Vývoj družstevního hnutí mezi válkami

pr druzstva uvodni (1)
Družstva byla dříve samozřejmou a plnohodnotnou součástí naší společnosti. V nové publikaci nakladatelství Academia se můžete seznámit s dobovým diskurzem družstev, jejich činností v období mezi válkami i aktivitami, které družstva svým členům nabízela.

Publikace se zaměřuje na vývoj družstevního hnutí v českých zemích v meziválečném období. Tehdy tvořila družstva zcela samozřejmou, plnohodnotnou součást hospodářského, sociálního, kulturního i jiného života společnosti a byla všudypřítomným fenoménem s miliony členů. Kniha je první domácí syntetickou prací, která moderními historiografickými metodami zkoumá prolínání světů družstevnictví a politiky. Analyzuje dobový společenský diskurz o družstvech, programy a družstevní aktivity významných českých (československých) a německých politických stran v první republice, význam zhusta politizovaných družstevních svazů atd. Na reprezentativním podkladu téměř dvou set vybraných družstev nejrůznějších typů a několika desítek družstevních svazů kniha dokládá vysoce rozmanitou podobu družstevního života, který se vyznačoval vysokou mírou flexibility a schopností adaptace na konkrétní potřeby družstevníků-členů. Provázání většiny družstev s politickými stranami bylo obecně přijímanou realitou, sice kritizovanou, ale vlastně vyhovující. Přesto býval vztah politické strany a družstva až na výjimky volný, a to spíše interdependencí než jednostrannou závislostí družstva na straně. Jsou však známa i nečetná, nicméně neobyčejně významná družstva politickými stranami účelově zakládaná a ovládaná, využívaná k propagandě, či dokonce k financování strany.

Politika v družstvech – družstva v politice

Analýza komplikovaného vztahu v českých zemích (1918–1938)
Autor: Eduard Kubů, Jan Slavíček za spolupráce Jiřího Kohoutka

Počet stran: 368
Vazba: vázaný blok
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-3587-5
Doporučená cena: 550 Kč

Knihu Politika v družstvech – družstva v politice vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Družstva se dělila podle oboru činnosti. V tomto ohledu se detailnost strukturování postupně výrazně zvyšovala, takže bylo ve 30. letech již rozlišováno kolem zmíněných sta typů. Toto řazení odpovídalo systematickému seznamu povolání, který byl vytvořen pro sčítání lidu v roce 1930 a umožňuje například vyjádřit podíl zaměstnanců družstev na celkovém počtu pracovníků v daném oboru. Oproti tomu v roce 1919 rozlišovalo šetření jen asi 30 typů neúvěrních družstev. I to je však pro potřeby této práce příliš detailní.

Přečtěte si kompletní ukázku.

O autorech

PhDr. Jan Slavíček, PhD. je historik a politolog, vystudoval FF Univerzity Karlovy. Od roku 2017 pracuje pro Historický ústav Akademie věd ČR. Věnuje se hospodářským a sociálním dějinám 20. století se zaměřením na obchod a družstevnictví, teorii a kritice totalitarismu a redaktorské činnosti. Je autorem či spoluautorem již řady publikací.

Dr. Eduard Kubů, CSc. studoval na FF Univerzity Karlovy. Specializuje se na československou zahraniční politiku, hospodářské dějiny 20. století, pohyb mezinárodního kapitálu a světových financí, zejména však na hospodářské vztahy mezi Československou republikou a Německem. Podílel se na řadě projektů a výzkumů a sepsal mnoho publikací, jichž je autorem či spoluautorem: Český a německý sedlák v zrcadle krásné literatury 1848–1948Agrarrismus und Agrareliten in Ostmitteleuropa a další.


academia

Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePolitika v družstvech – družstva v politice
Analýza komplikovaného vztahu v českých zemích (1918-1938)

Kubů, Eduard – Slavíček, Jan

Academia, 2024

Napsat komentář