Nakladatel: Prostor

Nakladatelství PROSTOR vzniklo v prosinci roku 1989 jako přímý pokračovatel samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, která vycházela od roku 1982 v nepravidelných periodách. Nakladatelství se hlásí k hodnotám evropského liberalismu.
Vedle beletrie se orientuje na historii a kulturní dějiny s přesahem do ostatních společenskovědních oborů.
V hlavní ediční řadě vycházejí díla, jejichž autory nakladatelství považuje za kmenové a zároveň čtenářsky nejúspěšnější – jde například o prózy německého spisovatele Bernharda Schlinka či romány Američana Paula Austera. Vedle zahraničních prozaiků jsou zastoupeni i domácí autoři, například Edgar Dutka, Eda Kriseová, Lenka Procházková, Jan Vávra či Martin Komárek.

Na českou i světovou historiografii je zaměřena edice Obzor. V edici Střed, orientované na současnou moderní beletrii a esejistiku, vycházeji mj. prózy světoznámého rakouského spisovatele Thomase Bernharda, eseje Gillesa Lipovetského, tvorba Jeana Améryho a dalších autorů. Edice Dílo Milady Součkové uvedla ve třinácti svazcích kompletní prozaické, básnické a dramatické dílo této velké české spisovatelky.

www.prostor-nakladatelstvi.cz


Prostor - Nejnovější knihy

knihaKrysí stezka knihaNevidím ani tmu knihaLiberalismus knihaDějiny arogance

Prostor - Související články

Lidé – chování včera a dnes

Mezilidske_vztahy_v_romanech

Člověk je složitý tvor a jeho chování je často velice nepředvídatelné. Dají se v tom ale najít nějaké vzorce? Můžeme přijít na kloub příčinám lidského chování? V dnešních tipech se o to minimálně pokusíme: najdete tu hned šest knih, které se na lidské jednání dívají z více různých pohledů.

Ekonomie, digitalizace, technologie – jak se v tom vyznat a nezbláznit se

computer

Vyznat se v dnešním světě není občas úplně jednoduché. Veškeré události kolem nás se dějí zrychleně, a tak se není co divit, že se občas ve všem začneme trochu ztrácet. Pojďme se tedy na chvíli zastavit a podívat se na knihy, které nám pomohou se v aktuálním světě lépe vyznat.

Hity Velkého knižního čtvrtku – jaro 2021 I.

vkc1

Rok se s rokem sešel a i za současné situace se uskutečnila v literárním světě už tradiční akce Velký knižní čtvrtek. Ta představila dvanáct novinek – hitů jarní sezóny napříč žánry. V následujícím článku si představíme prvních šest knih.

Hoaxy, fámy, konspirace

Cerna sanitka znovu v akci

Zatímco městské legendy ustupují do pozadí, jejich místo přebírají fake news, konspirační teorie a internetové hoaxy. Některé z nich přibližuje a komentuje folklorista Petr Janeček ve své nové knize. Nechybí témata jako koronavirus či mobilní sítě 5G.

Svět Povolžských Němců

Deti Volhy nahled

Zatímco k napsání první knihy ji motivovala smrt babičky, u té následující se inspirovala osudem svého dědečka, vesnického učitele němčiny. Prostřednictvím líčení jeho života (občanská válka, hladomory a kolektivizace) ukazuje svět Povolžských Němců ve 20. až 30. letech 20. století.