Nesourodá trojice vyšetřovatelů objasňuje zločin v raně novověké Plzni

Andel_v_podsveti
Již po sedmé zavádí slovenský spisovatel Juraj Červenák čtenáře do českých zemí za vlády Rudolfa II. Ty nejtěžší zločiny zde vyšetřují notář Barbarič, kaprál Jaroš a kapitán Stein. Tentokrát se vyšetřovatelé připletou i do překvapivě nemravných situací.

Autorem knihy Anděl v podsvětí, kterou vydalo roku 2021 nakladatelství Argo, je slovenský spisovatel Juraj Červenák. Červenákovi vyšla jeho první kniha roku 1993, od té doby publikoval přes dvacet románů žánru historické fantasy, zejména pak z období slovanských dějin a protitureckých válek. Jeho knihy pravidelně vycházejí v češtině a polštině, publikoval však již i v angličtině. V Červenákově tvorbě je znatelný postupný posun od fantastiky k čistě historickým příběhům. Na našich stránkách si můžete přečíst recenze na předcházející díly série Kapitán Stein a notář Barbarič, jmenovitě se jedná o následující tituly: Mrtvý na Pekelném vrchu, Ohnivé znamení, Ďábel v zrcadle, Vlk a dýka a Les přízraků.

Děj knihy se odehrává v době, kdy v raně novověké Praze řádila morová epidemie, a císař Rudolf II. proto i s celým svým dvorem pobýval v Plzni. Ve městě začalo docházet k sérii podivných zločinů – jako první záhadně zmizel synovec ruského velvyslance. Aby bylo zabráněno skandálu, pověřili plzeňští radní hejtmana Leopolda Steina, aby mladého muže vypátral. Jelikož stopy vedly k významným osobám, požádal hejtman o pomoc svého bratra, kterým není nikdo jiný než proslulý vyšetřovatel Joachim Stein. Ten se objevil v Plzni i se svým kolegou kaprálem Jarošem, který obstarává mučení podezřelých. Společně se trojice pouští do nebezpečného vyšetřování plného akce i erotiky.

Román Anděl v podsvětí následuje po dvou knihách, kdy nechal autor vyšetřovat své hrdiny na vlastní pěst – v titulu Vlk a dýka se objevil pouze Barbarič, příběh Les přízraků zase patřil výhradně Steinovi. Po těchto odbočkách, které však vysvětlují některé podstatné okolnosti děje, se v příběhu opět objevuje kompletní sestava hlavních postav. Tentokrát se Červenák rozhodl vnést do příběhu i skandální erotiku – zápletka se točí (mimo jiné) kolem tajných orgií, které ostře kontrastují s pověstí Plzně jako nejvíce katolického města habsburské monarchie. Kromě těchto scén se čtenáři dočkají i velmi naturalistických popisů ohledání mrtvých, jichž si užili již v předcházejících dílech série.

Na knize bych vyzdvihla zejména dvě její přednosti, které na mne obzvláště zapůsobily – první je autorova důkladnost, co se přesnosti popisů historických událostí týče, ve druhém případě se jedná o perfektní psychologii hlavních postav. Ty zde tvoří velmi nesourodou trojici (rigidní katolík Stein, uvolněný luterán Barbarič a poněkud psychopaticky působící Jaroš) – třecí plochy mezi hlavními postavami však vytvářejí plejádu humorných, konfliktních i bizarních situací, jež přispívají k celkové čtivosti příběhu.

Knihu Anděl v podsvětí doporučuji čtenářům hledajícím kvalitní historický detektivní příběh. Červenákova kniha obsahuje i prvky fantasy, jež děj příjemně oživují.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeAnděl v podsvětí

Červenák, Juraj

Argo, 2021

Napsat komentář