Pohádky pro společné čtení

psc_uvodni
Podpora dětského čtenářství nabývá stále na důležitosti. V posledních průzkumech školáků se ukazuje, že Česká republika se ve čtenářské gramotnosti postupně propadá. Pro pedagogy a rodiče jistě alarmující fakt. Pomoci dětem získat vztah ke knihám a čtení je potřeba od nejútlejšího věku a nejlépe v rodinách. Čtení může být zábavné a spojené i s dalšími aktivitami. Proto Městská knihovna ve Svitavách vytvořila projekt na podporu rodin malých čtenářů, které čtení bolí.

Součástí projektu, na který svitavská knihovna získala grant MŠMT,  jsou Pohádky pro společné čtení spisovatelky Aleny Vorlíčkové a odborné přednášky a semináře psycholožky PhDr. Lenky Krejčové pro rodiče a pedagogy.

Cílem je, aby se děti naučily nejen číst, ale čtenému také porozuměly, aby společně strávené chvilky přinášely potěšení všem zúčastněným, aby děti měly potřebu své zážitky sdílet s ostatními a získané poznatky využívaly.

V projektu vyšly dosud čtyři klasické lidové pohádky, ve kterých se objevují postavy a motivy známé z jiných pohádek a zároveň se od nich liší. Čtenáři mohou hledat souvislosti a rozdíly, předvídat, jak se bude příběh dál odvíjet, porovnávat s jinými známými texty.

První pohádkou je krátký příběh Noc v lese, připomínající známou Boudu budku. Hlavní postavou je ale holčička, k níž přicházejí lesní zvířátka. Pohádka nabízí spoustu možností další práce. Připraveny jsou úkoly před četbou a po přečtení celého textu. Součástí sešitu jsou ilustrace a omalovánka od výtvarnice Reginy Daňkové. Děti si mohou zahrát pohádku jako divadlo. Někomu by se mohlo zdát, že příběh nemá konec, je možné tedy vymyslet, jak to všechno dopadlo.

Pohádkou na duben se stala Víla od smaragdové řeky. Je to krátký půvabný příběh o skromném pasáčkovi, který byl vílou odměněn. V lidové slovesnosti býval pasáček vzorem milého, chytrého, šikovného a skromného dítěte, všemi oblíbeného. Text pohádky opět doplňují náměty k činnostem a ilustrace známé pražské ilustrátorky Magdy Štajnerové.

Na konci dubna vyšla pohádka o čarodějnicích Převozník a princezna s ilustrací Terezy Vlkové. Je to pohádka tak trochu naruby s překvapivým závěrem, který má děti motivovat k následující diskuzi.

V tištěné podobě vyšla Noc v lese a pohádka Zlatý střevíček o hodné Marušce a zlé maceše.  Čtenáře na první pohled upoutají nádherné barevné obrázky Terezy Vlkové. Součástí je předmluva a opět úkoly pro malé čtenáře.

Pohádky pro společné čtení vznikají v úzké spolupráci s psycholožkou PhDr. Lenkou Krejčovou, Ph.D., předsedkyní pražského DYS-centra. Sešity vyrobila za velmi příznivou cenu ve vysoké kvalitě olomoucká tiskárna Properus.

Informace a objednávky: psc@centrum.cz |  www.spolecnecteni.com

Doporučení:
Share

Napsat komentář