Rozhovory o šetrnosti a udržitelnosti ve městě

Beton a hlina
Lepší dělat aspoň něco než nic. To je poselství třinácti rozhovorů, které se týkají klimatické krize. Jak totiž ukazuje současné dění, ta se nevyhýbá ani městům, kde přírodu nahradil beton. Ale i v tomto prostředí existují možnosti, jak žít udržitelně a zodpovědně a podílet se na ochraně životního prostředí.

Klimatická krize se městům nevyhýbá. A lidé z měst se nevyhýbají výzvám klimatické krize.
Většina obyvatel západního světa žije ve městech. V „betonové džungli“, která v naší kulturní představivosti nahradila přírodu. Život ve městě si proto automaticky spojujeme s jejím opakem – kariérou, rychlostí, pokrokem, civilizací. Globální perspektiva klimatické krize však ukazuje, že nic není vzdálenější pravdě: požáry, povodně ani sucho se na adresu neptají. Ke zjištění, že příroda nikam nezmizela, se však dá dojít i pozorným lokálním zkoumáním. Tu je záhon, všude bzučí včely, tamhle někdo vysadil strom, v obchodě se prodávají vejce od nespoutaných slepic, kytička na kavárenském stole je z náletových rostlin…
Spisovatelka Viktorie Hanišová v knize Beton a hlína prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst. Zpovídá nadšence z komunitních zahrad i aktivisty ze zahrádkářských kolonií, pražské včelařky, organizátory kompostovacích systémů či provozovatele bezobalového obchodu. Osudy a přístupy se liší, avšak v jednom ohledu mají všichni zpovídaní stejně jasno – na kritickou otázku „Co dělat?“ odpovídají jednoznačně: „Něco!“

Ukázka z knihy

Co já mám komu co kázat, vždyť se sama nijak moc neangažuju a zvlášť šetrný život, jak jsem zjistila, taky nevedu. Možná tak mí kamarádi, se kterými se scházím na komunitní zahradě nebo v bezobalovém obchodě, ti by třeba věděli víc…
Mám kolem sebe tolik lidí, kteří vymysleli a založili projekty, jež prospívají životnímu prostředí, a přitom je mimo komunitu lidí, kteří se aktivně angažují, často nikdo nezná. Dnes sice už prakticky není nikdo, kdo by nevěděl, co je to komunitní zahrada, vědí ale všichni, že se na komunitních zahradách také chovají zvířata, která se dají „adoptovat“? Vědí lidé, co to je sdílená dílna a z jakých principů vychází cirkulární ekonomika nebo uzavřený cyklus jídla? Jsou obyvatelé měst obeznámeni s tím, že bioprodukty lze jednoduše koupit přímo od zemědělců, aniž by pro ně museli někam jezdit autem? A tak se zrodila myšlenka napsat Beton a hlínu.

Beton a hlína

Rozhovory o šetrnosti a udržitelnosti ve městě
Autorka: Viktorie Hanišová

Počet stran: 261
Vazba: brožovaná
Formát: 135×210 mm
ISBN: 978-80-275-0599-9
Doporučená cena: 349 Kč

 

Knihu Beton a hlína vydalo nakladatelství Host. Přečtěte si další ukázku.

O autorce

Viktorie Hanišová (nar. 1980) pochází z Prahy. Na Univerzitě Karlově vystudovala anglistiku a germanistiku a věnuje se překladatelství. Spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. V roce 2018 následoval román Houbařka o dětském traumatu a domácím násilí. Volnou trilogii knih o mateřství a traumatech zakončila v roce 2019 románem Rekonstrukce o vyrovnávání se se sebevraždou rodiče. Mezi její další romány patří například kniha Dlouhá trať.

Zdroj informací: nakladatelství Host


hostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeBeton a hlína
Rozhovory o šetrnosti a udržitelnosti ve městě

Hanišová, Viktorie

Host, 2021

Napsat komentář