Vyhrajte publikaci o ženách na osmitisícovkách

touhy-a-udel-perex
Claude Koganová byla první žena, která se pokusila o zdolání Čo Oju a bohužel na jejích svazích také tragicky zahynula. Dlouhou dobu trvalo, než se její následovnice odvážily o zdolání této hory a vy si nejen o nich můžete přečíst.

Fascinující i nebezpečné hory

Na planetě Zemi máme čtrnáct horských masivů převyšujících magickou hranici 8 000 metrů nad mořem. I když k jejich vrcholům dlouho vzhlíželi převážně jen příslušníci silného pohlaví, objevila se již po druhé světové válce výjimka potvrzující, že ani ženám nejsou velehory lhostejné. Byla jí Claude Koganová, která se pokusila o vylezení Čo Oju, šesté nejvyšší hory světa, již v pionýrských letech 1954 a 1959. Bohužel na srázech své vysněné hory tragicky zahynula, což další snahy žen o podobné výkony na léta zastavilo. Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech koruny Himálaje byly dovršeny v šedesátých letech dvacátého století, prvními ženami na osmitisícovém vrcholu Manaslu se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974.

Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, často ovšem i nutnost vyrovnat se s těžkou psychickou frustrací. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší.

Kniha popisuje velmi čtivou a zároveň faktograficky přesnou metodou jednotlivé osmitisícovky jak z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, tak i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Dina Štěrbová shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí informace o prvních ženách na těchto horských velikánech celých patnáct let. Mnohé z aktérek osobně navštívila, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech. Cílem bylo přinést autentické dokumenty a současně vcítit se do tužeb a osudů všech účastnic této dvacet čtyři let trvající ženské odysey. Kromě množství jedinečných fotografií kniha obsahuje i přesné tabulky.

 

Touhy a úděl

touhy-a-udel-obalkaAutorka: Dina Štěrbová

Vydalo: nakladatelství Jota
Počet stran: 407
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 1/2020
ISBN: 978-80-7565-623-0

Přečtěte si více o knize Touhy a úděl, kterou do soutěže věnovala společnost Knihcentrum. A nezapomeňte si také prohlédnout několik ukázkových stran: ukázka 1, ukázka 2 a ukázka 3.

logo-Knihcentrum

Knihcentrum.cz je internetové knihkupectví, které nabízí sci-fi, detektivky, thrillery, fantasy, učebnice, kuchařky, pohádky, průvodce, knihy pro děti a mládež a levné knihy.

 

Vyhrajte knihu Touhy a úděl

Zdolávání osmitisícových horských masivů bylo dlouhou dobu výsadou pouze mužských dobyvatelů. Teprve po druhé světové válce se o první z nich pokusila Claude Koganová, ovšem její neúspěšný pokus, který navíc skončil tragicky, na dlouhá léta další následovnice odradil. Přečtěte si jejich příběhy v publikaci Diny Štěrbové, která je věnovaná právě ženským expedicím.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Touhy a úděl vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Touhy a úděl
probíhá od 15. do 21. března 2020.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 publikace Touhy a úděl

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTouhy a úděl
První ženy na osmitisícovkách

Štěrbová, Dina

Jota, 2019

Napsat komentář