Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné

Mrazik s pendrekem v ruce
Český novinář ve své nové publikaci přibližuje na konkrétních příkladech a událostech důvody, proč nemůže v Rusku fungovat demokracie. Poukazuje na kořeny současného Ruska a přidává i své vlastní zkušenosti z dob, kdy tu žil.

Alexandr Mitrofanov ve své nové knize popisuje jevy typické pro současnou ruskou společnost a politickou sféru a dokládá je na nedávných událostech. Vysvětluje, proč je prakticky nemožné, aby v Rusku fungovala demokracie, z jakého důvodu v této zemi dochází k policejním represím nebo odkud pramení expanzivní ruská mentalita. Všechny své teze opírá o reálná fakta z minulosti. Při analýze stavu nynějšího státu se tak autor vrací především k sovětské éře, v níž má současné Rusko kořeny. Kromě konkrétních událostí čerpá i z knih či filmů, z vyjádření odborníků a v neposlední řadě z vlastních zkušenosti, jež nasbíral za 22 let života v Sovětském svazu.

Ukázka z knihy

Což o to, okolnosti otravy Alexeje Navalného, k níž došlo v srpnu 2020 v sibiřském Tomsku, by samy o sobě vydaly na slušnou detektivku, nebo spíš thriller. Politik, který se kácí na podlahu letadla, svíjí se v křečích a po upadnutí do bezvědomí vydává strašidelné zvuky svědčící o nesnesitelné bolesti – a tisíce, možná miliony lidí po celém světě, kteří ve chvíli, kdy se na tyto záběry na svých telefonech, tabletech nebo počítačích dívají, nemají žádnou jazykovou bariéru, protože bolestí křičí všichni stejně – to je napětí, které připoutá k tomuto příběhu na víc než jednu minutu. (str. 23)

Mrazík s pendrekem v ruce

Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné
Autor: Alexandr Mitrofanov

Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7260-500-2
Doporučená cena: 247 Kč

 

Knihu Mrazík s pendrekem v ruce vydalo nakladatelství Prostor.

O autorovi

Alexandr Mitrofanov (1957) je český novinář a publicista s ruskými kořeny. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Je držitelem ocenění Novinářská křepelka (1994), získal Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Je autorem či spoluautorem knih Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sbornících Bludné cesty sociální demokracie (2005), Proč? (2018) a Nesamozřejmý národ? (2019). Od roku 2014 má na portálu Novinky.cz pravidelnou rubriku Očima Saši Mitrofanova. Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Zdroj informací: nakladatelství Prostor


prostor_logoNakladatelství PROSTOR vzniklo v prosinci roku 1989 jako přímý pokračovatel samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, která vycházela od roku 1982 v nepravidelných periodách. Vedle beletrie se orientuje na historii a kulturní dějiny s přesahem do ostatních společenskovědních oborů.
V hlavní ediční řadě vycházejí díla, jejichž autory nakladatelství považuje za kmenové a zároveň čtenářsky nejúspěšnější – jde například o prózy německého spisovatele Bernharda Schlinka či romány italské autorky Eleny Ferrante. Vedle zahraničních prozaiků jsou zastoupeni i domácí autoři, například Edgar Dutka, Lubomír Kubík, Martina Formanová či Aleš Palán.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMrazík s pendrekem v ruce
Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné

Mitrofanov, Alexandr

Prostor, 2021

Napsat komentář