Zázrak jménem moře

Modry zazrak_uvodni
Prozkoumejte svět pod hladinou moře a nechte se okouzlit jeho bohatstvím. Moře umožňuje náš život, dává nám kyslík, jídlo i neocenitelnou inspiraci. Vždy nás fascinovalo a vždycky bude.

Pohled do tajuplného světa pod mořskou hladinou. Pod vodou se dějí úžasné věci: moře v noci podivuhodně září a světélkuje, ty nejmenší organismy tvořící plankton ovlivňují celý koloběh života nejen pod hladinou a ryby nejsou vůbec němé, naopak navzájem pěkně nahlas komunikují. Mořská bioložka Frauke Baguscheová vypráví fascinující příběhy těch nejmenších i největších tvorů na naší planetě, vysvětluje, kde má původ ona charakteristická vůně, která nás doprovází při procházkách po pláži, a proč na nás moře tak silně působí a ovlivňuje nás i celou Zemi. Přestože oceány pokrývají dvě třetiny naší planety a tvoří tak největší ekosystém na Zemi, o tom, co se v nich děje, toho zatím víme jen překvapivě málo. Nedlužíme jim za nic menšího než za vlastní život, neboť kyslík pro každý náš druhý nádech pochází z mořských mikrořas – a je jedno, jestli dýcháte vzduch v Brně, Praze nebo třeba Boce Kotorské. Moře, jeho teplé a studené proudy, řasy podílející se na formování mraků a mořský cyklus odpařování zásadně ovlivňují také podnebí u nás. Získáváme z něj rovněž jídlo, poskytuje nám ochranu a nabízí pracovní místa i atraktivní lokality, kde můžeme strávit dovolenou. Šumění vln, mořský vánek a široširá rozlehlost, to vše nás uklidňuje i inspiruje. Ale teprve když se do mořských hlubin ponoříme, zažijeme na vlastní kůži svůj „modrý zázrak“, protože pod mořskou hladinou to překypuje životem. Ten barevný, neustále se proměňující svět vás naprosto okouzlí.

 

Modrý zázrak

Proč moře v noci světélkuje, ryby v něm zpívají a nás nekonečně fascinuje
Autorka: Frauke Baguscheová
Přeložil: Jan Šindelka

Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Formát: 113×206 mm
ISBN: 978-80-88316-46-6
Doporučená cena: 369 Kč

Knihu Modrý zázrak vydalo nakladatelství Kazda.

 

Ukázka z knihy

Otevřené moře, jež se odborně nazývá pelagiál, na první pohled působí jako poušť – akorát plná vody. Jednotvárná, zdánlivě nekonečná plocha a téměř žádné možnosti úkrytu ztěžují mořským tvorům, aby v tomto prostředí mohli přežít. Tolik rozšířený názor. Ale nic nemůže být dále od pravdy! Otevřené moře, jež se rozprostírá od vodní hladiny až po nejhlubší hlubiny a v němž jsou neustále v pohybu masy vody, se naopak vyznačuje nesmírnou rozmanitostí života, který se dokonale přizpůsobil tamním životním podmínkám. Rychlí lovci, experti na komunikaci či vytrvalostní plavci na dlouhé tratě – ti všichni se nechávají unášet mořskými proudy a plavou napříč různými zónami vodního sloupce. (str. 110)

Přečtěte si celou ukázku.

 

Frauke Baguscheová

Dr. Frauke Baguscheová (*1978) po absolvování doktorského studia na Southamptonské univerzitě v Anglii vedla mořské biologické stanice na Maledivách. Na plachetnici podnikla cestu dlouhou 9 500 kilometrů z Karibiku přes Atlantský oceán až do Středozemního moře, aby tím upozornila na znečišťování moří a oceánů. V současné době žije v Saarbrückenu a pořádá přednášky a kurzy zaměřené na mořskou biologii.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Kazda.

 

Doporučujeme

Nakladatelství Kazda vydalo spoustu zajímavých knih, třeba LoukaMají chobotnice duši?Srdce včely má pět komorCouchsurfing v ÍránuMůj první lesVelký průvodce lesemPříbytky hudby, Stateční v zahradě aj. Kromě toho vydává knížky pro děti a mládež, např. Jak zvířátka chodí spátSlyšíš, jak mluví stromy?Velká cesta aneb jak se z nás díky slepici stali ochránci klimatu nebo Kdopak to tu běžel?


Nakladatelství Kazda vydává knihy o přírodě a zahradách, vnímajících jejich hlubší metafyzický rozměr a možnosti spolupráce s neviditelnými živly, a dále knihy o různých možnostech udržení a znovunabytí zdraví. Autoři jsou domácí i zahraniční. Jeho knihy a CD mají čtenářům přinášet radost a povzbuzení do života svou vnitřní živostí, opravdovostí, mají posilovat dobrá předsevzetí a odhodlání a podporovat harmonii mezi člověkem a jeho okolím.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeModrý zázrak
Proč moře v noci světélkuje, ryby v něm zpívají a nás nekonečně fascinuje

Baguscheová, Frauke

Kazda, 2020

Napsat komentář