Nakladatelství Host nás s Peterem Mayem opět zavede na ostrov

ostrov-entry
Jak už se mnozí čeští čtenáři měli šanci přesvědčit, Peter May je skutečně mistr svého řemesla a z velmi mála dokáže vytěžit opravdu hodně. Na pulty českých knihkupectví v těchto dnech přistává jeho novinka Ostrov Entry, která nezklame žádného příznivce kvalitního thrilleru.

Ve své uznávané lewisovské trilogii, ze které jeho tvorbu díky nakladatelství Host známe, roztočil autor kola vražedná a záhadná. To vše na pozadí jedinečné scenérie Vnějších Hebrid. Nejinak je tomu v Ostrově Entry. Peter May opět zabrousil do Vnějších Hebrid, kam zasadil děj své thrillerové novinky. Čím že se jeho knihy tedy liší? V nejnovější knize zločin sahá hluboko do dob, kdy majitelé půdy chamtivě a nelítostně vyhnali komunity, sídlící na jejich půdě, a nahradili je ovcemi.

Mistr skotského thrilleru jakoby sledoval pojítka, která postupně nalézáme v gaelsky mluvících menšinách, do kterých May zasadil ukázkovou moderní záhadu.

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis.

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne.

Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života ve
městě.

Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel – a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný.

Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná – a to i přesto, že se nikdy nepotkali.

Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká.

Ukázka z knihy

Během dlouhé noci už ztratil přehled o tom, kolikrát zkontroloval displej digitálního budíku na nočním stolku. Věděl, že je to bláhové. Spánek nepřicházel a čas se vlekl nevzrušeným tempem želvy sloní. Sledování jeho útrpné pouti v něm zoufalství jen umocňovalo a pravděpodobnost, že usne, ještě umenšilo. Za očima už jako každou noc číhaly první náznaky bolesti hlavy, která zesilovala s blížícím se ránem, k němuž neodmyslitelně patřila tableta aspirinu šumící ve sklenici vody.

Když se přetočil na pravý bok, ucítil vedle sebe prázdné místo jako výčitku. Neustále memento selhání. Chladná prázdnota tam, kde kdysi bývala vřelost. Mohl by se v posteli rozvalit a ohřát ji teplem svého těla, ale připadal si uvězněný na své straně, kde tak často lehával v tichu doutnajícím po některé z jejich hádek. Hádek, které nikdy nevyvolal. Alespoň mu to tak připadalo. A přece v těch bezesných nocích posledních týdnů začal pochybovat i o tomhle a nekonečné hodiny před svítáním plnila zraňující slova, která si v duchu přehrával stále dokola. (str. 16)

Čekáte netrpělivě, až vám v rukou přistane další díl lewisovského dobrodružství? Zkraťte si čekání četbou ukázky.

Ohlasy na knihu

Peter May jde ve stopách skvostné trilogie z ostrova Lewis v dalším pohlcujícím příběhu.

- The Times

May svým výjimečně srozumitelným vypravěčským stylem a s pochopením pro klaustrofobii z ostrovního života spřádá hypnotické kouzlo, přeskakuje z generace na generaci a dokazuje, že je autor, kterého je třeba si považovat.

- Daily Mail

Ostrov Entry

Autor: Peter May
Přeložil: Linda Kaprová

Počet stran: 480
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7491-530-7
Doporučená cena: 349 Kč

 

Knihu Ostrov Entry vydalo nakladatelství Host.

Trailer ke knize:

 

Peter May

peter-may
pochází z Glasgow, nyní žije ve Francii. Pracoval jako novinář a televizní scenárista. V současné době se živí jako spisovatel. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů s mladým čínským komisařem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou. První díl této série, Pán ohně (1999), byl vydán česky na jaře 2015. Román Čtvrtá oběť je jejím pokračováním. Do češtiny byla přeložena také Mayova úspěšná trilogie z ostrova Lewis, zahrnující romány Skála (2009; česky Host 2013), Muž z ostrova Lewis (2012; česky Host 2014) a Šachové figurky (2013; česky Host 2014).

Zdroj informací o autorovi: nakladatelství Host


hostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Bylo to totiž právě naladatelství Host, které přineslo českým čtenářům kriminální romány Stiega Larssona, Larse Keplera, Jussiho Adlera-Olsena či Henninga Mankella, jež se okamžitě staly bestsellery.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOstrov Entry

May, Peter

Host, 2015

Napsat komentář