…všude žijí lidé

szanto-uvod
V poslední době se setkáváme s pobuřujícími přístupy k novinářské práci a k novinářům samotným. Někdo by je postřílel kalašnikovem, jiný nejraději zavřel do klece k hyenám. Bohudíky však převažují ti, kteří si jejich zodpovědné a mnohdy nebezpečné práce váží. Proč mít jejich profesi v úctě? To nám prozradí nově vydaný titul.

Dne 15. listopadu 2018 představilo nakladatelství Argo v knihkupectví Luxor nacházejícím se v obchodním centru Nový Smíchov publikaci Za oponou války s podtitulem Zpravodajem nejen na Blízkém východě. Autorem díla je Jakub Szántó, válečný reportér a zpravodaj České televize. Ti, kdo sledují zpravodajské relace vysílané veřejnoprávní televizí, jej prostřednictvím obrazovky mohli během uplynulých dvaceti let jeho novinářské kariéry vídat v místech, kde docházelo k teroristickým útokům, státním převratům, válečným konfliktům, revolucím. V místech, do nichž by málokdo nalezl odvahu vkročit.

„Čím začít?“

zahajuje podvečerní posezení novinář a spisovatel Ondřej Neff, autor předmluvy k Szántóově knize a dnes také v roli kmotra.

„Asi tím, jak jsme se dostali do palby na Sinaji, mně zasáhli nohu, Jakubovi nejen nohu, ale i ruku… Tak tomu ale nebylo. Setkali jsme se v Izraeli, ale nikdo do nás nestřílel. Bylo to u něj doma, navíc s pohoštěním připraveným jeho milou ženou.“

zleva Marek Halfar, Petr Vizina a Ondřej Neff

zleva Marek Halfar, Petr Vizina a Ondřej Neff

Stručně se pak Ondřej Neff dotýká situace v Izraeli, kterou sleduje už od šestidenní války v červnu 1967, kdy došlo k vojenskému střetu mezi Izraelem a koalicí tří států, Egypta, Jordánska a Sýrie.

„Situace zde nikdy nebyla lehká. Je třeba hodně odvahy se v ní vyznat. Těch ran je tam tolik, že není snadné zaujmout stanovisko, které by bylo nestranné.“

Proto si vysoce cení díla Jakuba Szántó:

„Musím říct, že to, co jsem četl v této knize, je mimořádně moudrý přístup. A navíc ji doporučuji i proto, že se báječně čte.“

Požadavek nestrannosti tematizuje také průvodce podvečera Petr Vizina, novinář, hudebník a vedoucí kulturní redakce ČT. Nezávislost pohledu novináře pochopitelně považuje za stěžejní atribut žurnalistické práce. Nicméně mu „přijde, že nejsi objektivní, to by bylo nudný“. A klade autorovi otázku: „Jaký je vztah mezi objektivitou, nezávislostí a srdcem?“

„Novinář se má snažit být objektivní,“ odpovídá Jakub Szántó, „ale nesmí přestat být člověkem. Maximálně objektivní pohled má ten, který to tady všechno stvořil. Ale k němu se nesituuju. Faktograficky to může být správné, ale není tam realita.“

Navíc dle něj práce reportéra nespočívá pouze v tom, být na daném místě a zaznamenávat události, ale také je zpracovat a dostat odtamtud. A nejde jen o práci reportéra, ale velké břímě práce leží také na bedrech kameramana. „On stojí na druhé straně obrázků.“

Také zde se kameraman skrývá, nenápadně stojí uprostřed obecenstva. Teprve na naléhání obou aktérů vystupuje Marek Halfar z anonymity:

„Jdu z Lichtenštejnského paláce, kde nejmenovaný AB opět řekl něco strašného na naše novináře“

a s plachým úsměvem opět poodstoupí stranou.

szanto

Jakub Szántó

Hovor se poté stáčí k publikaci samé. Autor nastiňuje, jak velké teritorium v knize obsáhl. Střídají se v ní místa Levanty, tj. krajin Východního Středomoří: Egypt, Írán, Irák, ale také ta, v nichž se válčilo či stále válčí: Ukrajina, Jižní Osetie.

Vážný tok slov přetrhne Petr Vizina tím, že vyhlašuje soutěž:

„Na jedné stránce knihy čtenář narazí na větu Když je někdo s Araby, tak… Ten, kdo nedořečenou větu správně zodpoví, odnese si odtud jeden výtisk Za oponou války.“

Ticho. Nikdo si netroufá. Až Ondřej Neff se přihlásí a zkouší štěstí:

„Když je někdo s Araby, tak dostane dobrou kávu.“

Přihořívá. Pak se zezadu ozve ženský hlas:

„…tak se dobře nají.“

Tentokrát hoří a respondentka dostává svoji odměnu.

Po odlehčeném intermezzu se Petr Vizina obrací na autora a ptá se ho, co by chtěl, aby kniha svým čtenářům dala, „jaký efekt by měla mít“.

„Byl bych rád,“ vyjadřuje své přání Jakub Szántó, „aby čtenář trochu vnikl do tamějších problémů šířeji. Ale ze všeho nejvíc mi šlo o to, abych ukázal, že i v těch situacích, které popisuju, v situacích, jako jsou války, se lidi až na výjimky nechovají jako zvířata… Je to takové moje pseudo-moudro, ale všude žijí lidé.“

szanto-krestJeště dříve, než bude kniha pokřtěna, děkuje všem, kteří přišli, rodině, přátelům a hlavně těm, jež mezi příbuzenstvo ani kamarády nepatří. Zároveň odhaluje, kdo se za „kryptografickým věnováním“ skrývá: jeho žena, maminka, synové a gymnaziální profesor, který jej mimo jiné „formoval v psaní“.

Na závěr krátký dovětek: výtisky prvého vydání knihy Jakuba Szántóa Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě už jen ojediněle spočívají na regálech knihkupectví. Nakladatelství Argo chystá jejich dotisk. A pak ať nám ti, kteří jsou posedlí fobií vůči novinářům (zejména z určitých médií) a jejich práci dehonestují, něco říkají. Rozebrání exemplářů svědčí o tom, že se oněmi nenávistníky nenecháme zmanipulovat. Nezřekneme se ani racionálního ani etického úsudku.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZa oponou války
Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Szántó, Jakub

Argo, 2018

Napsat komentář