Nakladatel: Vyšehrad

Související články

Svět jak ho neznáte

uvod svet (1)

Pokud rádi objevujete nejenom svět, ale i lidské příběhy, pak máme dnes něco přesně pro vás. Hned šest knižních novinek vás totiž zavede na zajímavá místa po celé zeměkouli a přiblíží i zajímavé a netradiční osudy různých osobností.

Heinrich Böll: Ochranné obklíčení

intro

Román, napsán před více než padesáti lety, v mnohém předjímá problémy dnešní doby. Manipulující média, virtuální realita bořící schopnost vnímat skutečnost, stírání hranic mezi živou bytostí a automatem, omezování lidských svobod… To jsou některé z vícero jevů, jež literárně ve své knize Ochranné obklíčení zpracoval Heinrich Böll.

Procházka dějinami

Historie biografie

V dnešních tipech vás provedeme dějinami. Výprava to bude nejen poučná, ale i pěkně ilustrovaná. Ponořte se do příběhu o dvanáctileté bojovnici Šárce, Golemovi či učiteli hudby a varhaníkovi z Karvinska. A nahlédneme i do vzpomínek Alana Ingrama Copea

Byl jednou jeden dům…

vinohrady-uvod

Osmdesát devět let prožitých v jednom domě v jedné z vinohradských ulic. Co událostí a lidských příběhů se za tak dlouhý čas v něm, jeho okolí – ať už bezprostředním či vzdálenějším – přehrálo. To  a mnoho dalšího ve svém obsáhlém díle zachycuje žena, která byla do domu v Mánesově ulici číslo 62 na Vinohradech přinesena v dubnu 1934 rovnou z porodnice u svatého Apolináře.

Svědectví o umírající vsi

Varhanik-z-mrtve-vesnice-nahled

Padesátá léta dvacátého století krutě a tragicky proměnila celou naši společnost. Zejména však změnila venkov, a to i v těch místech, kde tzv. kulaků bylo pomálu, například na Ostravsku…

„Osudy varhaníka z mého románu jsou literární fikcí, ale inspirace tady je,“ říká spisovatelka Danuta Chlupová

D. Chlupova uvodni

Danuta Chlupová pochází z Českého Těšína a řadí se k místní polské menšině, proto její knihy vycházejí zejména polsky. I přesto už česky vyšly její dva romány. Nejenom o nich bude řeč v rozhovoru se spisovatelkou, který jsme pro vás na dnešek připravili.

Zasoutěžte si o rozhovor nejen o udržitelném zemědělství

sedlak-pod-milesovkou-perex

Vysychání krajiny a nedostatek vody jsou v posledních letech velkým tématem. Klimatické změny s sebou přináší řadu problémů, kterým musí zemědělci a lesníci čelit. Jak se s novými výzvami vyrovnat?

Fantazie na plné obrátky!

Sci-fi

Čtete rádi fantasy a sci-fi? Pak si nenechte ujít naše tipy. Čeká vás román o klimatické katastrofě, thriller o nekontrolovaně se šířící nákaze, vyprávění o muži probouzejícím se v různých realitách a sbírka patnácti povídek inspirovaná mystériem měst.

Josef Mysliveček, Il Boemo

ilboemo-uvod

Premiéra filmu, vernisáž výstavy, křest knihy. Slavnostní akce v rychlém sledu následující po sobě odkazují k jednomu jménu. Ke jménu výjimečného českého hudebního skladatele 18. století, k Josefu Myslivečkovi, jehož v Itálii, kde působil, nazývali Il Boemo.

Nenechte si ujít v týdnu od 23. do 29. května 2022

nenechte_si_ujit

Konec května se nezadržitelně blíží, ale i poslední květnové dny si můžete zpříjemnit různými literárními akcemi. Přijďte na uvedení nového románu Kateřiny Tučkové či na autorské čtení Pavly Horákové. A těšit se můžete i na live stream s Robertem Bryndzou.