Vzpomínka na Ladislava Smoljaka a Divadlo Járy Cimrmana ve fotografiích!

30_big
Když na začátku letošního léta podlehl dlouhodobé nemoci herec, scénárista a režisér Ladislav Smoljak, všichni si byli vědomi toho, jak velká je to ztráta. Paradoxem je, že na jevišti Divadla Járy Cimrmana se Ladislav Smoljak objevil naposledy koncem května v „Českém nebi“ – a pak se tam sám zanedlouho odebral.


Nakladatelství Fragment ve spolupráci s jeho hereckými kolegy připravilo fotografickou publikaci jako vzpomínku na Ladislava Smoljaka a jeho dlouholeté působení v Divadle Járy Cimrmana. Předmluvu do knihy napsal jeho přítel a kolega Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak byl v roce 1966 jedním ze spoluzakladatelů známého Divadla Járy Cimrmana. Společně se Zdeňkem Svěrákem napsali pro toto divadlo celou řadu her o českém fiktivním géniovi Járovi Cimrmanovi. Byli rovněž autory několika celovečerních filmů. K divadlu a filmu se Ladislav Smoljak dostal i navzdory tomu, že nebyl přijat na divadelní režii na DAMU. Vystudoval matematiku a fyziku a živil se jako středoškolský učitel. V 60. letech se stal redaktorem Mladého světa, kde se podílel na vzniku ankety Zlatý slavík. Později přešel do nakladatelství Mladá fronta. Teprve v 70. letech začal pracovat jako scenárista Filmového studia Barrandov.

Ladislav Smoljak zůstane pro všechny již navždy synonymem pro úsměv, smích a dobrou náladu!

Slavnostní křest knihy „Ladislav Smoljak hrající, bdící“ se uskuteční ve středu 13. října 2010 od 15 hodin v Paláci knih LUXOR (1. patro) za účasti Zdeňka Svěráka a ostatních členů Divadla Járy Cimrmana.

Ladislav Smoljak hrající, bdící

Ladislav Smoljak (*9. prosince 1931, †6. června 2010)
Učitel, redaktor, scenárista, herec a režisér.
V roce 1966 stál společně s Jiřím Šebánkem, Zdeňkem Svěrákem a Miloněm Čepelkou u kolébky Divadla Járy Cimrmana.
Je spoluautorem a režisérem všech jeho 15 her a seminářů, které má toto divadlo na repertoáru přes 40 let.
Kniha je obrazovou vzpomínkou přátel z Divadla Járy Cimrmana na jeho nezapomenutelné role i na chvíle strávené s tímto vzácným člověkem mimo divadelní prkna.

Formát 210×210 mm, váz., 64 str., 179 Kč

Doporučení:
Share

Napsat komentář