Ukázka z knihy Nové vánoční pohádky (Zuzana Pospíšilová)

Zuzana Pospisilova_Nove vanocni pohadky
Zuzana Pospíšilová přichází se dvěma desítkami originálních pohádkových příběhů, ve kterých se lidem i zvířátkům dějí pozoruhodné věci. Možná je způsobují kouzla, možná obdivuhodná síla Vánoc. Čarovnou atmosféru knížce dodávají půvabné ilustrace Barbary Issy Wagner.

Přinášíme vám ukázku z knihy Nové vánoční pohádky,
kterou vydalo nakladatelství Grada v edici Pohádkové čtení.

 

Zachráněný Ježíšek

Každý rok se děti i dospělí těší na Štědrý večer, kdy dostanou od Ježíška hromadu dárků. Ježíšek je spravedlivý, a tak rozdává dárky jen těm, kteří si to zaslouží.
„Šéfe, proč nikdy nedostaneme o Vánocích dárek?“ zeptal se jeden z loupežníků, který ležel v jeskyni na medvědí kožešině a nahříval si nohy u ohně.
„Tak si nějaký dárek ukradneme,“ navrhl šéf loupežnické bandy a při tom pomyšlení si radostně promnul ruce.
„To není ono!“ namítal další loupežník „To děláme furt. Ale když si nějaký dárek budeme přát, a on se pak objeví, to bude něco!“
„Už to vidím!“ zasnil se loupežník s těmi nejdelšími a nejšpinavějšími vousy.
„Mám nápad!“ přidal se k debatě další z loupežníků, ten nejhubenější.
„A jaký?“ zeptal se opatrně šéf. Byl zvyklý, že dobré nápady měl vždycky jen on sám.
I ostatní loupežníci byli zvědaví. V tu ránu se sesedli u ohniště a zvědavě kulili oči nebo měli nastražené uši.
Hubený loupežník si užíval chvíli napětí.
„Tak už nás nenapínej!“ šťouchl do něj loktem loupežník, který seděl hned vedle.
„Ukradneme Ježíška!“ vykřikl nadšeně hubený loupežník.
Najednou se rozhostilo ticho. Takové ticho, že bylo slyšet jemné skřípání, jako když se otáčejí rezavá kolečka. Bylo to nejspíš z přemýšlení. Všichni loupežníci se najednou zamysleli. Ten nápad se jim nezdál špatný. Když šlo o to, něco uloupit nebo ukrást, byli ve svém živlu.
„To nezní špatně,“ pochválil loupežníka šéf. Pak se ale na chvíli odmlčel a s hlubokou vráskou na čele se zeptal: „Ale jak to uděláme?“
To už hubený loupežník nevěděl. Loupežníci tedy dávali návrhy jeden po druhém, ale žádný z nich nebyl ten pravý.
Přišel na to až loupežník s nejhlubším hlasem: „Nám Ježíšek žádné přání nesplní, ale uneseme nějakého poctivého člověka. Donutíme ho, aby si přál vidět Ježíška. Když se Ježíšek objeví, tak ho spoutáme a budeme ho mít pro sebe. Pak už mu nezbude nic jiného, než aby nám přičaroval všechno, co budeme chtít.“
Loupežníci se začali hlasitě radovat, poplácávali svého kamaráda po zádech a vesele poskakovali u ohně.
Jak řekli, tak také udělali. Všechno jim vyšlo. Spoutaného Ježíška uložili v zadní části jeskyně a nutili ho, aby jim plnil přání. Brzy měli všechno, na co si jen vzpomněli, a tak začali vymýšlet hlouposti. Chtěli mít v jeskyni pozlacené dveře, křišťálový lustr, a dokonce i houpačku.
Ježíšek už byl zoufalý. Muselo se to stát právě dnes, když jsou Vánoce a on má večer doručit dárky? Měl jedinou možnost. Přivolat záchranu svými myšlenkami. Snažil se na dálku oslovit všechny hodné a statečné děti.
Už se setmělo. Někteří lidé dojedli štědrovečerní večeři, ale pod stromečky žádné dárky nebyly.
Malá Gábinka zatahala maminku za rukáv a pak řekla: „Ježíšek potřebuje pomoct!“
Taky Tomík, Honza, Petřík, Anička, Eliška a ostatní děti udělaly totéž. Někteří rodiče nad tím jen mávli rukou, ale jiní svým dětem naslouchali, a tak se během pár chvil sešlo před jeskyní celé shromáždění rodičů a dětí. Vrazili do jeskyně a Ježíška osvobodili. Silní tatínkové přeprali loupežníky a odvedli je do vězení.
Ježíšek byl rád, že stihl nadělit dárky. A protože byl za své vysvobození opravdu vděčný, rozdal jich ještě mnohem více než obvykle.

Zuzana Pospisilova_Nove vanocni pohadky3

———————————————

Prolistujte si celou ukázku.

 

Doporučujeme

Knížky oblíbené spisovatelky Zuzany Pospíšilové mohou být těmi pravými dárky pro vaše ratolesti. Přečtete si ukázky z jejích dalších příběhů pro děti, například z Kouzelných vánočních snůPolicejních pohádek,
Výletu do Pekla, Sportovních pohádek nebo třeba z knihy
Detektivové a podivné krádeže.


Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. Nakladatelství Grada si za dobu své existence vybudovalo pozici největšího tuzemského nakladatelství odborné literatury co do objemu tržeb, počtu vydávaných nových titulů i šíří oborů své působnosti a to jak v České tak i ve Slovenské republice.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNové vánoční pohádky

Pospíšilová, Zuzana

Grada, 2015

Napsat komentář