Historická detektivka s nádechem tajemna

les_prizraku
Již šestá kniha z cyklu historických detektivek odehrávajících se v období protitureckých válek vyšla na Velký knižní čtvrtek. Čtenáři se tentokrát dočkají sólo vystoupení kapitána Steina, který se při vyšetřování musí vydat do strašidelného krkonošského lesa.

Historický detektivní příběh Les přízraků, který vydalo v roce 2019 nakladatelství Argo, je již šestým pokračováním série Kapitán Stein a notár Barbarič slovenského spisovatele Juraje Červenáka. Juraj Červenák je známý jako autor úspěšných fantasy děl, filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag. Je známý především díky svým knihám o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýru Iljovi Muromcovi a hrdinovi Bivojovi. Jeho knihy vycházejí i v českých překladech.

Kapitán Joachim Stein se těší na klidné Vánoce strávené s rodinou na hradě Stříbrná skála. Sváteční pohodu však překazí potyčka se zločineckým podsvětím v Trutnově. Steina následně požádá o pomoc šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž synovec a dědic Adam zmizel za podivných okolností na lovu. Stein a jeho společník, seržant Jaroš se dají do pátrání, aby zjistili, zda byl Adam unesen. Mezitím dojde v Trutnově k vraždě ctěného měšťana. Jak spolu tyto dva zločiny souvisí? Aby Stein a Jaroš rozkryli síť záhad, musí se vydat do tajemného lesa v Krkonoších.

Detektivní trio ve složení kapitán Stein, notár Barbarič a seržant Jaroš řeší z pověření arcivévody Matěje Habsburského případy, které často ohrožují bezpečnost v celé habsburské říši. Knižní série prošla zajímavým vývojem – hlavní postavy se zprvu střetávaly s fantastickými prvky, které ale postupně téměř vymizely. V posledních dvou dílech série vyzkoušel autor jiný přístup – nechává Steina a Barbariče řešit složité případy samostatně.

Červenákovy příběhy zakomponované do historického prostředí zajímavým způsobem propojují fikci a historickou skutečnost. Autor dokáže vymyšlené postavy a děje zasadit do skutečných událostí takovým způsobem, aby byl výsledek uvěřitelný a bez větších historických chyb. Tentokrát autor upozadil zápletku a do popředí nasadil akci. Otázkou zůstává, zda šlo o správný krok, jelikož rozuzlení zápletky se stává pro čtenáře velmi jednoduše předvídatelné, což není u detektivního příběhu žádoucí.

Naopak jako velmi pozitivní vidím nový prvek v příběhu, a sice milostnou zápletku točící se kolem Jaroše a Steinovy dcery Johany. Stein tomuto vztahu příliš nepřeje, děsí jej totiž Jarošova minulost. Čtenář má však možnost nahlédnout více do Jarošovy tajemné osobnosti a zahlédnout v ní trochu citu, což v předcházejících dílech série možné nebylo. Celkově hodnotím knihu Les přízraků pozitivně – i přes snadno odhalitelnou zápletku jde o čtivý a akční příběh s poutavým historickým pozadím.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeLes přízraků

Červenák, Juraj

Argo, 2019

Napsat komentář