Knižní tipy 16/2011 – Na cestách

1338468_black_star_canyon_road
Ať už rádi cestujete po světě či koutech naší vlasti, nebo raději sledujete zážitky z cest, které podnikl někdo jiný, nezapomeňte se podívat na další přehled knižních tipů, který vás přenese na různá místa v Čechách, na Moravě či v zahraničí.

Začněme publikacemi pro ty, kteří se sami chtějí na nějakou cestu vydat. Chystáte-li se do zahraničí na vlastní pěst, přijde vám jistě vhod kvalitní turistický průvodce. Najít byste ho mohli v nabídce nakladatesltví Jota, které je vydává hned ve dvou edičních řadách – Rough Guides a Bradt. Jejich koupí získáte nejen publikaci plnou cenných rad a informací, doplněnou řadou mapek, plánků a barevných fotografií, ale také poukázku na slevu při koupi elektronického slovníku Lingea nebo programu pro správu, editaci a sdílení fotografií Zoner Photostudio. Některé z knih jsou navíc doplněny DVD. Propracovanější průvodce na budete českém trhu hledat velmi těžko.

Z těch nejnovějších můžeme jmenovat: Srí Lanka + DVD (Rough Guides), Korsika (Rough Guides), Jemen (Bradt), Kuba + DVD (Rough Guides), Austrálie + DVD (Rough Guides)

Inspirací k cestám po vlastech českých by vám mohly být tyto dvě knihy:

Hrady Čech a Moravy – z čeho jsou a na čem stojí
Autoři se dívají na české a moravské hrady z jiného pohledu, než bývá obvyklé. Po přečtení této  budete vědět, na jaké skále ten který hrad stojí, jaké kameny jsou v jeho zdivu, z jakých kamenů jsou klenby hradních kaplí… Autoři se zaměřili na to, kde hrady stojí, jak jsou propojeny se svým geologickým podkladem, z jakých kamenů jsou postavené atd.
Kniha je oslavou jak hradů, tak i hornin a kamenů. Publikace je bohatě doplněna barevnými fotografiemi.

Na cestě po České republice 2 (Jan Cézar)
Autor se vydává po stopách stejnojmenného televizního pořadu a popisuje místa, která navšívil filmový štáb při jeho natáčení. Těšit se můžete na vtipné a zasvěcené komentáře k známým i méně známým koutům naší země. Dočtete se tu nejen o nejrůznějších místech, ale i o lidových zvycích, místních krojích a pověstech. Nechybí ani recepty krajových specialit a spousta fotografií, černobílých i barevných.
První díl této knihy získal v roce 2009 cenu E.E.Kische.
Tuto knihu můžete od 6. do 19. dubna vyhrát v soutěži.

A teď už něco pro rozjímání o tom, jak cestovali a poznávali svět ti druzí…

Legenda H+Z – První cesta (Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund)
Výbor z díla Hanzelky a Zikmunda s autorskými korekturami Miroslava Zikmunda vychází ve dvou svazcích (vydání Druhé cesty je plánováno na tento rok). První cesta je výborem z cestopisů Afrika snů a skutečnosti I.-III., Tam za řekou je Argentina, Přes Kordillery, Za lovci lebek a Mezi dvěma oceány. Zachycuje cestu přes 48 zemí, která trvala 1290 dnů (22.4.1947-1.11.1950). Během nich ujela legendární dvojice českých cestovatelů 61.357 kilometrů tatrou.
Kniha kromě spousty fotografií obsahuje vložené faksimilie unikátních dokumentů z archivu H+Z.
Tuto knihu můžete do 9. dubna získat v aukci.

Zápisky z cest (V. Klaus)
Postřehy a zamyšlení současného českého prezidenta Václava Klause z vybraných zahraničních cest, na které se vydal jako premiér, předseda sněmovny či hlava státu v letech 1993 – 2009. Některé texty byly již dříve publikovány v českém tisku.
Tuto knihu můžete do 6. dubna získat v aukci.

Západní stěna (Reinhold Messner)
Cestopis z pera nejslavnějšího alpinisty současnosti, italského horolezce Reinholda Messnera, který jako první člověk vystoupil na všech 14 osmitisícovek. V knize vzpomíná na výstup na Ortler cestou, kterou se 200 let nikdo nevydal, který měl velmi dramatický průběh. Nezbývá než se spolehnout na neomylné instinkty, které Messnerovi pomohly zdolat nejtěžší vrcholy světa.
Příběh je protkán vzpomínkami na další náročné výstupy, nechybí ani řada černobílých a barevných fotografií.
Tuto knihu můžete od 6. do 19. dubna vyhrát v soutěži.

2012 – Mayové, jejich civilizace a zánik světa (Miloslav Stingl)
Známý český cestovatel vypráví ve své knize o nejskvělejší indiánské civilizaci staré Ameriky – o Mayích. Čerpá z bohatých poznatků, jež získal při svých cestách. Popisuje mayské paláce, pyramidy a snaží se odkrýt jejich tajemství. Klade si také otázku, proč Mayové už před tisíci lety předpověděli, že 21. prosince 2012 dojde ke katastrofě, která zničí celý svět.
Knihu doprovází bohaté ilustrační materiály, zejména překreslené reprodukce děl indiánského výtvarného umění.
Kniha byla oceněna na veletrhu Go Kamera 2011 v kategorii Cestovatelské publikace.
Tuto knihu můžete do 8. dubna získat v aukci.

Peru pod kůží (Vladimír Plešinger)
Vladimír Plešinger si pro svoji další knihu si vybral jihomaerické Peru, zemi, kde byl v posledních pěti letech pečený vařený, ale o níž současně tvrdí, že kdo říká, že poznal tuhle zemi dokonale, je buď naiva, nebo lhář. Jak se snaží dokázat právě tímto cestopisem, objevování Peru je nekonečné.

Ola Lama – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům (Eva Palátová)
Autorka poutavě líčí putování s batohem na zádech napříč Andami od rovníku až do subantarktické zóny. Knihu bahatě doplňují nádherné barevné fotografie. Místo planých řečí si dovolím citovat přímo autorku: Ola Lama – je příběh, jehož děj, napětí, váhu, výsku i šířku bohatě kazili všichni moji báječní spolucestující – vskutku kořeněným moravským ostrovtipem. Mé poznámky vydatně zcenzurovali kajmani, vzdušná vlhkost, patagonský uragán, laviny a rozlitý rum s čajem. Proto věřím a doufám, že zbylo jen to nejlepší. Salát si odnesl pasát.
Součástí knihy je i Malý průvodce pro batůžkáře.

Cestujete rádi? Měli byste chuť vydat se po stopách některého z autorů?

Doporučení:
Share