Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 5 biografických knih Apollinaire

Guillaume Apollinaire patří mezi nejvýznamnější osobnosti moderní poezie a jeho život byl vskutku zajímavý. Z bujarých večírků uprostřed Paříže se dostal až do válečných zákopů a jeho dílo ovlivnilo dalších několik generací jeho nástupců.

Životní osudy francouzského básníka


Nejen milovníci poezie, ale snad úplně každý se alespoň jednou za život setkal se jménem Guillauma Apollinaira, básníka s naprosto novou imaginací a převratnou poetickou vizí. Jeho dílo se promítlo do tvorby několika generací básníků a i k nám pronikly jeho překlady velmi rychle – proslulá báseň Pásmo hned krátce po první světové válce, tedy záhy po svém vzniku. Není bez zajímavosti, že Apollinaire počátkem minulého století navštívil Prahu, což v jeho díle zanechalo stopy nejen v samotném Pásmu, ale například i v povídce Pražský chodec.

Příběh tohoto francouzského básníka s polskými kořeny – občanským jménem byl Kostrowicki – zde autorka nepřekládá izolovaně, ale propojuje jej s životy řady literátů, malířů a dalších umělců, kteří tvořili okruh Apollinairových blízkých známých. Rozvíjí tak před čtenářem životní osudy tak notoricky známých umělců jako Pablo Picasso, Georges Braque, Alfred Jarry či Henri Rousseau. Kniha je díky tomu nejen poučná, ale i velmi čtivá.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond vám přinášíme soutěž,
ve které pět z vás může vyhrát knihu Apollinaire.Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku:
Zahrajte si o biografii velikána moderní poezieDo soutěže bylo odesláno 876 tipů.

Pro současné hlasování z několika účtů na jedné IP adrese jsme byli nuceni vyřadit některé soutěžící. Prosím, dodržujte Pravidla soutěží!

Kdo vyhrál?

pipi72 (876), Mopsička (878), Hedvikova (879), 00Marie99 (880), Fakrop (880)

Správná odpověď

Jakou barvu vlasů měl Guillaume Apollinaire?
Černou.
Doporučení:

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeApollinaire (Hartwigová, Julia)
Život umělecké Paříže
Tato kniha o uměleckém životě bohémské Paříže počátku minulého století nedává nahlédnout pouze do života Guillauma Apollinaira – básníka s naprosto novou imaginací a převratnou poetickou vizí – ale propojuje… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.