Zahrajte si o autobiografii oscarového režiséra

z-lasky-k-praze-perex
Gene Deitch se narodil v Chicagu a jeho práce režiséra a scenáristy animovaných filmů ho zavedla až do Prahy. Zde na něj čekala nejen zajímavá nabídka, ale především láska, kvůli které se neváhal usadit v Československu, přestože zde vládli komunisté.

Osudové setkání v Praze

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu.

Gene Deitch, držitel Oscara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů.

Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný pohled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem.

Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé.

 

Z lásky k Praze

Autor: Gene Deitch

Vydalo: nakladatelství Garamond
Překlad: Radka Smejkalová
Počet stran: 320
Vazba: vázaná
Vydáno: 3/2018
ISBN: 978-80-7407-410-3

Přečtěte si více o knize Z lásky k Praze, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Garamond.

Nakladatelství Garamond vydává knihy na českém trhu již 20 let a zaměřuje se na překladovou literaturu z francouzštiny, angličtiny a hebrejštiny, dvojjazyčné tituly v pěti jazycích a české autory literatury faktu. Mezi nejúspěšnější řady patří série případů soudce Ti z Číny 7. století.

 

Ukázka z knihy

Mně zbyly nádherné pastelové obrázky Jiřího Trnky. O pět let později jednoho mrazivého prosincového dne roku 1969 mi došlo, že jsem zapomněl Trnku poprosit, aby mi je podepsal, a tak jsem se vydal k němu domů – bydlel jen pár kroků od místa, kde jsme na Malé Straně bydleli my. V okamžiku, kdy jsem přecházel můstek nad Čertovkou vedoucí k jeho domu, jsem si všiml, že před domem stojí zaparkovaná sanitka a dva záchranáři do ní vedou vyzáblého Trnku, který byl jen stínem svého bývalého statného vzezření. A tak jsem tam stál, třásl se chladem a v ruce svíral svých pár nepodepsaných obrázků, zatímco Trnkovi opatrně pomáhali do sanitky. Už nikdy jsem ho potom neviděl, zemřel den před Silvestrem roku 1969 v pouhých sedmapadesáti letech. Čtyři z jeho obrázků jsem si zarámoval a od té doby nám visí nad postelí jako připomínka zmeškané šance být prvním, kdo přenese J. R. R. Tolkiena na velké plátno. Zvládli bychom to? Nevím, ale byla by to naprosto jiná a mnohem skromnější produkce než ta, která se nakonec objevila na plátnech.

 

O autorovi

Gene Deitch (1924), americký režisér a scenárista animovaných filmů, držitel Oscara za animaci, se narodil v Chicagu, vyrůstal v Hollywoodu a v roce 1959 zakotvil v Praze. V československé koprodukci natočil protiválečný film Munro, který v roce 1961 získal Oscara za animaci. Ve spolupráci s českými animátory natočil pro společnost MGM dvanáct dílů seriálu Tom a Jerry a pro King Features některé příběhy Pepka námořníka. V 60. letech se dokonce spolu s Adolfem Bornem a Jiřím Trnkou podílel na přípravě animované verze Tolkienova Hobita. Během své kariéry převedl na plátno slavné obrázkové knihy mnoha význačných autorů a ilustrátorů dětských knížek, natočil více než 70 animovaných filmů a 7 televizních animovaných seriálů. V roce 2004 obdržel za celoživotní dílo cenu Annie Winsor McCay Award. Z prvního manželství má v USA tři syny – Kima, Simona a Setha. Podruhé se oženil v roce 1964 s animátorkou Zdenkou Najmanovou, žijí spolu v Praze.
(Zdroj informací: tisková zpráva nakladatelství Garamond)

 

Vyhrajte knihu Z lásky k Praze

Autobiografická kniha popisuje úspěchy i životní zvraty významného amerického režiséra a scenáristy animovaných filmů a držitele Oskara za animaci. Sice se narodil v Chicagu, ale nabídka zajímavé práce ho přivedla až do Prahy, kde žije dodnes. Přestože původně v komunistickém Československu nechtěl zůstat déle než deset dní, do cesty se mu připletla osudová žena, kvůli které byl ochoten zde zůstat mnohem déle. Přečtěte si celý příběh Gena Deitche v poutavě napsané autobiografii, která vychází v rámci projektu Velký knižní čtvrtek a řadí se tak mezi patnáct novinek, které by vám letos na jaře rozhodně neměly uniknout.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Z lásky k Praze vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Z lásky k Praze
probíhá od 14. do 27. března 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 autobiografie Z lásky k Praze

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZ lásky k Praze

Deitch, Gene

Garamond, 2018

Napsat komentář