Zahrajte si o zábavný pohled na život s algoritmy

hello-world-perex
Technologie kolem nás se posouvají neustále kupředu a matematické algoritmy postupně pronikají do většiny oblastí našeho života, i když si to často ani neuvědomujeme. Pojďte se o tom přesvědčit na jasných a zábavných příkladech.

Algoritmy jako součást běžného života

Umělá inteligence budí vášně – jedni ji vynášejí do nebes, jiní v ní vidí zkázu lidstva. Není už načase, abychom zjistili, jak je to doopravdy? Matematické algoritmy dnes zasahují skoro do všech oblastí lidské činnosti, aniž bychom si to uvědomovali. Ať už jde o zdraví, dopravu, justici, hudbu, obchod či reklamu, matematička Hannah Fryová vám na jasných a zábavných příkladech ukáže skutečné možnosti a omezení algoritmů, jež řídí i vaše životy.

 

Hello World

Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů

Autorka: Hannah Fryová

Vydalo: nakladatelství Vyšehrad
Počet stran: 256
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 1/2020
ISBN: 978-80-7601-246-2

Přečtěte si více o knize Hello World, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Vyšehrad patřící pod společnost Albatros Media. A nezapomeňte si také stáhnout krátkou ukázku.

vysehrad_albatros-media

Nakladatelství Vyšehrad se se svými zhruba 80 tituly ročně se řadí mezi dvacítku největších českých nakladatelů. V řadě tematických oblastí – v historii a literatuře faktu, ve filosofii a teologii, v beletrii, zahrnující jak prózu, tak poezii, v dárkových publikacích, v kuchařkách a knihách věnovaných otázkám zdraví – se snaží nabídnout kvalitní literaturu novou i léty prověřenou.

Albatros Media, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, Panteon, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading a Palmknihy a nabízí díky tomu široké spektrum mediálních produktů – knih, e-knih a audioknih.

 

Ukázka z knihy

V červnu 2015 byli povoláni dva inženýři, aby opravili poruchu na horské dráze. Po vyřešení problému vyslali na trať prázdný vozík, aby otestovali, že všechno funguje – ale uniklo jim, že se nevrátil. Zkušební vozík se z nějakého důvodu skulil dolů ve svahu a zastavil se uprostřed dráhy.
Mezitím, bez vědomí inženýrů, zaměstnanci dráhy připravili k soupravě vozík, aby se vypořádali s prodlužujícími se frontami. Jakmile dostali z kontrolní místnosti informaci, že závada je odstraněna, začali do vozíků usazovat veselé cestující, připoutali je a první vlak poslali na trať, aniž by cokoli věděli o uvízlém prázdném vozíku vyslaném inženýry, který stál přímo v cestě.
Naštěstí konstruktéři horské dráhy s takovou situací počítali a jejich bezpečnostní algoritmy zafungovaly přesně podle plánu. Aby se zabránilo jisté srážce, byl plný vlak zastaven v horní části prvního stoupání a v řídicí místnosti se spustil alarm. Ale inženýři – přesvědčeni, že dráhu právě opravili – usoudili, že automatický varovný systém chybuje. (str. 32)

 

Vyhrajte knihu Hello World

Dnes a denně ovlivňují naše životy matematické algoritmy, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Nástup moderních technologií a digitalizace některých procesů totiž zasáhla nejen odvětví, u kterých je to na první pohled zřejmé, ale také mnoho oblastí, kde si to ani neuvědomujeme. Uznávaná matematička Hannah Fryová vám to dokáže ve své knize na mnoha zábavných příkladech.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad patřícím pod společnost Albatros Media vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Hello World vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Hello World
probíhá od 21. ledna do 3. února 2020.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 knihy Hello World

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeHello World
Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů

Fryová, Hannah

Vyšehrad, 2020