Dobrovolná samota

V sibirskych lesich
Francouzský spisovatel Sylvain Tesson se dobrovolně na půl roku uchýlil na samotu a rozjímal nad životem, životními hodnotami, významem svobody, moderní společností a tím, co nás čeká v budoucnosti. Svůj pobyt a postřehy sepsal do knihy, kterou pojmenoval V sibiřských lesích.

„Poměrně brzy jsem si uvědomil, že změnit svět jaksi nebude v mých silách. Slíbil jsem si tedy, že se na nějaký čas uchýlím o samotě do chaty. V sibiřských lesích. Daleko od všeho, na břehu Bajkalského jezera, jsem si obstaral dřevěnou izbu. Tam, pět dní chůze k nejbližší vesnici, jsem se ztracen v nezměrné přírodě snažil být šest měsíců šťastný. Myslím, že jsem to dokázal. K životu stačí dva psi, kamna na dřevo a okno s výhledem na jezero. Co když svoboda spočívá v panství nad časem? Co když se štěstí zakládá na možnosti být sám, mít svůj prostor a ticho – na všem, co se budoucím generacím nebude dostávat? Dokud budou stát chaty v hloubi lesů, nic nebude dočista ztraceno.“

Ukázka z knihy

Slíbil jsem si, že před čtyřicítkou prožiju nějaký čas jako poustevník v lesích.
Strávil jsem půl roku v sibiřské chatě na pobřeží Bajkalského jezera, na mysu Severních cedrů. Nejbližší vesnice vzdálená sto dvacet kilometrů, žádní sousedé, žádné příjezdové cesty, občas nějaká návštěva. V zimě kolem třiceti stupňů pod nulou, v létě medvědi procházející se po pobřeží. Zkrátka ráj.
Přivezl jsem si knihy, doutníky a vodku. Zbytek – prostor, ticho a samota – tam už byly.
V této pustině jsem si zařídil strohý a krásný život, omezený na jednoduché činnosti. Tváří v tvář jezeru i lesu jsem sledoval, jak plynou dny. Štípal jsem dříví, lovil si ryby k večeři, hodně četl, chodil po horách a u okna popíjel vodku. Chata byla ideálním stanovištěm k pozorování každého záchvěvu přírody.
Zažil jsem zimu a jaro, štěstí, beznaděj a nakonec klid.
V hloubi tajgy jsem se změnil. Pobyt na jednom místě mi přinesl to, co jsem už nenacházel v cestování. Genius loci mi pomohl ovládnout čas. Mé poustevničení se stalo jakousi laboratoří těchto změn.
Každý den jsem si do sešitu zapisoval, co mě napadalo.
Tento deník poustevníka právě držíte v rukou.
S. T.

V sibiřských lesích

Autor: Sylvain Tesson
Přeložil: Tomáš Havel

Počet stran: 216
Vazba: vázaná
Formát: 138×208 mm
ISBN: 978-80-7407-450-9
Doporučená cena: 260 Kč

 

Knihu V sibiřských lesích vydalo nakladatelství Garamond.

O autorovi

Francouzský spisovatel Sylvain Tesson (*1972) se na půl roku uchýlil na samotu ruské Sibiře a tam, v zimě klesající až k minus třiceti stupňům Celsia, v tichu přerušovaném pouze praskajícím ledem Bajkalu a ve společnosti literárních klasiků a vodky rozjímal nad svým životem, moderní lidskou společností a naší společnou budoucností.


Nakladatelství Garamond vydává knihy na českém trhu již 20 let. Zaměřuje se na překladovou literaturu z francouzštiny, angličtiny a hebrejštiny, dvojjazyčné tituly v pěti jazycích a české autory literatury faktu. Mezi nejúspěšnější řady patří Případy soudce Ti.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeV sibiřských lesích

Tesson, Sylvain

Garamond, 2019

Napsat komentář