Tři díly Patricka Melrose v jednom svazku

Patrick-Melrose-I-perex
Hrdinu, jenž byl v dětství zneužíván vlastními rodiči a později své démony zaháněl užíváním drog, známe už i z televizních obrazovek. Nyní znovu vychází i původní romány. Nový svazek Patrick Melrose I. nabízí tři z celkových pěti dílů částečně autobiografického cyklu.

Svazek Patrick Melrose I přináší první tři romány z pětidílného, částečně autobiografického cyklu románů o Patricku Melroseovi z let 1992–2011, v němž se vypravěč vyrovnává s tím, že se stal „hračkou v sadomasochistických hrátkách svých rodičů“. Všechny tři knihy – nazvané Na tom nesejde, Špatná zpráva a Trocha naděje – se odehrávají během jednoho dne a autor nám v nich prostřednictvím mistrných črt nabízí pohled nejen do prostředí britské společenské smetánky, ale i do odvykacích center a newyorské drogové scény. Vypravěč je uchvácen svým démonickým otcem – ten na něm v prvním díle ukájí své sadistické choutky, v druhém díle je přítomen již jen jako stín (už dospělý Patrick cestuje do New Yorku vyzvednout jeho ostatky) a v díle třetím vystupuje jako vzpomínka, na niž nejde zapomenout, ale ani se s ní usmířit. „Hamlet na heroinu“, „makabrózní groteska hnaná sebedestruktivní touhou“ – i tak označovala ostrovní kritika St Aubynovo dílo. Jeho románový cyklus ale zdaleka není jen zádumčivý román o traumatu; je to dílo čtivé, neobyčejně vtipné, ve své společenské kritice přesné a sžíravé. Ve své románové pentalogii o Patricku Melroseovi Edward St Aubyn dokazuje, že je skutečným následovníkem Evelyna Waugha a Oscara Wildea.
Mravy vyšších středních vrstev a nižší šlechty nikdo neukázal v tak krutém a šokujícím světle. Málokterý spisovatel dokázal zúčtovat se svými odpudivými rodiči ani svým traumatizovaným dětstvím s tak temným humorem.

 

Patrick Melrose I.

Autor: Edward St Aubyn
Přeložil: Ladislav Nagy

Počet stran: 432
Vazba: flexi
Formát: 124×201 mm
ISBN: 978-80-257-2784-3
Doporučená cena: 348 Kč

Knihu Patrick Melrose I. vydalo nakladatelství Argo.

 

Ukázka z knihy

Patrickova vlastní chůva byla po smrti. Jedna matčina přítelkyně tvrdila, že je v nebi, ale Patrick byl u toho, takže věděl, že ji dali do dřevěné rakve a tu spustili do díry v zemi. Nebe bylo úplně jiným směrem, takže ta ženská lhala, tedy pokud to nefungovalo tak, jako když pošlete balík. Jeho matka hodně plakala, když chůvu do té bedny dávala, říkala, že pláče kvůli své vlastní chůvě. Což byla ale hloupost, protože její chůva dosud žila, dokonce ji museli jezdit navštěvovat vlakem, a to bylo úplně nejnudnější. Dala jim hnusný koláč, který měl uprostřed jen malinko marmelády a miliony kilometrů zdobení po stranách. Neustále opakovala: „Vím, že ti moc chutná,“ což byla lež, protože posledně jí řekl, že mu nechutná. Tomu koláči říkala bublanina a on se zeptal, jestli je to proto, že se do toho má bublat, načež se chůva jeho matky rozesmála a nekonečně dlouho ho objímala. Bylo to nechutné, protože přitiskla svou tvář na jeho a měla takovou povislou kůži, asi jako krk kuřete, které předtím viděl viset přes hranu stolu v kuchyni.
Proč vlastně jeho matka musí mít chůvu? On už žádnou nemá, a to je mu teprve pět. Otec říkal, že už je takový mladý pán. Vzpomínal, jak jeli do Anglie, to mu byly tři. Byla zima a on poprvé v životě viděl sníh. Pamatoval si, že stál na silnici u kamenného mostu a na asfaltu se leskla námraza, pole pokrýval sníh, obloha se jasně leskla, živé ploty zářily, on měl na rukou modré vlněné rukavice, chůva ho držela za ruku, stáli tam celou věčnost a pozorovali most. Často na to myslel, stejně jako na potom, když byli v autě, on měl hlavu v jejím klíně, pohlédl na ni a ona se usmála, obloha za její hlavou byla široká a modrá, a on usnul. (str. 20)

 

Ohlasy

„Důvtip Oscara Wildea, lehkost P. G. Wodehouse a kousavost Evelyna Waugha.“

– Zadie Smithová

„Zcela mimořádné… Kyselinový humor ostrý jako jehlové podpatky.“

– Francine Proseová

„Přečetla jsem pět románů o Patricku Melroseovi za pět dní. Když jsem dočetla poslední, dala jsem si všech pět ještě jednou.“

– Ann Patchettová, Guardian

 

O autorovi

Spisovatel a žurnalista Edward St Aubyn se narodil roku 1960. Kromě pěti románů o Patricku Melroseovi – Na tom nesejde, Špatné zprávy, Trocha naděje, Mateřské mléko a Konečně — napsal ještě další tři prózy, z nichž nakladatelství Argo vydalo roku 2015 prózu Marně hledám slov. Spolupracoval též na scénáři k pětidílné televizní minisérii nazvané podle jména hlavního hrdiny. Titulní roli bravurně ztvárnil Benedict Cumberbatch.

Zdroj informací: Argo


Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992. Jeho hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáže seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů. Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePatrick Melrose I.

Aubyn, Edward St

Argo, 2019

Napsat komentář