Svět bez hmyzu? Hrůza!

Ticha Zeme_uvodni
Dave Goulson zkoumá vliv klimatických i jiných změn na planetu a stále postupující úbytek hmyzu na Zemi v důsledku užívání chemických pesticidů. Co si počneme, pokud hmyz ze světa zcela vymizí?

Na základě třicetiletého výzkumu napsal Dave Goulson srozumitelnou, fascinující a důležitou knihu, v níž se zabývá důkazy alarmujícího poklesu množství hmyzu na celém světě. „Pokud přijdeme o hmyz, všechno se zhroutí,“ varoval v rozhovoru pro New York Times. Hlavní příčinou tohoto poklesu hmyzích populací je nerozvážné používání chemických pesticidů. Přiklání se tak k závěru kultovní knihy Rachel Carsonové Tiché jaro, po jejímž vydání v roce 1962 došlo k celosvětovému zákazu používání DDT. Zanedlouho ale byly zavedeny nové pesticidy, stejně smrtící jako DDT, a v současnosti se lidstvo nachází na pokraji nové krize. Co nastane, když veškerý hmyz zcela zmizí?

 

Tichá Země

Jak odvrátit hmyzí apokalypsu
Autor: Dave Goulson
Přeložila: Lenka Adamcová

Počet stran: 352
Vazba: vázaná
Formát: 125×200 mm
ISBN: 978-80-7670-085-7
Doporučená cena: 318 Kč

Knihu Tichá Země vydalo nakladatelství Kazda.

 

Ukázka z knihy

Zajímavým aspektem úbytku hmyzu je, že většina z nás si ho ani nevšimla. Důkazy svědčí o tom, že hmyzu, al také savců, ptáků, ryb, plazů a obojživelníků je nyní mnohem méně, než tomu bývalo před několika desítkami let, ale protože je tato změna pomalá, je obtížné ji zaregistrovat. Vědci si nyní uvědomují, že my všichni trpíme „syndromem posunu výchozího bodu“, jevem, jehož prostřednictvím přijímáme svět, ve kterém vyrůstáme, za normální, byť se může značně lišit od světa, v němž vyrůstali naši rodiče. Objevují se důkazy, že my lidé také obtížně odhalujeme postupné změny, k nimž dochází během našeho života. (str. 76)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorovi

Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. Jedním z jejích cílů je navrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii zcela vyhynul. Biology and Biotechnology Research Council v roce 2010 Goulsonovi udělil ocenění Sociální inovátor roku. Je autorem další velmi úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě a Návrat čmeláků.

Zdroj informací: Kazda


Nakladatelství Kazda přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTichá Země
Jak odvrátit hmyzí apokalypsu

Goulson, Dave

Kazda, 2022

Napsat komentář