Polské peklo

Kral
Dechberoucí a vykreslený příběh začíná na boxerském zápase, kde se setkají dvě hlavní postavy. Mladík Mojžíš Bernštajn, kterému zápasník zabil otce, a král varšavského podsvětí Kmotr Kaplica. A právě toto setkání změní mladému muži život…

Židovský gangster. Polské peklo. Varšava 1937.
Všechno začíná v přeplněném sále, kde nadšené publikum sleduje boxerský zápas. Probíhá souboj o titul mistra Varšavy. Polští fanoušci podporují falangistu Andrzeje Ziembińského, zatímco ze židovských tribun se ozývají výkřiky na počest závodníka klubu Makabi Varšava Jakuba Šapira. Tento večer je jeho. Mezi jásáním jedněch a hvízdáním druhých sledují Šapirův triumf sedmnáctiletý Mojše Bernštajn a socialista a král varšavského podsvětí Kmotr Kaplica.
O čtyřicet let později v Tel Avivu se voják ve výslužbě sklání nad psacím strojem, aby vzpomínal na večer, kdy v ringu poprvé uviděl pohledného a sebejistého boxera. Tehdy ovšem netušil, že právě Šapiro, Kaplicova pravá ruka, v roce 1937 zabil jeho otce, a už vůbec si neuvědomoval, kolik v jeho životě změní jeden večer a setkání s Kmotrem Kaplicou…

Ukázka z knihy

Mého otce zabil vysoký pohledný Žid s mohutnými rameny a širokými zády makabejského boxera.
Teď stojí v ringu, poslední zápas večera a poslední kolo tohoto zápasu, a já ho pozoruju z první řady. Jmenuju se Mojžíš Bernštajn, je mi sedmnáct a neexistuju.
Jmenuju se Mojžíš Bernštajn, je mi sedmnáct a nejsem človek, nejsem nikdo, nejsem, neexistuju, jsem ubohý vyzáblý syn nikoho a pozoruju muže, který zabil mého otce, pozoruju, jak tojí v ringu, pohledný a silný. (str. 9)

Ohlasy na knihu

Autor promlouvá drsným tónem a z každé stránky dýchá jeho neodolatelný smysl pro styl: oblečení, auta, zbraně, krev i sex – to vše popisuje velmi podrobně a se zalíbením. Účinek to má až „tarantinovský“, výstřednost je umně přetvořena v nadpřirozenou krásu. 

-  Worldliteraturetoday.org

Král

Autor: Szczepan Twardoch
Přeložila: Michala Benešová

Počet stran: 405
Vazba: vázaná
Formát: 140×205 mm
ISBN: 978-80-275-0152-6
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Král vydalo nakladatelství Host. Prolistujte si ukázku.

O autorovi

Szczepan Twardoch (*1979) je jeden z nejoceňovanějších současných polských spisovatelů. Studoval sociologii a filozofii v Katovicích. Říká o sobě, že je napůl Slezan a napůl Polák. Je autorem bestsellerového románu Morfium (2012, česky 2017), za který získal ceny Pas Politiky, Slezský vavřín, čtenářskou cenu Nike i rekordní počet nominací na další ocenění.

Zdroj informací: nakladatelství Host


Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKrál

Twardoch, Szczepan

Host, 2020

Napsat komentář