Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 3 tituly Kniha o klimatu zemí Koruny české

Klima! Téma o němž dnes slýcháváme mnohem častěji než dříve. Není to ale tak, že by se o této problematice nevědělo nic. Aktuální novinka několika známých autorů vám přiblíží téma klimatu v minulosti, pohlédne na jeho současnost a řeč bude i o budoucnosti v této problematice.

Klimatické změny minulé, současné i budoucí


První část této mimořádné a nedocenitelně důležité knihy se zabývá obecným vývojem klimatu, přičemž se věnuje základním přirozeným mechanismům klimatických změn. Vysvětluje základní termíny, seznamuje s metodami klimatického výzkumu včetně jeho dějin a přináší odpovědi na důležité otázky, z nichž vybíráme: Proč jsou důležité mořské oscilace? – Je naše doba skutečně klimaticky extrémnější? – Proč se Země otepluje méně, než bychom čekali?

Druhá, hlavní část knihy popisuje průběh počasí a klimatické epizody minulých staletí, přičemž je založena na rozsáhlém souboru čtyřiceti pěti tisíc výpisků z kronik a dalších historických dokumentů pro roky 1000–1775, a to po jednotlivých letech. Tuto část uzavírá jednak přehled přirozených období malé doby ledové podle teplotních a srážkových řad meteorologické observatoře v pražském Klementinu, jednak stručná charakteristika podnebí 20. století.

V třetí, závěrečné části knihy se ocitáme v klimatu budoucího světa a hledáme zde konkrétní odpovědi na otázku Co nás čeká a co se s tím dá dělat? Zde najdeme i zcela praktické rady, jak si poradit doma, ve městě, na poli či v lese.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Leda vám přinášíme soutěž,
ve které tři z vás mohou vyhrát titul
Kniha o klimatu zemí Koruny české.


leda


Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku
Zahrajte si o zajímavé poznatky z oblasti klimatických změnDo soutěže bylo odesláno 506 tipů.

Kdo vyhrál?

zmodry (506), Mio1979 (508), kopretinar (508)

Správná odpověď

Jak se jmenují spoluautoři Knihy o klimatu zemí Koruny české?
Zdeněk Vašků, Václav Cílek, Jiří Svoboda.
Doporučení:
Share

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeKniha o klimatu zemí Koruny české (Vašků, Zdeněk – Svoboda, Jiří – Cílek, Václav )
Jak se klima vyvíjelo, jaké klima nás čeká a co s tím můžeme dělat
První část této mimořádné a nedocenitelně důležité knihy se zabývá obecným vývojem klimatu, přičemž se věnuje základním přirozeným mechanismům klimatických změn. Vysvětluje základní termíny, seznamuje s metodami klimatického výzkumu včetně… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.