Výroční ceny Albatrosu

vyrocni ceny albatros uvodni
V pražském kině Přítomnost byly předány Výroční ceny nakladatelství Albatros pro nejlepší dětské knihy. Cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež si převzala Ivona Březinová.

Redakce Albatrosu se díky této tradiční události u příležitosti vyhlášení nakladatelských cen a výsledků literární soutěže, měla možnost opět setkat se svými autory.

„Výroční ceny jsou vzácná a slavnostní příležitost setkat se s milými lidmi, kteří nám svěřují své knihy, a symbolicky jim poděkovat. Nejraději bychom ceny rozdali všem, ale to bohužel nejde, a tak blahopřeji všem oceněným i nominovaným a už teď se těším na příští rok.“

překladatel a šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš

Petr Eliáš je zároveň předsedou české sekce mezinárodního sdružení pro dětskou knihu IBBY, která též udílí Zlatou stuhu, prestižní tuzemskou cenu pro dětskou literaturu.
Tématem letošního 13. ročníku literární soutěže bylo Jiní a jinačí. Dorazily více než čtyři desítky rukopisů, z nichž do užšího výběru postoupilo pět. Z těch pak odborná porota anonymně vybrala tři
nejlepší.

Zvítězil rukopis Veroniky Jansové Hakysáky od Juráška. Kromě šeku na 25 000 korun autorka získala příslib vydání knihy.

hakysaky

A proč organizátoři zvolili právě téma Jiní a jinačí?

„Šlo o jinakost ve všech možných podobách, každý jsme jiný a je to tak v pořádku. Přišlo nám 41 rukopisů, žánrově byly velmi pestré – od realistických příběhů, přes humor až po historii nebo fantasy. Objevila se i vážnější témata jako autismus, ale taky zdánlivě banální jako například introvertní povaha, což je koneckonců i tématem vítězného rukopisu.“

Ondřej Müller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media.

Ilustrace pro menší děti

Cenu získala Marie Urbánková za ilustrace knihy Jana Jirků O bagříku Honzíkovi. Ilustrátorka využívá jasné svěží barvy i písmo, které spolu s grafickou formou jejího výtvarného projevu umocňuje svižný a veselý dojem. Její zásluhou je tak prostředí silných, ale polidštěných strojů, techniky a staveb nejen atraktivní, ale vlastně také vlídné, a pro malé čtenáře a čtenářky přístupné.

Ilustrace pro starší děti

Zde vyhrál Ticho762 za výpravu knihy Jaroslava Foglara Strach nad Bobří řekou. Je to román, nad kterým se vznáší strach. Parta obyčejných kluků se v něm snaží zažít své obyčejné dobrodružství, ale přitom jim neustále hrozí nebezpečí. Temná atmosféra i nekonkrétní obrysy všudypřítomného Nepřítele jsou v podání Ticha762 působivé a tísnivé, a přitom skvěle konvenují žánru dobrodružné literatury.

Nejlepší kniha pro mladší čtenáře

Tou byla loni Marta si vzpomíná. Napsal ji Petr Hugo Šlik a zabývá se v ní jedním z nejtěžších uměleckých i životních témat – tématem smrti. Autor se s ním vyrovnává citlivě a nepřikrášleně, zároveň však s nádechem poetické melancholie, za níž se skrývá nezdolný optimismus. Martinův příběh nám totiž ukazuje jednu podstatnou věc: že smrtí naše společné životy nekončí. Šlikův počin tak představuje jedinečný příspěvek k důležitým, ale stále podceňovaným tématům v české tvorbě pro děti.

David Jan Žák získal za knihu Tleskač cenu za Text pro starší čtenáře. Uchopit příběh Jana Tleskače je vskutku velká výzva, David Jan Žák se jí chopil s odvahou sobě vlastní. V knize Tleskač se mu podařilo naplno zužitkovat lásku k tvorbě Jaroslava Foglara a zároveň do ní výrazně vtisknout i svůj vlastní autorský styl, tolik silný v temné sugestivní atmosféře a v básnických obrazech. Autor tak vytvořil výjimečnou knihu, jež je především dialogem: dialogem mezi dvěma autory, které dělí propast času, ale kteří se i přesto setkávají jako dobří přátelé. A to v nesmrtelných Stínadlech.

V kategorii Překlad se nakladatelství Albatros rozhodlo ocenit Kateřinu Hajžmanovou za překlad zábavné populárně-naučné knihy Nejzbytečnější zvířata na světě. Kateřina Hajžmanová překládá pečlivě, ale zároveň s obdivuhodnou lehkostí. Když je potřeba, pátrá v odborných zdrojích, ale zároveň vybere to nejpřiléhavější citoslovce. Její překlady jsou konstantně na vysoké úrovni a pro redaktora je radost s takovou překladatelkou spolupracovat.
Cenu Za významný počin získala prostorová kniha Kateriny Karolik Můj šálek umění.
Skvělý nápad, jak čtenářům zábavnou formou přiblížit slavná umělecká díla a poodhalit přemýšlení a postupy jejich tvůrců. Prostorové leporelo pro malé i velké je plné překvapení a inspirace a neobvykle a hravě využívá nejznámější obrazy historie. Technologická řešení jsou vynalézavá a fungují dokonale. Celek působí efektně, a přitom výtečně plní svou funkci.

Cena za významný přínos literatuře pro děti a mládež.

Tu si letos odnesla spisovatelka Ivona Březinová. Vystudovala český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Od roku 1996 je spisovatelkou z povolání. Píše pro děti a mládež všech věkových kategorií knihy nejrůznějších žánrů, překládá ze slovenštiny, sestavila povídkové publikace svých studentů, když vyučovala Tvůrčí psaní na Literární akademii. Na kontě má 124 titulů, mnohé byly přeložené (do 19 jazyků) a oceněné (Zlatá stuha, SUK – Cena učitelů, knihovníků a dětí, zápis na Honour List IBBY, je rytířkou Řádu krásného slova aj.). Sama je patronkou literární soutěže pro děti Cena Ivony Březinové, letos proběhne už její 5. ročník, a dalších významných projektů. V nakladatelství Albatros autorka debutovala v r. 1997 Panáčkem Paneláčkem. Od té doby jí vyšlo 55 knih, ať už v edicích První čtení, Druhé čtení, Má to háček nebo mimo edice. Vytvořila několik úspěšných řad jako například Holky na vodítku, literární cestopisy tzv. Béčkovky, nyní vychází dobrodružná série GO! neboli Gang odvážných (dosud 8 dílů). Ivona Březinová si vždy pro budoucí knihu nastuduje jakýkoli obor či problematiku, aby byl příběh autentický. Ví, že vedle fantazie je potřeba i poznat a pochopit. Je vnímavá, přátelská, srdečná, je dokonalá profesionálka a je s ní báječná spolupráce po všech stránkách, což potvrdí literární i výtvarná redakce. Je ochotná udělat pro čtenáře téměř cokoli, včetně úchvatných převleků na křtech knih. A protože své čtenáře skutečně miluje, je často spatřena s pověstným batohem na zádech či s ohromným kufrem na kolečkách, jak vyráží na besedy po celé republice.

————————————

Přečíst si také můžete náš rozhovor
s Ivonou Březinovou.

————————————

Na příští rok byla vyhlášena literární soutěž Pipi v nás

Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu, silnou, neohroženou dívku, která si se vším poradí sama, a to tak, že se dospělí kolikrát nestačí divit? Jistě se shodneme, že takových hrdinek není v knížkách pro děti nikdy dost. Proto hledáme příběh, v němž bude hlavní roli hrát výrazná hrdinka – a nemusí mít přitom nutně stejné vlastnosti jako Pipi. Žánr nehraje roli a v žádném případě nemá jít jen o čtení pro holky. Podstatné je, aby byl text čtivý, napínavý a vhodný pro děti. A když v něm bude hrdinek víc, jedině dobře!

Kompletní seznam vítězů Výročních cen nakladatelství Albatros pro nejlepší dětské knihy 2023 najdete také na blogu nakladatelství Albatros.

Fotografie: TZ

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeO bagříku Honzíkovi

Jirků, Jan

Albatros Media, 2022

zobrazit info o knizeStrach nad Bobří řekou

Foglar, Jaroslav

Albatros Media, 2022

zobrazit info o knizeMarta si vzpomíná

Šlik, Petr Hugo

Albatros Media, 2022

zobrazit info o knizeTleskač

Žák, Jan

Albatros Media, 2022

zobrazit info o knizeNejzbytečnější zvířata na světě
Nebo ne?

Bunting, Phillip

Albatros Media, 2022

zobrazit info o knizeMůj šálek umění

kolektiv

Albatros Media, 2022

Napsat komentář