Nakladatel: Nakladatelství Lidové noviny

Po stopách Čechů ve světě

Nekola_Po stopach Cechu ve svete

Víte, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo zakládal první operu na Novém Zélandu? Kdo v Austrálii zakládal nejslavnější lyžařské letovisko? A kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata?

Zatímco muži se hádali, ženy se uměly dohodnout napříč politickým spektrem, říká o exilové politice Martin Nekola

Na cestě za svobodou-1

Jsou autoři, kteří vydávají novou knihu každý rok. Málokomu se poštěstí, aby mu během pár měsíců vyšlo hned několik knih. To se přihodilo historiku a publicistovi Martinu Nekolovi, kterému letos vychází knih hned pět. Všechny přitom pojednávají o tématu české emigrace – ať už v 19. století, či po únoru 1948.

Korunovace Madon jako zrcadlo kultury 17. a 18. století

Obrazy_a_ritual

Publikace Obrazy a rituál představuje interdisciplinární pohled na tři neobyčejné obrazy – objekty kultu, k nimž se ve své době vázala velká úcta. Autor pohlíží na korunovace divotvorných Madon z let 1732 a 1736 jako na reflexe kultury 17. a 18. století.

Pavel Kolář: Soudruzi a jejich svět: Sociálně myšlenková tvářnost komunismu

soudruzinahled

V januári 2020 vyšlo vo vydavateľstve NLN, s. r. o. a Ústavu pro studium totalitných režimů veľmi zaujímavé dielo z pera českého historika Pavla Koláře, ktorý sa zaoberá Európskymi komparatívnymi dejinami 19. a 20. storočia.

Moskva jako následník Říma a Konstantinopole

moskva_treti_rim

Myšlenka Moskvy jako Třetího Říma vznikla díky mnichu Filofejovi ve dvacátých letech 16. století a s různou intenzitou přetrvala až do současnosti. Sborník prací předních historiků a historiků umění zkoumá tento koncept z různých úhlů pohledu.

Pohled do novodobých dějin jedné ze světových velmocí

Dejiny Cinske lidove republiky

Trojice autorů si dala za cíl zmapovat dějiny Čínské lidové republiky od roku 1949 do roku 2018. Věnují se i politickým aspektům, historii vztahů mezi Československem a Čínou a neopomněli ani kulturu či literaturu. Součástí jsou i černobílé fotografie.

Znalostí není nikdy dost

Znalosti-neni-nikdy-dost-perex

V dnešních tipech vám nabídneme povídání o menhirech u Kounova, téma liberalismu proti nacismu, zásady výživy, informace o italsko–pražských obchodních cestách i fakta o Měsíci. Neváhejte a nechte se obohatit novými informacemi z oblasti aktuálních trendů či historických reálií.

Sonda do sociologie

sonda-do-sociologie

Dnes vám představíme dvě knihy, v nichž se propojuje sociologie a historie. První kniha je studií fenoménu migrace a předávané zkušenosti s ní; ve druhém případě se jedná o knihu věnovanou myšlenkovému světu komunistů a jeho proměnám v reakci na významné události v průběhu let.

Náboženská témata

Nabozenska-temata-perex

Zahajte týden s tituly, jejichž společným jmenovatelem je náboženství. Nabídnou vám komplexní informace o islámu či pohled za oponu protižidovské nenávisti, dozvíte se o středověké christianizaci na našem území i o přístupech k víře a jejím funkcím v dobách komunismu.

Dějiny jedné malé hornaté zemičky

Dejiny Svycarska

Švýcarsko je často zmiňováno jako ideální obraz finanční velmoci a demokracie. Tento názor formovaly dějiny, v průběhu kterých Švýcarsko působilo po většinu své existence mezi ostatními evropskými státními útvary jako naprostý originál.