Nakladatel: Dokořán

Související články

Co kdyby lidé najednou zmizeli?

svet-bez-nas

V posledních letech se často skloňuje téma životního prostředí a jeho ochrana. Co by to pro Zemi znamenalo, kdyby najednou zmizeli lidé? Jak dlouho by trvalo přírodě, než by si námi okupované území vzala zpět? A co by bez lidí naopak nepřežilo?

Jak (pře)žít v současném světě?

lide

Jak se orientovat v dnešním světě? Není naše civilizace příliš rychlá pro lidský mozek? Knihy, které vám dnes představíme, se zabývají právě takovými otázkami. Jedna seznamuje s problematikou klimatu, druhá nabízí způsob, jak se orientovat v nekončícím toku čísel a grafů, a třetí jednoduše přiznává, že naše civilizace ohled na štěstí člověka zapomněla v minulosti.

Svět a vesmír očima fyziky

fyzika-uvod

Dávno jsou pryč časy renesančních vědců, jako byl Leonardo da Vinci či Gottfried Leibniz, kteří měli nastudované veškeré západní vědecké poznání svých dnů. Dnes vědci jen stěží drží krok s výzkumem ve své úzce specializované disciplíně. Přesto ale někteří z nich nachází čas, aby zkusili shrnout, čím se zabývá dnešní fyzika. Dvě takové úspěšné knihy si dnes představíme.

V labyrintu skal

vlhost-cover

Na hranici mezi Kokořínskem a Českým středohořím stojí hora, v jejímž stínu se již v pravěku seskupovali obyvatelé a vytvářeli tak první sídliště. Jaká krajina horu obklopuje nyní? Jaký má za sebou geologický vývoj? A najdou se nějaké zvláštnosti a zajímavosti?

Jak čelit životním výzvám

tipy-vztahy-nahled

Dnešní tipy vám pomohou postavit se náročným životním výzvám, jako jsou nejrůznější druhy krizí (např. blackout či epidemie), drsné podmínky v divočině nebo souboj s vážnou nemocí.

Věda a technika

veda-a-technika

Dnes poodhalíme roušku fyzikálních zákonů a zjistíme zákulisí vývoje. Jak v něm fungují inovace dnes a jak tomu bylo v minulosti? Jsme blízko dalších objevů ve fyzice? Kolik neznámých kolem fungování světa vědcům ještě zbývá? Blížíme se alespoň trošku k odkrytí všech tajemství?

Černobílý svět stínů

stiny

Každý z nás si někdy všimne vlastního stínu a všichni také známe úsloví „překročit vlastní stín.“ Nezastupitelnou roli mají stíny především v umění, avšak kniha kunsthistorika W. Vaughana nám ukazuje, že chápání stínu není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát.

Nenechte si ujít v týdnu od 25. dubna do 1. května 2022

nenechte_si_ujit

I konec dubna přináší mnoho literárních akcí, které byste si neměli nechat ujít. Největším lákadlem je beseda s Karin Lednickou o její zamýšlené trilogii Šikmý kostel či autorské čtení Jaroslava Rudiše z jeho nejnovějšího románu Winterbergova poslední cesta.

Kultura, umění a my

tajemno

Baví vás poznávat mytologické bytosti? Chcete vědět více o vzniku a původu našeho vlastního rodu? Zajímá vás, čím vším obohatilo kulturu celého světa Japonsko? Nebo dáváte přednost výtvarnému umění? To vše vám přináší dnešní knižní tipy.

Pohledy na historii a současnost krajiny

pohledy-na-historii-a-soucasnost-krajiny

Krajina v současné době patří mezi největší témata – aby taky ne, v souvislosti se zhoršující se klimatickou krizí. Ale krajinu neutváří jen prolomení těžebních limitů nebo stále narůstající průměrné teploty. Jakou historii mají třeba naše lesy? A jak jsme přišli k aktuální podobě našich hranic?