Nový detektivní román Michala Sýkory

Michal Sykora_Jeste neni konec
Ještě není konec je dalším detektivním románem úspěšného českého spisovatele Michala Sýkory. Stal se předlohou televizní série Detektivové od Nejsvětější trojice. V hlavní roli se zde opět setkáte s komisařkou Výrovou.

Je horké srpnové odpoledne roku 1987. Končí prázdniny a dvanáctiletá Hana se v prvorepublikové vile u řeky na kraji města stane svědkem šokující vraždy. Příslušníci Veřejné bezpečnosti pachatele nápadně rychle zadrží, přičemž Hanino tvrzení, že vrahem byl ve skutečnosti podivný zelený přízrak, ze všeho nejvíc připomínající vodníka z Erbenovy Kytice, nikdo nebere vážně. Policejní komisařka Marie Výrová se tentokrát bude zabývat čtvrt století starou vraždou. Po setkání s Hanou Kolihovou, která se z hrůzného zážitku nikdy nevzpamatovala, zpočátku jen ze zvědavosti prostuduje spis dávno uzavřeného případu. Záhy však nabyde jistoty, že se tehdejší vyšetřovatelé dopustili řady chyb a že podezřelých, již ke zločinu měli motiv a příležitost, může být mnohem víc. Rodinné přízraky po pětadvaceti letech ožívají i proti vůli těch, kteří si ze všeho nejvíc přáli zapomenout. Na všech leží stín viny. Kdo je skutečným pachatelem zločinu, který zcela rozvrátil kdysi prominentní rodinu věhlasného místního lékaře?

 

Ještě není konec

Autor: Michal Sýkora

Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-7491-692-2
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu Ještě není konec vydalo nakladatelství Host.

 

Ukázka z knihy

Ztichlým spícím domem výkřik otřásl jako výbuch atomové bomby. Hanka si v úleku přikryla pusu dlaní, Zuzana rychle zhasla lampičku na nočním stolku a Magda sklapla knihu. Holky si přitáhly peřinu až po bradu – dvě vteřiny ticha – intenzivní dvě vteřiny, po které tajily dech a vnímaly různé podoby noci a tmy: modrá noc venku za vysokým oknem, temně fialové kouty pokoje, okraj bledé svatozáře pouliční lampy na parapetu vysokého okna, odlesky ve sklech obrovské knihovny. Zářící skleněné těžítko na dědečkově psacím stole k nim přeposílalo světlo srpku měsíce. A pak se ozval očekávaný dětský pláč… (str. 15)

 

Řekli o knize

Michal Sýkora ve svých knihách, které skvěle naplňují nesnadný žánr detektivky, vždy zároveň vypráví o podstatě lidské povahy. Vypráví o nás samotných, o kořenech, z nichž vyrůstá plevel, který nás hrozí zadusit. Jeho postavy a zápletky, jakkoli poučené kulturou britské detektivní školy, vyrůstají z našeho historického substrátu, z naší krajiny a z našich povah. Michalovi zločinci nejsou vyfabulovaná monstra, a právě proto jsou děsiví. Máme totiž dojem, že je známe, že je potkáváme v našem světě, ve svých vlastních životech. Prostřednictvím napínavého a vtipného vyprávění získáváme překvapivě ostrý pohled na realitu, kterou sami žijeme, a na protivenství, kterým musíme čelit. Zlo, jemuž vzdoruje policejní vyšetřovatelka Marie Výrová, totiž nepřebývá ve vybájených světech. Je to drak, kterého musíme dnes a denně zabíjet sami v sobě. Proto je pro nás práce na televizních přepisech Michalových románů zábavnou, potřebnou a inspirující zkušeností.

Petr Jarchovský a Jan Hřebejk

 

Michal Sýkora

Michal Sýkora (nar. 1971) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, kde od roku 1998 působí na Katedře divadelních a filmových studií. Kromě vědecké práce a odborného publikování se také dlouhodobě zabývá žánrem detektivky, s kolektivem studentů připravil k vydání dvoudílnou monografii Britské detektivky: od románu k televizní sérii (2012 a 2013). V roce 2012 vydal úspěšný detektivní román Případ pro exorcistu. O rok později vyšlo pokračování řady s názvem
Modré stíny. Oba díly, stejně jako jeho nová kniha, jsou předlohou televizní série, kterou pod souborným názvem Detektivové od Nejsvětější Trojice postupně uvádí Česká televize (scénář Petr Jarchovský a Michal Sýkora, režie Jan Hřebejk a Viktor Tauš). Chcete se o Michalu Sýkorovi dozvědět více? Přečtěte si rozhovor s ním!

Informace o autorovi byly čerpány ze stránek nakladatelství Host.


Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Nakladatelství Host uvedlo na český knižní trh kriminální romány Stiega Larssona, Larse Keplera, Jussiho Adlera-Olsena, Henninga Mankella či Åsy Larssonové. Bestsellery se staly ale i z knih českých autorů, např. Kateřiny Tučkové, Petry Soukupové či Jana Balabána.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeJeště není konec

Sýkora, Michal

Host, 2016

Napsat komentář