Sbírka čtrnácti povídek od mistra hororu

vsechno_je_definitivni
Nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA již potřetí vydává sbírku povídek mistra hororu Stephena Kinga. Ať už se chcete bát či bavit, nebojte se sáhnout po tom nejkvalitnějším, co hororový žánr nabízí.


Autorem sbírky povídek Všechno je definitivní, kterou již potřetí vydalo roku 2015 nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, je světoznámý autor hororových románů Stephen King. Stephen King se narodil v Portlandu v americkém státu Maine, který je častým dějištěm jeho příběhů. Jde o jednoho z nejproduktivnějších a čtenářsky nejvyhledávanějších autorů současnosti, řada jeho děl byla dokonce zfilmována (například Carrie, To, Zelená míle či Vykoupení z věznice Shawshank). Kingovým prvním veřejně publikovaným spisovatelským počinem byla povídka I was a Teenage Grave Robber (Byl jsem mladistvým vykradačem hrobů), která vyšla v časopise Comics Review v roce 1965. Na našich stránkách si po kliknutí na tituly knih můžete přečíst recenze na román Pan Mercedes a komiks Americký upír, jehož je Stephen King spoluautorem.

Sbírka Všechno je definitivní obsahuje celkem čtrnáct povídek, které se od sebe liší mnoha faktory. Zatímco některé vyvolají ve čtenáři strach, jiné jej pobaví a některé dokonce přimějí uvažovat nad smyslem bytí. Povídky nejsou logicky řazené, sám autor v úvodu vysvětluje jejich pořadí tím, že je určil náhodně dle karet, jimž přiřadil číselné hodnoty. Ruka osudu tak vytvořila zajímavou směs, ve které platí rovnováha mezi vyloženě hororovými a literárními kousky.

V úvodu ke své knize se autor zamýšlí mimo jiné nad tím, že povídka není zrovna tím čtenářsky nejoblíbenějším útvarem. To je s podivem, jelikož mnohdy lze právě na naprosto nesourodé sbírce povídek jednoho autora poznat, jak moc je onen autor tvárný. A to je jedna z věcí, která pozorné čtenáře Kingových povídek zaujme. Každá povídka je originál. Zatímco jedna je psána vážným stylem moudrého člověka, jiná hovorovým jazykem teenagera. King zkrátka dokáže dokonale navodit atmosféru příběhu, ať už je hlavní hrdina jakýkoli.

Kingovy skalní fanoušky zaujme zajisté novela Sestřičky z Elurie, která se vztahuje k sérii Temná věž, vyprávějící o Rolandovi Deschainovi z Gileadu a jeho hledání Temné věže, jež představuje osu bytí. Příběh se odehrává v Rolandových mladších letech a vypráví o jeho příjezdu do mrtvého městečka Elurie, sužovaného nejen Zelenými lidmi, ale i podivnými existencemi, sestřičkami-ošetřovatelkami. Další literární miniaturou, stojící za vyzvednutí, je první povídka sbírky, nesoucí název Pitevní sál čtyři. Jde o líčení muže, který se probudil paralyzovaný a s na minimum utlumenými známkami života na pitevním sále. I přes svou napínavost a hororový prvek je povídka zároveň plná netradičního humoru. Některé povídky ze sbírky trpí zbytečným protahováním děje. K takovým patří například ta s názvem Smrt Jacka Hamiltona, jež mi přišla ze všech nejméně poutavá.

Dalšími povídkami, jež lze v knize najít, jsou Pán v černém obleku, Čtvrťák pro štěstí, Jízda na Střele, Místnost smrti, Všechno je definitivní, L. T. a jeho teorie domácích zvířat, Silniční virus míří na sever, Oběd v Gotham Café, 1408, Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy a Vše co miluješ, ztratí se v dáli.

Jelikož každá jednotlivá povídka je originální mimo jiné svým stylem, atmosférou a zpracováním, čtenář si mezi nimi určitě najde tu svou oblíbenou. King je autorem, jenž má schopnost odvyprávět i zdánlivě nudný příběh tak, že čtenář se při jeho zpracování bude bavit či se minimálně nebude nudit. Proto mohu doporučit knihu Všechno je definitivní každému, kdo hledá napínavé a kvalitní čtení.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVšechno je definitivní

King, Stephen

Pavel Dobrovský – BETA, 2015

Napsat komentář