Radek Pilař by v dubnu oslavil osmdesátiny

vecernicek
Postava Večerníčka zůstane navždy spjata právě se jménem tohoto českého ilustrátora. Stejně jako tomuto klukovi s papírovou čepicí, vtiskl podobu i neméně slavnému loupežníku Rumcajsovi, Mance i Cipískovi. Tento čestný občan města Jičína by letos v dubnu slavil osmdesáté narozeniny…

Ilustrátor, malíř, ale rovněž fotograf, scénárista a filmař Radek Pilař se narodil23. dubna 1931 v Písku, do rodiny Světoslavy Rokůskové, svobodné matce. Ta jej vychovávala společně s rodiči. Začal kreslit velmi brzy, vedl si například deníčky o prožitých dobrodružstvích již od mala, samozřejmě bohatě ilustrované. Když mu bylo jedenáct let, jeho matka se vdala za jeho biologického otce a tak dostal malý Radek i příjmení Pilař. Manželství ale nebylo z nejšťastnějších a po třech letech bylo ukončeno.

Matka se s Radkem vrátila z Tábora, kam se s otcem po svatbě přestěhovali, zpátky do Písku brzy po skončení války. Tam pak Pilař navštěvoval reálné gymnázium, po něm studoval Akademii výtvarných umění.

Oženil se dvakrát v životě. První manželství se spolužačkou Růženou Tikvovou trvalo velmi krátce, ve druhém s Ludmilou Spilkovou zůstal po zbytek života. Měli spolu dvě dcery, Barboru a Marinu.

Na počátku sedmdesátých let se začíná věnovat filmu. Z této doby pochází naprosto neopakovatelná znělka pro děti určená Večerníčku. Stává se i spoluzakladatelem časopisu Sluníčko, jeho ilustrace se objevovaly i v Mateřídoušce. Začíná také spolupracovat se Státním nakladatelstvím dětské knihy v tehdejším Československu.

V roce 1967 stvořil postavu loupežníka Rumcajse a to podle předlohy knihy Václava Čtvrtka. Natočil i přes padesát dílů jeho filmového ztvárnění, spolu s režisérem Ladislavem Čapkem.

Od té doby hodně vystavuje a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Jeho kresby se objevují například v Polsku, kde obdržel Řád úsměvu či v tehdejším SRN. Je zapsán také na Čestné listině Andersenovy ceny. Získal také bronzovou medaili IBA v Lipsku. V Mexiku obdržel Cenu za animované filmy.

Při svých cestách, například do Japonska sbíral nejen zkušenosti, ale především inspiraci. Vydává se také na cestu do Francie, kde v Paříži poznává prvky současného umění a také se věnuje experimentům ve filmu.

V polovině osmdesátých let je spoluzakladatelem oboru animované tvorby na pražské FAMU. Mezi jeho kolegy patřil například Břetislav Pojar nebo Jiří Jaroš.

V době sametové revoluce je aktivním účastníkem, natáčí například rozhovory s umělci. V roce 1990 také obdržel uznání jako čestný občan města Jičína.

Po roce 1990 také pořádá řadu výstav, jeho poslední byla výstava Absolutní opona v Galerii bratří Čapků v Praze.

Zemřel 7. února 1993 na infarkt, je pochován na pražském Vyšehradě.

Dílo Radka Pilaře

Radek Pilař má na kontě více než padesát knih pro děti, které ilustroval a které vyšly nejen u nás, ale po celém světě. Natočil okolo čtyřiceti animovaných krátkých filmů a večerníčků.

Stal se zakladatelem videoartu u nás, natočil jich okolo třiceti.

Akce věnované Radku Pilařovi

V píseckém kulturním prostoru Sladovna probíhá stálá expozice tvorby Radka Pilaře, kde můžou návštěvníci shlédnout i volnou tvorbu tohoto ilustrátora.

V Jičíně můžete shlédnout interaktivní expozici věnovanou přímo postavičkám z lesa Řáholce – Rumcajsovi, Mance a Cipískovi s názvem Rumcajsův svět Radka Pilaře. Ta je umístěna blízko prostor Městského informačního centra Jičín, v budově zámku. Tato expozice vznikla v rámci česko-polského projektu Brána do pohádky a nabízí pro rodiny s dětmi prostředí příběhů o loupežníku Rumcajsovi tak, jak ho výtvarně vytvořil Radek Pilař. Návštěvníci mohou tyto postavičky uvádět sami do pohybu.

V Jičíně je také prostor věnovaný přímo ševci Rumcajsovi, tato expozice se nachází nedaleko jičínského náměstí, u Valdické brány v Rumcajsově ševcovně.

Městská knihovna Šumperk vyhlásila výtvarnou soutěž pro děti k tomuto výročí s názvem Můj nejmilejší večerníček. Úkolem je namalovat libovolnou technikou obrázek na dané téma a odevzdat jej v knihovně do 30. května 2011.

Městské knihovně Chotěboř je umístěna ve vestibulu výstava věnovaná Václavu Čtvrtkovi i ilustrátorovi Radku Pilařovi.

Městská knihovna v Novém městě na Moravě uspořádala pro děti výtvarnou soutěž věnovanou výročí nejen Radka Pilaře, ale i Václava Čtvrtka s názvem Čtvrtek není jen den v týdnu. Úkolem dětí bylo namalovat libovolnou technikou práci s tématem pohádek V. Čtvrtka.

Městská knihovna v Břeclavi také uspořádala pro děti výtvarnou soutěž nazvanou Od Rumcajse po Krtečka, která byla věnovaná výročí jak Radka Pilaře, tak Zdeňka Millera. Soutěž již byla vyhodnocena, seznam vítězů je zveřejněn na stránkách knihovny.

Doporučení:
Share

Napsat komentář