyní je knihovníkem. Na literární scénu vstoupil v roce 2014 románem Zimní muži, který mu vynesl nominaci na cenu BogForum za nejlepší debut. Kniha dosáhla úspěchu i v zahraničí. V roce 2016 pak vydal druhou knihu Land i datid pojednávající o mladém muži, který se při hledání pravdy o svém otci vydává na cestu v čase zpět do doby DDR, rozděleného Berlína a tajné policie STASI. Ve svých knihách staví na své dlouhodobé fascinaci moderní evropskou historií i důkladných rešerších dobových faktů. Jesper Bugge Kold se narodil a vyrostl v Kodani, nyní žije s manželkou a dětmi na ostrově Fyn.

Zdroj informací: nakladatelství Jota


Nakladatelství Jota vydalo již více než 1000 titulů v mnoha edičních řadách. Publikuje tvorbu českých autorů i překlady z cizích jazyků. Patří mezi jedno z největších nakladatelství v České republice. Publikace se soustředí v několika edičních řadách.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeZimní muži
Román o hrůzách války

Kold, Jasper Bugge

Jota, 2017

Napsat komentář