Záchrana není hra

Brezinova_HurvinekAKouzelneMuzeum
Možná to znáte. Jste-li dětmi, popouzí vás rodičovské zákazy, a jste-li rodiči, vytáčí vás dětská neposlušnost a odbojnost. Člověk snadno, na obou stranách, vypustí z pusy něco, čeho vzápětí lituje. Přidejte trochu kouzel a touhy padouchů po moci a máte dokonalé kulisy pro narovnání rodinných vztahů.

Na sklonku letních prázdnin, 24. srpna 2017, vydalo nakladatelství Fragment, člen skupiny Albatros Media, knihu k filmu Hurvínek a kouzelné muzeum. Autorkou publikace je Ivona Březinová.

Ivona Březinová je současná česká autorka knih převážně pro děti a mládež, ale nejen pro ně. Od roku 1996, kdy vydala svou prvotinu Zrcátko pro Markétku, příběh z prostředí sedmáků, stihla vydat několik desítek titulů různých žánrů. Publikace Hurvínek a kouzelné muzeum je označena jako Kniha k filmu. Kromě ní vyšla ještě i stejnojmenná kniha s přívlastkem Začínáme číst. Titulů založených na filmové předloze napsala Ivona Březinová více –kupříkladu Saxánu a Lexikon kouzel (2011) nebo dva z Kozích příběhů (2008, 2013).

V úvodu si připomeňme, že o Hurvínkových dobrodružstvích jsme si již povídali třeba v recenzích Hurvínkova nebesíčka (2015), Hurvínkova cesta do Tramtárie (2015), Hurvínkovo přání (2016) či výroční kompilaci To nejlepší z Hurvínka (2016).

Hurvínek a kouzelné muzeum, Kniha k filmu je útlá publikace velkého formátu, doslova nabitá obrázky ze stejnojmenného filmu. Za zmínku jistě stojí, že jde o první filmové zpracování (a v našem případě snímky přenesené na stránky knihy), kde nevystupují členové Hurvínkova klanu jako loutky, ale jsou vyvedeni ve zcela novém designu výrazně bližším současným animačním technikám. Celý příběh je v knize, na rozdíl od filmu, vyprávěn psem Žerykem. Děj je poměrně zjednodušený, ale to jistě není divu, uvážíme-li, že kniha má šedesát tři stran, z nichž většinu pokrývají právě snímky převzaté z filmové předlohy. Na text tedy reálně zbyla méně než polovina tohoto prostoru. Přesto tím celkový dojem nijak netrpí. Obsah a poselství jsou předány a čtenáři se jistě rádi potěší převládající obrazovou formou. Knihu tvoří osm kapitol: „Já, Žeryk“, „Hurvínek pánem temnot“, „Jak jsme bránili muzeum“, „Oživlé loutky“, „Magický disk“, „Létající muzeum“, „Probuzení pána loutek“ a „Srdce na správném místě“. Vlastní děj se zaměřuje na tři hlavní témata. Prvním je princip soužití pana Spejbla a jeho syna Hurvínka tak, jak jej již devadesát let sledují celé generace diváků či čtenářů. Jejich věčné hašteření, které ale samozřejmě nakonec vede k posílení rodinných vazeb, je spouštěčem věcí příštích. Druhé téma se zabývá otázkou touhy po moci, ovládání ostatních i světa jako takového. Toto téma navíc běží ve dvou nezávislých rovinách, z nichž jedna se zaměřuje na Vládce loutek, zatímco druhá na chamtivého starostu. Třetí téma je pak asi nejzásadnější. Zpracovává otázku bezpodmínečného přátelství a schopnosti sebeobětování. Skoro jako by šlo o poselství přednostně určené dospělému publiku, jakkoli je Hurvínek a kouzelné muzeum prezentován spíše jako dětská záležitost. Nenechte se mýlit. Příhody Spejbla a Hurvínka nikdy nebyly jen a jen pro děti.

Historie záchrany jednoho muzea loutek, jehož správcem je pan Spejbl, je zajímavou kulisou pro chytlavě vyprávěný příběh. Sešly se v něm postavy z minulosti, jako jsou třeba čerti, rytíři či cirkusáci, s postavami z budoucnosti, které v nemalé míře připomínají pavoučí mimozemšťany z nějakého fantastického románu. A aby se tvůrci přiblížili současnosti, nechybí ani počítač či dálkový ovladač se schopností nejen řídit jakousi podivnou hru, ale také oživovat a ovládat všechny loutky. Ano, tentokrát jsou příslušníci Spejblova klanu jednoznačně vyvedeni jako lidské bytosti, zatímco loutky jsou opravdu jen loutkami, i když oživenými. A nechybí dokonce ani rozvíjející se závislost na hraní počítačových her. Řekněte, nezní tohle jako vysoce aktuální příběh?

Přepsat film, zvláště ten přednostně orientovaný na dětského diváka, do knihy, považuji za velice dobrý nápad. Vyplnit takovou knihu snímky z filmové verze, přidat zhruba obsah a sem tam podstrčit i nějakou tu myšlenku, která ve filmu mohla díky rychlosti jeho odvíjení snadno zapadnout, to mi přijde jako přímo záslužný čin. Věřím, že takto si čtenáři, od těch nejmenších až po ty nejstarší, snadněji připomenou kouzlo pohádky, kdykoli se jim to bude hodit. Kdykoli budou chtít.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeHurvínek a kouzelné muzeum

Březinová, Ivona

Fragment, 2017

Napsat komentář