Román plný sebeironie a humoru

kdyz-to-tam-neni-tak-to-tam-nehledej-perex
Ivana Chřibková přichází s volným pokračování své prvotiny. Hlavní hrdinka Anna se vydá do Prahy, aby si nejen našla práci, ale hlavně aby zjistila, zda stále utíká před minulostí. Její život ovlivní někdo, koho ani nezná… Co si osud pro ni připravil?

Anna – nosí kabát po babičce, spí ve spacáku ve sklepním bytě, jehož výhled z okna nenabízí víc než kotníky kolemjdoucích a psí zadky. V kufru má svetry proti listopadovému chladu, dopisní papír a srolovaný příbor v utěrce, jako když byla malá a jezdila s rodiči stanovat. Z rodné vesnice do hlavního města přijela proto, aby zjistila, jestli pořád ještě utíká od minulosti, nebo si už plní své vlastní sny.
Koupí si mapu Prahy, vydá se poznat hlavní město a najít si práci. Do cesty se jí postaví Bořek, Naďa a Vlasta, ale stojí v ní také někdo z její minulosti, u koho není jasné, jestli půjde s ní, vedle ní, nebo z cesty úplně sejde. Zásadní vliv na směr jejího života má ale neznámá dáma z tramvaje, která, aniž by měla sebemenší tušení, navždy ovlivní její život.
Krátké kapitoly rychle posouvají děj, jsou plné obyčejných příběhů s neobyčejnou dávkou sebeironie a humoru. Kniha Když to tam není, tak to tam nehledej je volným pokračováním autorčiny prvotiny Suchý hadr na dně mořském, kterou pozitivně hodnotili nejen čtenáři, ale ocenila ji také kritika.

Ukázka z knihy

Jak jsem se nenajedla
Prý se všichni v Praze stravují zdravě. Je to teď úplně nový pohled na život. Proto mě Brouk vzal do jídelny zdravé výživy v centru. Hned jak se zdravotně nakopnu, začnu si hledat práci. Rozhodla jsem se pro třetí bod začleňování do velkoměsta. A když jsem potom nad pohankovou kaší snila o prosoleném bůčku na chlebě, napadlo mě, že jsem to mohla přeskočit a začít rovnou s tou prací.
„Kde je sůl?“ zajímalo mě, když jsem solničku ani pepřenku na stole nenašla.
„Už je to osolený!“
Zvedla jsem si k očím salát z klíčků, který vypadal přesně, jako když jsme doma máčeli zrní, nechali ho klíčit za oknem a pak do něj posadili zadek velikonoční slepice. (str. 10)

Doporučujeme

Prvotina této české talentované spisovatelky se jmenuje Suchý hadr na dně mořskémkterá vyšla nejenom knižně, ale i jako audiokniha. Určitě si neváhejte přečíst reportáž ze křtu knihy obsahující i rozhovor s autorkou a v neposlední řadě i autorčiny povídky na našich stránkách: povídka 1, povídka 2 a povídka 3.

Když to tam není, tak to tam nehledej

Autorka: Ivana Chřibková

Počet stran: 208
Vazba: brožovaná
Formát: 120×180 mm
ISBN: 978-80-88036-87-6
Doporučená cena: 249 Kč

 

Knihu Když to tam není, tak to tam nehledej vydalo
nakladatelství Bookmedia.

O autorce

ivana-chribkovaIvana Chřibková se narodila 22. března 1981 ve Štěpánkovicích na Opavsku. Po studiích na střední škole začala pracovat pro kulturní rubriku opavského týdeníku Kamelot. Později pro deník Svoboda v Ostravě. Po práci na několika charitativních projektech se rozhodla přestěhovat do Prahy. Dostala místo redaktorky týdeníku Ano televize Nova. Na Nově potom zůstala ještě dalších deset let. Z pozice redaktorky printového týdeníku postoupila na pozici redaktor webových stránek televize, které úspěšně spolurozvíjela až k dnešní podobě. Z pozice redaktorky povýšila na pozici editorky, která online zpracovávala první reality show České a později ČeskoSlovenské SuperStar a také ostatních pěveckých show. Později se stala šéfredaktorkou redakce webu nova.cz. Po online kariéře dostala nabídku pracovat jako producent a scenárista pořadu Volejte Novu. Vytvořila novou podobu pořadu tak, jak jej znáte z televizní obrazovky dnes. Po všech těchto zkušenostech se rozhodla kariéru na Nově ukončit a změnit svůj dosavadní život. Přestěhovala se do španělské Andalusie, kde napsala svou první knihu. Dnes žije ve městě Leeds v Anglii a momentálně se věnuje práci na další knize.

Zdroj informací a fotografie: nakladatelství Bookmedia


Bookmedia-logoNakladatelství Bookmedia vzniklo na podzim roku 2014, kdy převzalo vydávání kreativních knih edice TOPP. Knihy z edice TOPP jsou určeny všem věkovým skupinám čtenářům, především však dětem a mládeži. Vydává také knihy pro dospělé čtenáře, beletrii a populárně-naučnou literaturu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKdyž to tam není, tak to tam nehledej

Chřibková, Ivana

Bookmedia, 2017

Napsat komentář