Vyhrajte povídky o zapomenuté historii naší země

republika-perex
Události, které se staly na pozadí těch skutečně „velkých“ okamžiků našich dějin, se zdají možná jako banální až nepodstatné, ovšem jejich aktérům změnily životy. Přečtěte si o historických momentech, o kterých se v hodinách dějepisu neučí.

Okamžiky historie, o kterých se nemluví

Momenty, na kterých nezáleží. Dokud jim nezvratnost nedá význam.

Naše dvacáté století bylo plné bojů, proher, vítězství, ale především paradoxů, často se krčících ve stínu velkých dějinných událostí. Kniha Republika, jejímž prostřednictvím nás Jiří Padevět zavádí do období mezi lety 1918–1990, se pokouší přiblížit naši moderní historii na ploše sedmdesáti tří povídek. Vyprávějí o chvílích, které jsou z pohledu „velkých“ dějin nepodstatné, až banální, ale z pohledu těch, kdo je prožívali, byly naopak naprosto zásadní. Často změnily životy aktérů nečekaným a dramatickým způsobem. A to jak směrem k zoufalství, tak i k naději, která trvá.

 

Republika

Autor: Jiří Padevět

Vydalo: nakladatelství Host
Počet stran: 160
Vazba: pevná
Vydáno: 10/2020
ISBN: 978-80-275-0321-6

Přečtěte si více o knize Republika, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Host.

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

 

Ukázka z knihy

Radikální levice se po vzoru komunistických revolt v Maďarsku, na Slovensku nebo v Bavorsku pokusila v prosinci 1920 o převrat i v Československu. Ohnisky nepokojů mělo být Oslavansko a Kladensko, oblasti uhelných revírů s velkou koncentrací těžce pracujících. Mezi komunistickými agitátory byli pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký, který tuto zkušenost, samozřejmě patřičně upravenou, zpracoval v románu Rudá záře nad Kladnem; komunistický novinář a autor knihy Revoluce a diktatura proletariátu, během nacistické okupace horlivý kolaborant Emanuel Vajtauer; nebo František Mikuláš Mlčoch, rovněž horlivý komunista, který ve třicátých letech změnil strany a za protektorátu založil takzvanou Stranu zelených hákových křížů.

 

O autorovi

Jiří Padevět (nar. 1966) je spisovatel, knihkupec a nakladatel. Je autorem řady historických průvodců, například Průvodce protektorátní Prahou (2013), Krvavé finále (2015) nebo Krvavé léto 1945 (2016) a knih krátkých próz Poznámky k dějinám (2014), Ostny a oprátky (2018) a Sny a sekyry (2019). Na internetové Televizi Seznam uvádí pořad Krvavá léta; jeho prostřednictvím zavádí diváky na místa spojená s nacistickou a komunistickou tyranií. Je držitelem ceny Magnesia Litera za knihu roku a literaturu faktu.
(Zdroj informací: nakladatelství Host)

 

Vyhrajte knihu Republika

Dvacáté století v historii naší republiky bylo plné zásadních okamžiků. Najdeme šťastné okamžiky, které následovaly po důležitých výhrách, ale také smutek ze zdrcujících proher. Na pozadí událostí, které z dějepisu známe všichni, se však odehrávalo i mnoho těch zdánlivě banálnějších a méně významných, ale i ony mnohdy změnily životy aktérů dramatickým způsobem. Přečtěte si o nich v povídkách Jiřího Padevěta.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Republika vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Republika
probíhá od 12. do 25. listopadu 2020.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 povídkové knihy Republika

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeRepublika

Padevět, Jiří

Host, 2020

Napsat komentář