Literatura bez hranic v Národní knihovně

výstava_úvodní
Výstavou v pražském Klementinu vzdávají organizátoři hold pětici významných českých spisovatelů, jejichž díla přispěla k propagaci české kultury ve světě. Výstava se pokouší odpovědět na otázky, čím zaujali čtenáře za hranicemi naší vlasti a zapsali se tak do dějin světové literatury…


Panelovou výstavu můžete shlédnout v Národní knihovně, Galerii Klementinum v Praze a je věnována Karlu Čapkovi, Bohumilu Hrabalovi, Jaroslavu Seifertovi, Jaroslavu Haškovi a Václavu Havlovi.

Z pěti klasiků českého novodobého písemnictví se první čtyři – Hašek, Čapek, Hrabal a Seifert, narodili a někteří i vyrostli v ovzduší habsburského mocnářství. Ještě v roce 1935 měl Karel Čapek dojem, že si naše literatura nezískala patřičný ohlas v zahraničí. Přesto souvislosti české literatury s okolním světem jsou o to patrnější, oč méně se o nich hovoří. Bezprostředně se to týká bytostného evropského vlivu na tvorbu Jaroslava Haška, Karla Čapka a Jaroslava Seiferta nebo průkazné směřování k surrealismu a existencialismu v knihách Bohumila Hrabala. O sepětí dramatické tvorby Václava Havla s poetikou absurdního divadla není pochyb. Vždyť právě proto z Václava Havla vyrostl autor do slova a do písmene světový. Nejvyšší pocty však česká literatura dosáhla v roce 1984, kdy básník Jaroslav Seifert jako první český spisovatel obdržel Nobelovu cenu za literaturu.

Výstava tak jen potvrzuje, že i malé národy mají velkou literaturu, odpovídající na problémy okolního světa. Hledisko výběru nebylo dáno jen ohlasem spisovatelů za hranicemi, ale také snahou představit veřejnosti dokumentární bohatství sbírek Literárního archívu Památníku národního písemnictví a fondů Národní knihovny České republiky.

Součástí expozice je i CD s interaktivní počítačovou prezentací výstavy umožňující virtuální putování životem a dílem každého ze spisovatelů.

Výstava byla v širším pojetí poprvé uvedena v roce 2009 v letohrádku Hvězda v Praze, a to v rámci předsednictví České republiky v Evropské unii. Po více než ročním putování po celé české republice se výstava opět vrací do Prahy.

Kurátorkami výstavy jsou Marta Dandová, Věra Dyková, Jarmila Schreiberová a Hana Vaníčková, interaktivní počítačovou prezentaci připravil Petr Hanousek a Jakub Hoffmann.

Výstava Literatura bez hranic se koná v Galerii Klementinum Národní knihovny ČR od 8. 4. do 29. 5. 2011.
Otevřeno je od úterý do neděle od 10,00 do 17,00 hodin. Dospělí zaplatí za vstupné 60 Kč, děti 10-15 let, studenti a senioři 40 Kč, děti do 10 let mají vstup zdarma. Sleva je poskytována skupinám nad deset osob.

Doporučení:
Share

Napsat komentář