Malá vesnice s mnoha ztrátami

zivotice audio uvodni(1)
Poslechněte si společně s námi příběh o osudu Životic. Tato malá vesnička, s ohledem na počet obyvatel, patří mezi ty, které byly událostmi konce 2. světové války nejvíce zasaženy. Přesto se o osudu životických dlouho moc nevědělo…

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše.
Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná. Stanný soud zasedal téměř nepřetržitě – často přímo v bloku smrti nedalekého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy. V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války. Nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v místním hostinci tři příslušníky gestapa. Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení. Podle velitele zásahu Guida Magwitze to měla být „krvavá msta za zavražděné kamarády“. Pojal ji vskutku důkladně, protože odvetné akce pokračovaly až do února 1945. Během nich zemřeli další lidé, desítky jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Vrátili se čtyři. Vzhledem k počtu obyvatel patří Životice k nejpostiženějším obcím na území České republiky. A přece jejich tragédie upadla v zapomnění.

Karin Lednická ten příběh znovu přivádí k životu. Kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, při níž čerpá z pečlivých rešerší.

Životice (audiokniha)

Obraz (po)zapomenuté tragédie
Autorka: Karin Lednická
Interpreti: Zuzana Truplová, Norbert Lichý

Délka: 6h 49m
Formát: CD mm
Doporučená cena: 329 Kč

Audioknihu Životice vydalo nakladatelství Radioservis.

Poslechněte si ukázku.

 

O autorce

Karin Lednická se narodila roku 1969 v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě-Svinově. Dá se tedy říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii se věnuje ve své literární tvorbě. Měla v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to jí tehdejší společenské uspořádání neumožnilo. Zkraje devadesátých let se konečně dostala k vysněné profesi: začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v jednom z prvních soukromých rádií a věnovala se kulturní publicistice. V roce 1993 odjela do Londýna studovat angličtinu a anglickou historii. Zůstala do roku 1994, kdy jí došly vypůjčené peníze na školné. Po návratu z Anglie dva roky překládala beletrii, dvacet let vydávala knihy a od roku 2019 je spisovatelkou na volné noze. V roce 2020 vyšel úvodní díl trilogie Šikmý kostel, v roce 2021 Šikmý kostel 2. Oba se těší velké přízni odborné i čtenářské veřejnosti, staly se Knihou roku a dlouhodobě se drží v žebříčcích nejprodávanějších knih. Karin Lednická také získala několik cen, naposledy Cenu za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin, kterou jí udělil Ústav pro studium totalitních režimů. V březnu 2022 vychází literární dokudrama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie, který volně navazuje na jednu dějovou linku z druhého dílu Šikmého kostela; autorka pracuje na závěrečném dílu trilogie.

Zdroj informací: Kosmas

——————————————–

Přečtěte si reportáž ze křtu knihy Šikmý kostel
nebo rozhovor s Karin Lednickou.

——————————————–

Interpreti

Zuzana Truplová (*1990) je nejen jednou z nejtalentovanějších, ale i nejnadějnějších, a hlavně největších hereček Komorní scény Aréna. Když ji nepřijali na pražskou konzervatoř, odjela do drsného kraje na severu, aby se zúčastnila přijímacích zkoušek na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Zde pak úspěšně vystudovala obory činohra a loutkoherectví. Angažmá v Komorní scéně Aréna jí vydrželo až do ledna 2019, kdy se stala členkou hereckého souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem. Avšak hned následujícího roku se poučeně vrátila zpět, snad i proto, že hned po odchodu z Ostravy za své působení v Aréně obdržela Cenu Thálie 2018 pro mladé činoherce do 33 let. Jako herečka se také významně podílela na divadelní produkci Absintového klubu Les. Uplatnila se i jako televizní a filmová herečka.

Zdroj informací: divadloarena.cz

Norbert Lichý je ostravský rodák a syn režiséra, herce a dramatika Saši Lichého. Na prknech Divadla Petra Bezruče se objevil už jako dítě. Po maturitě na gymnáziu nebyl přijat ke studiu herectví na JAMU, a tak v roce 1984 nastoupil jako elév do angažmá v Severomoravském divadle Šumperk. V letech 1986–1987 byl v angažmá v Divadle loutek a následně nastoupil k Bezručům. Za svůj mimořádný výkon za roli Mendela Singera v inscenaci Job získal Cenu Thálie 2009. Kromě herectví se věnuje také komponování scénické hudby. Intenzivně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V roce 2016 zvítězil v divácké anketě Týdeníku Rozhlas o nejpopulárnější herecké výkony Neviditelný herec, za četbu z románu Motýlek.

Zdroj informací: bezruci.cz


radioservis-logoeShop Radiotéka Českého rozhlasu zajišťuje vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, a. s. na základě smlouvy o zajištění vydavatelské činnosti pro Český rozhlas. Na Radioteka.cz najdete audio obsah ke stažení ve formátech MP3 a FLAC, dále pak CD, DVD, knihy a notové záznamy. Český rozhlas je největším výrobcem audiozáznamů v České republice. Jeho záměrem je postupně zpřístupnit rozhlasový archiv (mluvené slovo, hudbu a další pořady), tak i fyzické nosiče na jednom místě online. Nabízené záznamy pořadů jsou dodávány ve vysoké kvalitě upravené zvukovými mistry.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŽivotice (audiokniha)
Obraz (po)zapomenuté tragédie

Lednická, Karin

Radioservis, 2023

Napsat komentář