Vzpomínky Jiřího Markoviče, šéfa vyšetřování vražd

KriminalistaNahled
Kriminalista Jiří Markovič se za svůj profesní život utkal v souboji s nejedním vrahem. Nyní svoje vzpomínky na jednotlivé případy přetavil spolu se spisovatelem Petrem Šámalem do knížky. Pokud se nebojíte číst o skutečných případech, pak je tu Krimalista.

Knihu otevírá nejznámější a médii nejsledovanější kauza – příběh tzv. spartakiádního vraha Straky. Co asi prožívá oběť, trýzněná a vražděná mladistvým deviantem? Co přiměje člověka k tomu, aby vraždil? Jak se chová před tím, při tom, po tom? A na co myslí vyšetřovatel, když přijde na místo činu a pohlédne smrti do tváře? Kriminalista Jiří Markovič vzpomíná v rozhovoru s autorem knihy nejen na tento případ, ale i na mnohé další, jejichž detaily jsou zde publikovány vůbec poprvé.
Zvláštní postavení má tragická událost, která se odehrála před sedmatřiceti lety. Tehdy byla cestou domů zavražděna mladá dívka. Bylo jí pouhých sedmnáct. Tenkrát stáli vrah a jeho vyšetřovatel proti sobě. Dnes si dokázali podat ruce, usednout k jednomu stolu a vrátit se ve vzpomínkách k oné hrůzné noci. Někdejší vrah a dnešní úspěšný malíř daroval „svému“ vyšetřovateli obraz, jehož motiv je použit na přebalu této knihy. Duše namalovala svůj portrét…

Sluneční paprsky s ubývající intenzitou spíše umocňovaly idylickou náladu letního podvečera prvního prázdninového dne. Pečlivě udržovaná zahrada tak s prodlužujícími se stíny ještě více zkrásněla a když se z menšího rodinného domku nad zahradou nesl cinkot příborů večeřící rodinky, tak snad nebylo šťastnějšího místa na zemi…
V kuchyni mezitím manželé a jejich dvě děti právě dovečeřeli. Anna, hezká, drobná žena středních let mlčky sklízela nádobí, zatímco dvacetiletý Petr se dohadoval s o dva roky mladší sestrou, která skupina je lepší a proč. Otec rodiny, vysoký suverén, odložil noviny, pomalu se zvedl a kráčel přes kuchyň až k Anně, která jakoby v jiném světě utírá nádobí a přímo do tváře jí zasyčel:
„Jdu trhat jahody, když se tady v téhle rodině k tomu nikdo nemá,“ a otočil se. Odcházeje ještě ucedil: „Pro samý chlapy bys to nechala všechno shnít!“ A bouchl za sebou dveřmi.
Už když vstával, tak se Anna jakoby zmenšovala.

 

Kriminalista

Autoři: Petr Šámal a Jiří Markovič

Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7425-248-8
Doporučená cena: 289 Kč

Knihu Kriminalista vydalo nakladatelství Epocha.

 

Petr Šámal

Petr Šámal (*1949) – fotograf, malíř, grafik, filmový producent, scénárista a spisovatel.
V novém tisíciletí uspořádal několik fotografických výstav. Roku 2002 mu geografický magazín KOKTEJL otiskl fotoreportáž z prostředí americké Nevady. V letech 2000–2005 uvedl ve své produkci čtyři celovečerní filmy, které odvysílaly TV NOVA, PRIMA a MARKÍZA. Jako výkonný producent natočil v roce 2010 celovečerní film TACHO, k němuž rovněž navrhl plakáty a billboardy. V minulosti pracoval osm let jako chatař v Krkonoších, pět let se plavil jako kuchař na lodích do Hamburku. V letech 1989–1994 žil trvale v USA, kde byl nejprve zaměstnán v tiskárně, kavárně a bance, aby potom s americkým truckem sjezdil celé Spojené státy.
Česká televize přijala jeho námět na krimiseriál, nadace RWE podpořila scénář k filmu KDE DOMOV MŮJ.
Dnes žije střídavě v Praze a v městečku Grotte na Sicílii, kde zakoupil dům.

Jiří Markovič

Plk. Jiří Markovič (*1942) – jeden z nejlepších vyšetřovatelů pražské policie. Od roku 1986 byl šéfem oddělení vyšetřování vražd, tzv. mordparty.
Dnes žije střídavě v Praze a na Šumavě.

Zdroj informací nakladatelství Epocha


Nakladatelství Epocha ve stávající podobě existuje a vydává od října roku 2002. Navazuje na činnost stejnojmenného subjektu, který vznikl roku 1996. Její ediční záběr se rozrostl o další žánry a s tím se rozšířila i autorská základna, která se neomezuje jen na domácí zdroje.
Dominantním směrem ediční koncepce zůstává i nadále literatura faktu a historie, nově je velký prostor v edičních plánech věnován fantastice.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKriminalista
Jiří Markovič – legenda pražské mordparty deviantům na stopě

Šámal, Petr

Epocha, 2015

Napsat komentář